Linked Data API

Show Search Form

Search Results

100093
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:00:37.260Zmore like thismore than 2014-10-21T21:00:37.260Z
ddp modified less than 2015-08-25T15:57:21.893Zmore like thismore than 2015-08-25T15:57:21.893Z
answering body
Department for Business, Innovation and Skills more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 26 more like this
answering dept short name Business, Innovation and Skills more like this
answering dept sort name Business, Innovation and Skills more like this
hansard heading STEM Subjects: Females more like this
house id 1 more like this
identifier 211363 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T15:01:24.3740832Zmore like thismore than 2014-10-27T15:01:24.3740832Z
question text To ask the Secretary of State for Business, Innovation and Skills, what steps the Government is taking to increase the participation of women in STEM fields. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Coventry South more like this
tabling member printed
Mr Jim Cunningham more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211363 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211363 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
308
label Biography information for Mr Jim Cunningham more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
308
label Biography information for Mr Jim Cunningham more like this
100105
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:00:41.270Zmore like thismore than 2014-10-21T21:00:41.270Z
ddp modified less than 2015-02-08T02:59:47.840Zmore like thismore than 2015-02-08T02:59:47.840Z
answering body
HM Treasury more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 14 more like this
answering dept short name Treasury more like this
answering dept sort name Treasury more like this
hansard heading Tax Allowances more like this
house id 1 more like this
identifier 211232 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T16:28:48.2875052Zmore like thismore than 2014-10-27T16:28:48.2875052Z
question text To ask Mr Chancellor of the Exchequer, what the total accumulative tax relief claimed by each tax band was in each of the last five years. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Carmarthen East and Dinefwr more like this
tabling member printed
Jonathan Edwards more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211232 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211232 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
3943
label Biography information for Jonathan Edwards more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
3943
label Biography information for Jonathan Edwards more like this
100107
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:00:47.060Zmore like thismore than 2014-10-21T21:00:47.060Z
ddp modified less than 2015-02-08T03:00:00.913Zmore like thismore than 2015-02-08T03:00:00.913Z
answering body
HM Treasury more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 14 more like this
answering dept short name Treasury more like this
answering dept sort name Treasury more like this
hansard heading National Insurance Contributions more like this
house id 1 more like this
identifier 211325 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T16:16:49.7997019Zmore like thismore than 2014-10-27T16:16:49.7997019Z
question text To ask Mr Chancellor of the Exchequer, what recent steps he has taken to simplify the rates of employees' National Insurance contributions. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Windsor more like this
tabling member printed
Adam Afriyie more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211325 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211325 more like this
version 2 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1586
label Biography information for Adam Afriyie more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1586
label Biography information for Adam Afriyie more like this
100139
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:00:56.387Zmore like thismore than 2014-10-21T21:00:56.387Z
ddp modified less than 2015-02-08T03:03:25.493Zmore like thismore than 2015-02-08T03:03:25.493Z
answering body
Ministry of Justice more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 54 more like this
answering dept short name Justice more like this
answering dept sort name Justice more like this
hansard heading Driving Offences: Fines more like this
house id 1 more like this
identifier 211277 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T15:32:05.8033735Zmore like thismore than 2014-10-27T15:32:05.8033735Z
question text To ask the Secretary of State for Justice, what steps she is taking to better secure the payment of speeding fines by offenders whose vehicles are registered overseas. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Oxford East more like this
tabling member printed
Mr Andrew Smith more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211277 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211277 more like this
version 2 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
95
label Biography information for Mr Andrew Smith more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
95
label Biography information for Mr Andrew Smith more like this
100141
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:00:56.950Zmore like thismore than 2014-10-21T21:00:56.950Z
ddp modified less than 2015-02-08T03:03:39.753Zmore like thismore than 2015-02-08T03:03:39.753Z
answering body
Department for Education more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 60 more like this
answering dept short name Education more like this
answering dept sort name Education more like this
hansard heading Special Educational Needs more like this
house id 1 more like this
identifier 211273 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T17:55:11.2999137Zmore like thismore than 2014-10-27T17:55:11.2999137Z
question text To ask the Secretary of State for Education, what assessment she has made of the quality of specialist education support services for children in (a) England and (b) Plymouth with low incidence needs. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Plymouth, Moor View more like this
tabling member printed
Alison Seabeck more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211273 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211273 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1552
label Biography information for Alison Seabeck more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1552
label Biography information for Alison Seabeck more like this
100153
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-24more like thismore than 2014-10-24
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:01:01.147Zmore like thismore than 2014-10-21T21:01:01.147Z
ddp modified less than 2015-02-08T03:04:53.173Zmore like thismore than 2015-02-08T03:04:53.173Z
answering body
Department for Energy and Climate Change more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 63 more like this
answering dept short name Energy and Climate Change more like this
answering dept sort name Energy and Climate Change more like this
hansard heading Hinkley Point C Power Station more like this
house id 1 more like this
identifier 211349 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T14:58:06.8479632Zmore like thismore than 2014-10-27T14:58:06.8479632Z
question text To ask the Secretary of State for Energy and Climate Change, what estimate he has made of the overall cost to the consumer in 2014 prices of the contract for difference for Hinkley Point C over its 35 year lifetime. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Rutherglen and Hamilton West more like this
tabling member printed
Tom Greatrex more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211349 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211349 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4047
label Biography information for Tom Greatrex more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4047
label Biography information for Tom Greatrex more like this
100168
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:01:07.153Zmore like thismore than 2014-10-21T21:01:07.153Z
ddp modified less than 2015-02-08T03:06:46.017Zmore like thismore than 2015-02-08T03:06:46.017Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading Hong Kong more like this
house id 1 more like this
identifier 211374 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T14:35:32.3207059Zmore like thismore than 2014-10-27T14:35:32.3207059Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what reports he has received on the recent political unrest in Hong Kong. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Romford more like this
tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211374 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211374 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
100169
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:01:07.403Zmore like thismore than 2014-10-21T21:01:07.403Z
ddp modified less than 2015-02-08T03:06:51.087Zmore like thismore than 2015-02-08T03:06:51.087Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading Taiwan more like this
house id 1 more like this
identifier 211377 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T14:33:31.5834759Zmore like thismore than 2014-10-27T14:33:31.5834759Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment he has made of the UK's trading relationship with Taiwan. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Romford more like this
tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211377 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211377 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
100172
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:01:08.213Zmore like thismore than 2014-10-21T21:01:08.213Z
ddp modified less than 2015-02-08T03:07:10.073Zmore like thismore than 2015-02-08T03:07:10.073Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading Senkaku Islands more like this
house id 1 more like this
identifier 211370 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T14:25:04.2925087Zmore like thismore than 2014-10-27T14:25:04.2925087Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent discussions he has had with his international counterparts on the disputed Senkaku or Diaoyu islands. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Romford more like this
tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211370 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211370 more like this
version 2 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
100175
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
ddp created less than 2014-10-21T21:01:08.993Zmore like thismore than 2014-10-21T21:01:08.993Z
ddp modified less than 2015-02-08T03:07:27.420Zmore like thismore than 2015-02-08T03:07:27.420Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading Saudi Arabia more like this
house id 1 more like this
identifier 211316 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2014-10-27T14:55:02.7685043Zmore like thismore than 2014-10-27T14:55:02.7685043Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representation he has made to his Saudi Arabian counterpart on the execution of Sheikh Nimr al-Nimr; and what steps he is taking to condemn such acts and prevent their re-occurrence. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Ceredigion more like this
tabling member printed
Mr Mark Williams more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211316 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 211316 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1498
label Biography information for Mr Mark Williams more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1498
label Biography information for Mr Mark Williams more like this