Linked Data API

Show Search Form

Search Results

177511
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-02-05more like thismore than 2015-02-05
date less than 2015-02-03more like thismore than 2015-02-03
date tabled less than 2015-02-03more like thismore than 2015-02-03
ddp created less than 2015-02-03T23:22:20.160Zmore like thismore than 2015-02-03T23:22:20.160Z
ddp modified less than 2015-04-01T12:33:42.397Zmore like thismore than 2015-04-01T12:33:42.397Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading Nuclear Weapons more like this
house id 1 more like this
identifier 223040 more like this
legislature
25259
parliament number 55 more like this
question first answered
less than 2015-02-09T16:12:19.777Zmore like thismore than 2015-02-09T16:12:19.777Z
question first ministerially corrected
less than 2015-03-26T10:21:01.207Zmore like thismore than 2015-03-26T10:21:01.207Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what the date and agenda are of the meeting in London on nuclear weapons of the Permanent Five Security Council members to be hosted by the Government; and if he will publish on his Department's website a list of all attendees at and the minutes of the meeting. more like this
session
2014/15 more like this
session number 4 more like this
tabling member constituency Newport West more like this
tabling member printed
Paul Flynn more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 223040 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 223040 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
545
label Biography information for Paul Flynn more like this
publisher 25259
tabling member
545
label Biography information for Paul Flynn more like this
388611
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-07-13more like thismore than 2015-07-13
date less than 2015-07-08more like thismore than 2015-07-08
date tabled less than 2015-07-08more like thismore than 2015-07-08
ddp created less than 2015-07-08T22:13:53.117Zmore like thismore than 2015-07-08T22:13:53.117Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2015-07-14T16:29:04.480Zmore like thismore than 2015-07-14T16:29:04.480Z
less than 2016-03-16T10:56:02.521Zmore like thismore than 2016-03-16T10:56:02.521Z
hansard heading British Nationals Abroad: Homicide more like this
house id 1 more like this
identifier 6146 more like this
legislature
25259
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-07-14T15:57:15.6Zmore like thismore than 2015-07-14T15:57:15.6Z
question first ministerially corrected
less than 2016-03-16T10:24:42.967Zmore like thismore than 2016-03-16T10:24:42.967Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, how many British nationals were murdered abroad in each year since 2010; and in which countries those deaths took place. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Stockton North more like this
tabling member printed
Alex Cunningham more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 6146 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 6146 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4122
label Biography information for Alex Cunningham more like this
publisher 25259
tabling member
4122
label Biography information for Alex Cunningham more like this
421054
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-10-15more like thismore than 2015-10-15
date less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
date tabled less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
ddp created less than 2015-10-13T22:43:09.293Zmore like thismore than 2015-10-13T22:43:09.293Z
ddp modified less than 2015-10-27T13:34:11.123Zmore like thismore than 2015-10-27T13:34:11.123Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading Islamic State: Cultural Heritage more like this
house id 1 more like this
identifier 11721 more like this
legislature
25259
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-10-21T15:57:36.09Zmore like thismore than 2015-10-21T15:57:36.09Z
question first ministerially corrected
less than 2015-10-23T13:26:36.36Zmore like thismore than 2015-10-23T13:26:36.36Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps his Department is taking to prevent ISIL from destroying valuable historical sites in Palmyra and elsewhere. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Romford more like this
tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 11721 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 11721 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
publisher 25259
tabling member
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
446802
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2016-01-25more like thismore than 2016-01-25
date less than 2016-01-21more like thismore than 2016-01-21
date tabled less than 2016-01-21more like thismore than 2016-01-21
ddp created less than 2016-01-21T21:13:10.637Zmore like thismore than 2016-01-21T21:13:10.637Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2016-01-29T14:03:02.583Zmore like thismore than 2016-01-29T14:03:02.583Z
less than 2016-03-18T13:20:10.401Zmore like thismore than 2016-03-18T13:20:10.401Z
hansard heading Iran: Sanctions more like this
house id 1 more like this
identifier 23560 more like this
legislature
25259
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2016-01-29T13:31:49.08Zmore like thismore than 2016-01-29T13:31:49.08Z
question first ministerially corrected
less than 2016-03-18T12:48:54.643Zmore like thismore than 2016-03-18T12:48:54.643Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, how much funding from UK sources is estimated to become available to Iran following the signing of the nuclear deal and sanctions relief. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Linlithgow and East Falkirk more like this
tabling member printed
Martyn Day more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 23560 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 23560 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
4488
label Biography information for Martyn Day more like this
publisher 25259
tabling member
4488
label Biography information for Martyn Day more like this
516813
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2016-05-05more like thismore than 2016-05-05
date less than 2016-04-29more like thismore than 2016-04-29
date tabled less than 2016-04-29more like thismore than 2016-04-29
ddp created less than 2016-04-30T09:23:14.680Zmore like thismore than 2016-04-30T09:23:14.680Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2016-04-30T09:31:32.152Zmore like thismore than 2016-04-30T09:31:32.152Z
less than 2016-05-10T11:46:31.214Zmore like thismore than 2016-05-10T11:46:31.214Z
hansard heading Weapons: Proliferation more like this
house id 1 more like this
identifier 36136 more like this
legislature
25259
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2016-05-05T13:54:31.407Zmore like thismore than 2016-05-05T13:54:31.407Z
question first ministerially corrected
less than 2016-05-10T11:09:14.313Zmore like thismore than 2016-05-10T11:09:14.313Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what financial contributions his Department has made to the activities of (a) the International Atomic Energy Agency, (b) the Comprehensive Test Ban Treaty Organisation, (c) the Nuclear Non-Proliferation Treaty, (d) the Biological and Toxin Weapons Convention and (e) the Arms Trade Treaty in each of the last six years. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Islington South and Finsbury more like this
tabling member printed
Emily Thornberry more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 36136 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 36136 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
1536
label Biography information for Emily Thornberry more like this
publisher 25259
tabling member
1536
label Biography information for Emily Thornberry more like this
520761
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2016-05-26more like thismore than 2016-05-26
date less than 2016-05-23more like thismore than 2016-05-23
date tabled less than 2016-05-23more like thismore than 2016-05-23
ddp created less than 2016-05-23T23:03:41.537Zmore like thismore than 2016-05-23T23:03:41.537Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2016-06-06T11:18:09.087Zmore like thismore than 2016-06-06T11:18:09.087Z
less than 2016-07-04T14:49:11.900Zmore like thismore than 2016-07-04T14:49:11.900Z
hansard heading EU Staff more like this
house id 1 more like this
identifier 38069 more like this
legislature
25259
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2016-05-26T16:19:12.78Zmore like thismore than 2016-05-26T16:19:12.78Z
question first ministerially corrected
less than 2016-05-31T13:09:53.417Zmore like thismore than 2016-05-31T13:09:53.417Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, how many UK nationals have been on the staff of the European Parliament in each year since 2010; and what proportion of such staff in each such year were of administrator grade. more like this
session
2016/17 more like this
session number 2 more like this
tabling member constituency East Ham more like this
tabling member printed
Stephen Timms more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 38069 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 38069 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
163
label Biography information for Sir Stephen Timms more like this
publisher 25259
tabling member
163
label Biography information for Sir Stephen Timms more like this
520965
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2016-05-24more like thismore than 2016-05-24
date less than 2016-05-18more like thismore than 2016-05-18
date tabled less than 2016-05-18more like thismore than 2016-05-18
ddp created less than 2016-05-24T11:50:11.583Zmore like thismore than 2016-05-24T11:50:11.583Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2016-06-06T11:56:46.177Zmore like thismore than 2016-06-06T11:56:46.177Z
less than 2016-07-04T14:41:34.110Zmore like thismore than 2016-07-04T14:41:34.110Z
hansard heading UK Membership of EU more like this
house id 1 more like this
identifier 905057 more like this
legislature
25259
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2016-05-24T15:52:18.66Zmore like thismore than 2016-05-24T15:52:18.66Z
question first ministerially corrected
less than 2016-05-26T10:14:53.8Zmore like thismore than 2016-05-26T10:14:53.8Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment his Department has made of the potential effect on the UK's influence in the world of the UK leaving the EU. more like this
session
2016/17 more like this
session number 2 more like this
tabling member constituency York Central more like this
tabling member printed
Rachael Maskell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 905057 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 905057 more like this
version 2 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4471
label Biography information for Rachael Maskell more like this
publisher 25259
tabling member
4471
label Biography information for Rachael Maskell more like this
533051
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2016-07-19more like thismore than 2016-07-19
date less than 2016-07-05more like thismore than 2016-07-05
date tabled less than 2016-07-05more like thismore than 2016-07-05
ddp created less than 2016-07-05T21:31:00.293Zmore like thismore than 2016-07-05T21:31:00.293Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2016-07-05T21:36:41.251Zmore like thismore than 2016-07-05T21:36:41.251Z
less than 2016-07-22T13:36:02.860Zmore like thismore than 2016-07-22T13:36:02.860Z
hansard heading British Nationality more like this
house id 2 more like this
identifier HL1014 more like this
legislature
25277
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2016-07-14T14:58:05.62Zmore like thismore than 2016-07-14T14:58:05.62Z
question first ministerially corrected
less than 2016-07-22T13:04:35.787Zmore like thismore than 2016-07-22T13:04:35.787Z
question text To ask Her Majesty’s Government whether ministers plan to meet Zimbabwe's Finance Minister Patrick Chinamasa prior to the decision of the International Monetary Fund on whether Zimbabwe should be re-admitted to the global financial system. more like this
session
2016/17 more like this
session number 2 more like this
tabling member printed
Lord Oates more like this
title House of Lords Tabled Parliamentary Question 2016/17 HL1014 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin HL1014 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
4549
label Biography information for Lord Oates more like this
publisher 25277
tabling member
4549
label Biography information for Lord Oates more like this
542187
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2016-09-05more like thismore than 2016-09-05
date less than 2016-07-21more like thismore than 2016-07-21
date tabled less than 2016-07-21more like thismore than 2016-07-21
ddp created less than 2016-07-22T09:51:55.707Zmore like thismore than 2016-07-22T09:51:55.707Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2016-07-22T09:57:33.819Zmore like thismore than 2016-07-22T09:57:33.819Z
less than 2016-10-05T10:35:03.901Zmore like thismore than 2016-10-05T10:35:03.901Z
hansard heading Indonesia: Capital Punishment more like this
house id 1 more like this
identifier 43959 more like this
legislature
25259
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2016-09-05T14:30:14.417Zmore like thismore than 2016-09-05T14:30:14.417Z
question first ministerially corrected
less than 2016-10-05T10:03:22.51Zmore like thismore than 2016-10-05T10:03:22.51Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps his Department is taking to encourage the abolition of the death penalty in Indonesia. more like this
session
2016/17 more like this
session number 2 more like this
tabling member constituency Llanelli more like this
tabling member printed
Nia Griffith more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 43959 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 43959 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1541
label Biography information for Dame Nia Griffith more like this
publisher 25259
tabling member
1541
label Biography information for Dame Nia Griffith more like this
604260
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2016-10-18more like thismore than 2016-10-18
date less than 2016-10-12more like thismore than 2016-10-12
date tabled less than 2016-10-12more like thismore than 2016-10-12
ddp created less than 2016-10-18T12:10:09.277Zmore like thismore than 2016-10-18T12:10:09.277Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office remove filter
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2016-10-18T12:15:11.274Zmore like thismore than 2016-10-18T12:15:11.274Z
less than 2016-10-18T15:54:02.982Zmore like thismore than 2016-10-18T15:54:02.982Z
hansard heading UK Trade with EU more like this
house id 1 more like this
identifier 906653 more like this
legislature
25259
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2016-10-18T13:18:07.357Zmore like thismore than 2016-10-18T13:18:07.357Z
question first ministerially corrected
less than 2016-10-18T15:22:13.657Zmore like thismore than 2016-10-18T15:22:13.657Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what role his Department has taken in discussions with the EU on UK membership of the single market after the UK leaves the EU. more like this
session
2016/17 more like this
session number 2 more like this
tabling member constituency Delyn more like this
tabling member printed
Mr David Hanson more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 906653 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 906653 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
533
label Biography information for David Hanson more like this
publisher 25259
tabling member
533
label Biography information for David Hanson more like this