Linked Data API

Show Search Form

Search Results

1177502
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2020-02-13more like thismore than 2020-02-13
date less than 2020-02-10more like thismore than 2020-02-10
date tabled less than 2020-02-10more like thismore than 2020-02-10
ddp created less than 2020-02-10T21:36:55.643Zmore like thismore than 2020-02-10T21:36:55.643Z
answering body
Department for Transport more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 27 more like this
answering dept short name Transport more like this
answering dept sort name Transport more like this
ddp modified
less than 2020-02-10T21:56:50.963Zmore like thismore than 2020-02-10T21:56:50.963Z
less than 2020-02-13T16:01:33.695Zmore like thismore than 2020-02-13T16:01:33.695Z
hansard heading Driving Licences more like this
house id 1 more like this
identifier 14723 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 58 more like this
question first answered
less than 2020-02-13T15:31:02.453Zmore like thismore than 2020-02-13T15:31:02.453Z
question text To ask the Secretary of State for Transport, how many driving licences were (a) revoked and (b) suspended for medical reasons in each of the last five years. more like this
session
2019/20 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Vale of Glamorgan more like this
tabling member printed
Alun Cairns more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 14723 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 14723 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4086
label Biography information for Alun Cairns more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4086
label Biography information for Alun Cairns more like this
384535
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-06-24more like thismore than 2015-06-24
date less than 2015-06-22more like thismore than 2015-06-22
date tabled less than 2015-06-22more like thismore than 2015-06-22
ddp created less than 2015-06-23T00:00:27.677Zmore like thismore than 2015-06-23T00:00:27.677Z
ddp modified less than 2015-06-29T16:53:05.133Zmore like thismore than 2015-06-29T16:53:05.133Z
answering body
Department for International Development more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 20 more like this
answering dept short name International Development more like this
answering dept sort name International Development more like this
hansard heading Department for International Development: Buildings more like this
house id 1 more like this
identifier 3477 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-06-29T16:21:23.267Zmore like thismore than 2015-06-29T16:21:23.267Z
question text To ask the Secretary of State for International Development, what proportion of the office space owned or leased by her Department is not in regular use; what the total (a) rental and (b) retail value is of all such office space; and if she will place in the Library a copy of her most recent departmental real estate valuation. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Denton and Reddish more like this
tabling member printed
Andrew Gwynne more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 3477 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 3477 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1506
label Biography information for Andrew Gwynne more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1506
label Biography information for Andrew Gwynne more like this
420705
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-10-14more like thismore than 2015-10-14
date less than 2015-10-12more like thismore than 2015-10-12
date tabled less than 2015-10-12more like thismore than 2015-10-12
ddp created less than 2015-10-13T01:02:40.390Zmore like thismore than 2015-10-13T01:02:40.390Z
ddp modified less than 2015-10-20T11:47:02.450Zmore like thismore than 2015-10-20T11:47:02.450Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading Syria: Refugees more like this
house id 1 more like this
identifier 11412 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-10-20T11:15:54.793Zmore like thismore than 2015-10-20T11:15:54.793Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether his Department plans to distribute Syrian refugees amongst the British Overseas Territories. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Denton and Reddish more like this
tabling member printed
Andrew Gwynne more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 11412 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 11412 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1506
label Biography information for Andrew Gwynne more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1506
label Biography information for Andrew Gwynne more like this
421057
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-10-15more like thismore than 2015-10-15
date less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
date tabled less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
ddp created less than 2015-10-13T22:43:12.070Zmore like thismore than 2015-10-13T22:43:12.070Z
ddp modified less than 2015-10-20T13:34:02.377Zmore like thismore than 2015-10-20T13:34:02.377Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading Zimbabwe: Politics and Government more like this
house id 1 more like this
identifier 11698 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-10-20T13:02:24.837Zmore like thismore than 2015-10-20T13:02:24.837Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he plans to take to encourage a return to representative, democratic governance in Zimbabwe once Mr Mugabe ceases to hold the office of President. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Romford more like this
tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 11698 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 11698 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
421061
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-10-15more like thismore than 2015-10-15
date less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
date tabled less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
ddp created less than 2015-10-13T22:43:15.657Zmore like thismore than 2015-10-13T22:43:15.657Z
ddp modified less than 2015-11-26T11:47:36.627Zmore like thismore than 2015-11-26T11:47:36.627Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading British Overseas Territories: Politics and Government more like this
house id 1 more like this
identifier 11663 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-10-20T13:00:10.72Zmore like thismore than 2015-10-20T13:00:10.72Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment he has made of the current level of representation of the British Overseas Territories at Westminster; and whether his Department plans to increase such representation and adopt a model similar to that used in (a) France and (b) the Netherlands. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Romford more like this
tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 11663 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 11663 more like this
version 2 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
421069
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-10-15more like thismore than 2015-10-15
date less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
date tabled less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
ddp created less than 2015-10-13T22:43:23.207Zmore like thismore than 2015-10-13T22:43:23.207Z
ddp modified less than 2015-10-21T16:27:02.243Zmore like thismore than 2015-10-21T16:27:02.243Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 more like this
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
hansard heading UN General Assembly more like this
house id 1 more like this
identifier 11706 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-10-21T15:55:33.837Zmore like thismore than 2015-10-21T15:55:33.837Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what policy aims his Department achieved at the 69th session of the UN General Assembly. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Romford more like this
tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 11706 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 11706 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
421160
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-10-15more like thismore than 2015-10-15
date less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
date tabled less than 2015-10-13more like thismore than 2015-10-13
ddp created less than 2015-10-13T22:45:17.657Zmore like thismore than 2015-10-13T22:45:17.657Z
ddp modified less than 2015-10-19T15:47:01.780Zmore like thismore than 2015-10-19T15:47:01.780Z
answering body
Department for International Development more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 20 more like this
answering dept short name International Development more like this
answering dept sort name International Development more like this
hansard heading Sub-Saharan Africa: HIV Infection more like this
house id 1 more like this
identifier 11689 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-10-19T15:15:28.73Zmore like thismore than 2015-10-19T15:15:28.73Z
question text To ask the Secretary of State for International Development, what steps her Department is taking to reduce the number of new HIV infections in sub-Saharan Africa. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Romford more like this
tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 11689 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 11689 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1447
label Biography information for Andrew Rosindell more like this
1176788
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2020-02-10more like thismore than 2020-02-10
date less than 2020-02-06more like thismore than 2020-02-06
date tabled less than 2020-02-06more like thismore than 2020-02-06
ddp created less than 2020-02-06T17:29:10.440Zmore like thismore than 2020-02-06T17:29:10.440Z
answering body
Department for Transport more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 27 more like this
answering dept short name Transport more like this
answering dept sort name Transport more like this
ddp modified
less than 2020-02-06T17:48:27.284Zmore like thismore than 2020-02-06T17:48:27.284Z
less than 2020-02-14T15:19:01.771Zmore like thismore than 2020-02-14T15:19:01.771Z
hansard heading Electric Vehicles: Charging Points more like this
house id 1 more like this
identifier 13436 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 58 more like this
question first answered
less than 2020-02-14T14:47:03.617Zmore like thismore than 2020-02-14T14:47:03.617Z
question text To ask the Secretary of State for Transport, how much funding has been allocated from the On-street Residential Chargepoint Scheme guidance to Central Bedfordshire Council. more like this
session
2019/20 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency South West Bedfordshire more like this
tabling member printed
Andrew Selous more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 13436 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 13436 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
1453
label Biography information for Andrew Selous more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
1453
label Biography information for Andrew Selous more like this
419558
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2015-10-12more like thismore than 2015-10-12
date less than 2015-09-17more like thismore than 2015-09-17
date tabled less than 2015-09-17more like thismore than 2015-09-17
ddp created less than 2015-09-17T20:22:18.960Zmore like thismore than 2015-09-17T20:22:18.960Z
ddp modified less than 2015-10-12T12:41:02.357Zmore like thismore than 2015-10-12T12:41:02.357Z
answering body
Department for International Development more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 20 more like this
answering dept short name International Development more like this
answering dept sort name International Development more like this
hansard heading Developing Countries: Health Services more like this
house id 1 more like this
identifier 10654 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 56 more like this
question first answered
less than 2015-10-12T12:09:48.533Zmore like thismore than 2015-10-12T12:09:48.533Z
question text To ask the Secretary of State for International Development, what steps her Department is taking to ensure that health facilities in countries affected by ebola are strengthened to ensure that they can prevent or contain a future outbreak. more like this
session
2015/16 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Pendle more like this
tabling member printed
Andrew Stephenson more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 10654 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 10654 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
4044
label Biography information for Andrew Stephenson more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4044
label Biography information for Andrew Stephenson more like this
1141437
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2019-07-25more like thismore than 2019-07-25
date less than 2019-07-23more like thismore than 2019-07-23
date tabled less than 2019-07-23more like thismore than 2019-07-23
ddp created less than 2019-07-23T17:02:24.587Zmore like thismore than 2019-07-23T17:02:24.587Z
answering body
Department for Transport more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 27 more like this
answering dept short name Transport more like this
answering dept sort name Transport more like this
ddp modified
less than 2019-07-23T17:12:15.957Zmore like thismore than 2019-07-23T17:12:15.957Z
less than 2019-07-31T16:55:04.765Zmore like thismore than 2019-07-31T16:55:04.765Z
hansard heading Shipping: Registration more like this
house id 1 more like this
identifier 281107 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2019-07-31T16:24:31.737Zmore like thismore than 2019-07-31T16:24:31.737Z
question text To ask the Secretary of State for Transport, what assessment he has made of the implications for his maritime policies of the decision by international shipping company CMA CGM to reflag 40 vessels away from the UK Ship Register between February and April 2019. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Middlesbrough more like this
tabling member printed
Andy McDonald more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 281107 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 281107 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
4269
label Biography information for Andy McDonald more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4269
label Biography information for Andy McDonald more like this