Linked Data API

Show Search Form

Search Results

1050086
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-01-31more like thismore than 2019-01-31
star this property date less than 2019-01-28more like thismore than 2019-01-28
star this property date tabled less than 2019-01-28more like thismore than 2019-01-28
star this property ddp created less than 2019-01-29T00:28:59.633Zmore like thismore than 2019-01-29T00:28:59.633Z
star this property answering body
Department for Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 13 more like this
star this property answering dept short name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property answering dept sort name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property ddp modified
remove maximum value filtermore like thismore than 2019-01-29T00:47:49.156Z
less than 2019-01-31T12:20:02.595Zmore like thismore than 2019-01-31T12:20:02.595Z
star this property hansard heading Litter more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 213350 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-31T11:48:08.617Zmore like thismore than 2019-01-31T11:48:08.617Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, how much funding his Department has allocated directly to (a) Keep Britain Tidy and (b) other anti-litter initiatives in each year since 2010. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 213350 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 213350 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-31T11:48:08.617Zmore like thismore than 2019-01-31T11:48:08.617Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
1045536
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest true more like this
star this property answer date less than 2019-01-23more like thismore than 2019-01-23
star this property date less than 2019-01-21more like thismore than 2019-01-21
star this property date tabled less than 2019-01-21more like thismore than 2019-01-21
star this property ddp created less than 2019-01-21T22:42:03.417Zmore like thismore than 2019-01-21T22:42:03.417Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-01-21T22:48:44.148Zmore like thismore than 2019-01-21T22:48:44.148Z
less than 2019-01-29T16:50:06.292Zmore like thismore than 2019-01-29T16:50:06.292Z
star this property hansard heading Foreign and Commonwealth Office: Religion more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210584 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-29T16:18:06.017Zmore like thismore than 2019-01-29T16:18:06.017Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, how many and what proportion of staff of his Department have undertaken the course on religious literacy run by his Department's Diplomatic Academy. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 210584 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210584 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-29T16:18:06.017Zmore like thismore than 2019-01-29T16:18:06.017Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
1045537
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest true more like this
star this property answer date less than 2019-01-23more like thismore than 2019-01-23
star this property date less than 2019-01-21more like thismore than 2019-01-21
star this property date tabled less than 2019-01-21more like thismore than 2019-01-21
star this property ddp created less than 2019-01-21T22:42:05.717Zmore like thismore than 2019-01-21T22:42:05.717Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-01-21T22:48:47.023Zmore like thismore than 2019-01-21T22:48:47.023Z
less than 2019-01-29T16:52:56.371Zmore like thismore than 2019-01-29T16:52:56.371Z
star this property hansard heading Foreign and Commonwealth Office: Religion more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210585 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-29T16:20:15.06Zmore like thismore than 2019-01-29T16:20:15.06Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, for which of his Department's posts is attendance on the religious literacy course run by his Department's Diplomatic Academy a mandatory part of pre-posting training. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 210585 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210585 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-29T16:20:15.06Zmore like thismore than 2019-01-29T16:20:15.06Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
1039069
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-01-14more like thismore than 2019-01-14
star this property date less than 2019-01-10more like thismore than 2019-01-10
star this property date tabled less than 2019-01-10more like thismore than 2019-01-10
star this property ddp created less than 2019-01-10T20:15:10.513Zmore like thismore than 2019-01-10T20:15:10.513Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
star this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-01-10T20:25:13.510Zmore like thismore than 2019-01-10T20:25:13.510Z
less than 2019-01-17T17:42:01.549Zmore like thismore than 2019-01-17T17:42:01.549Z
star this property hansard heading Asylum: Staffordshire more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 207253 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-17T17:10:24.533Zmore like thismore than 2019-01-17T17:10:24.533Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what financial support the Government has allocated to Staffordshire County Council in support of caring for unaccompanied (a) adult and (b) children asylum seekers in each of the last five years. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 207253 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207253 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-17T17:10:24.533Zmore like thismore than 2019-01-17T17:10:24.533Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
1024607
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-12-13more like thismore than 2018-12-13
star this property date less than 2018-12-13more like thismore than 2018-12-13
star this property date tabled less than 2018-12-13more like thismore than 2018-12-13
star this property ddp created less than 2018-12-13T11:24:26.973Zmore like thismore than 2018-12-13T11:24:26.973Z
star this property answering body
Department for Digital, Culture, Media and Sport more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 10 more like this
star this property answering dept short name Digital, Culture, Media and Sport more like this
star this property answering dept sort name Digital, Culture, Media and Sport more like this
star this property ddp modified
less than 2018-12-13T11:25:10.492Zmore like thismore than 2018-12-13T11:25:10.492Z
less than 2018-12-13T13:37:03.185Zmore like thismore than 2018-12-13T13:37:03.185Z
star this property hansard heading Cultural Relations more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 908182 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-12-13T13:05:21.28Zmore like thismore than 2018-12-13T13:05:21.28Z
star this property question text What steps his Department is taking to promote cultural diplomacy. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 908182 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 908182 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2018-12-13T13:05:21.28Zmore like thismore than 2018-12-13T13:05:21.28Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
1011553
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-11-26more like thismore than 2018-11-26
star this property date less than 2018-11-21more like thismore than 2018-11-21
star this property date tabled less than 2018-11-21more like thismore than 2018-11-21
star this property ddp created less than 2018-11-21T20:14:20.280Zmore like thismore than 2018-11-21T20:14:20.280Z
star this property answering body
Ministry of Defence more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 11 more like this
star this property answering dept short name Defence more like this
star this property answering dept sort name Defence more like this
star this property ddp modified
less than 2018-11-21T20:21:57.752Zmore like thismore than 2018-11-21T20:21:57.752Z
less than 2018-11-26T17:42:01.537Zmore like thismore than 2018-11-26T17:42:01.537Z
star this property hansard heading Armed Forces: Help to Buy Scheme more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 194176 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-26T17:10:14.373Zmore like thismore than 2018-11-26T17:10:14.373Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Defence, when he plans to announce whether the Forces Help to Buy scheme will continue beyond December 2018. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 194176 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 194176 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-26T17:10:14.373Zmore like thismore than 2018-11-26T17:10:14.373Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
997400
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-10-31more like thismore than 2018-10-31
star this property date less than 2018-10-29more like thismore than 2018-10-29
star this property date tabled less than 2018-10-29more like thismore than 2018-10-29
star this property ddp created less than 2018-10-29T22:42:46.470Zmore like thismore than 2018-10-29T22:42:46.470Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-10-29T22:51:51.913Zmore like thismore than 2018-10-29T22:51:51.913Z
less than 2018-11-06T11:49:01.795Zmore like thismore than 2018-11-06T11:49:01.795Z
star this property hansard heading Burma: Human Rights more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 185069 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-06T11:17:33.393Zmore like thismore than 2018-11-06T11:17:33.393Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will make an assessment of the implications for his policies of the report entitled, Stable and Secure? An Assessment on the Current Context of Human Rights for Chin People in Myanmar/Burma, published by the Chin Human Rights Organisation in September 2018. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 185069 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 185069 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-06T11:17:33.393Zmore like thismore than 2018-11-06T11:17:33.393Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
993590
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-10-25more like thismore than 2018-10-25
star this property date less than 2018-10-23more like thismore than 2018-10-23
star this property date tabled less than 2018-10-23more like thismore than 2018-10-23
star this property ddp created less than 2018-10-23T19:03:24.300Zmore like thismore than 2018-10-23T19:03:24.300Z
star this property answering body
Department for International Development more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2018-10-23T19:09:02.500Zmore like thismore than 2018-10-23T19:09:02.500Z
less than 2018-10-31T18:16:01.887Zmore like thismore than 2018-10-31T18:16:01.887Z
star this property hansard heading Developing Countries: Poliomyelitis more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 182763 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-10-31T17:44:50.267Zmore like thismore than 2018-10-31T17:44:50.267Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what steps she is taking ensure progress made by the Global Polio Eradication Initiative is sustained after polio funding is withdrawn in countries transitioning away from support in 2019. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 182763 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 182763 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2018-10-31T17:44:50.267Zmore like thismore than 2018-10-31T17:44:50.267Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
971454
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-09-13more like thismore than 2018-09-13
star this property date less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
star this property date tabled less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
star this property ddp created less than 2018-09-10T22:23:01.757Zmore like thismore than 2018-09-10T22:23:01.757Z
star this property answering body
Department for Education more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 60 more like this
star this property answering dept short name Education more like this
star this property answering dept sort name Education more like this
star this property ddp modified
less than 2018-09-10T22:31:35.124Zmore like thismore than 2018-09-10T22:31:35.124Z
less than 2018-09-13T15:35:05.841Zmore like thismore than 2018-09-13T15:35:05.841Z
star this property hansard heading Care Leavers more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 172577 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-09-13T15:03:12.587Zmore like thismore than 2018-09-13T15:03:12.587Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Education, with reference to the guidance, Staying put: arrangements for care leavers aged 18 years and above, published on 22 May 2013, what progress the Government has made on implementing the staying put policy. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 172577 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 172577 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2018-09-13T15:03:12.587Zmore like thismore than 2018-09-13T15:03:12.587Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
971456
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-09-13more like thismore than 2018-09-13
star this property date less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
star this property date tabled less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
star this property ddp created less than 2018-09-10T22:23:05.947Zmore like thismore than 2018-09-10T22:23:05.947Z
star this property answering body
Department for Education more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 60 more like this
star this property answering dept short name Education more like this
star this property answering dept sort name Education more like this
star this property ddp modified
less than 2018-09-10T22:31:39.297Zmore like thismore than 2018-09-10T22:31:39.297Z
less than 2018-09-13T15:33:01.777Zmore like thismore than 2018-09-13T15:33:01.777Z
star this property hansard heading Care Leavers more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 172579 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-09-13T15:01:39.823Zmore like thismore than 2018-09-13T15:01:39.823Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Education, what progress the Government has made on its staying close scheme for children leaving residential care; and how many such children have been involved in that scheme. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 172579 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 172579 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2018-09-13T15:01:39.823Zmore like thismore than 2018-09-13T15:01:39.823Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
unstar this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this