Linked Data API

Show Search Form

Search Results

417712
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-09-10more like thismore than 2015-09-10
star this property date less than 2015-09-08more like thismore than 2015-09-08
star this property date tabled less than 2015-09-08more like thismore than 2015-09-08
star this property ddp created less than 2015-09-09T00:14:39.157Zmore like thismore than 2015-09-09T00:14:39.157Z
star this property ddp modified less than 2015-09-14T17:13:02.530Zmore like thismore than 2015-09-14T17:13:02.530Z
star this property answering body
Department for International Development more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property hansard heading West Africa: Ebola more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 9563 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-09-14T16:41:37.85Zmore like thismore than 2015-09-14T16:41:37.85Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what discussions she has had with the World Health Organisation (WHO) over the structural reforms required to the WHO following the lessons learned from the organisation's response to the Ebola outbreak in West Africa. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 9563 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 9563 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2015-09-14T16:41:37.85Zmore like thismore than 2015-09-14T16:41:37.85Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
520642
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-25more like thismore than 2016-05-25
star this property date less than 2016-05-23more like thismore than 2016-05-23
star this property date tabled less than 2016-05-23more like thismore than 2016-05-23
star this property ddp created less than 2016-05-23T23:01:05.187Zmore like thismore than 2016-05-23T23:01:05.187Z
star this property answering body
Cabinet Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 53 more like this
star this property answering dept short name Cabinet Office more like this
star this property answering dept sort name Cabinet Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-05-27T14:13:04.203Zmore like thismore than 2016-05-27T14:13:04.203Z
less than 2016-07-04T14:53:42.460Zmore like thismore than 2016-07-04T14:53:42.460Z
star this property hansard heading Voluntary Work: Young People more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 37898 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-05-27T13:42:00.127Zmore like thismore than 2016-05-27T13:42:00.127Z
star this property question text To ask the Minister for the Cabinet Office, how many young people in Stafford constituency participated in the National Citizen Service in each of the last two years. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 37898 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 37898 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2016-05-27T13:42:00.127Zmore like thismore than 2016-05-27T13:42:00.127Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
167690
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-12-05more like thismore than 2014-12-05
star this property date less than 2014-12-03more like thismore than 2014-12-03
star this property date tabled less than 2014-12-03more like thismore than 2014-12-03
star this property ddp created less than 2014-12-04T00:01:12.527Zmore like thismore than 2014-12-04T00:01:12.527Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T13:35:56.967Zmore like thismore than 2015-02-08T13:35:56.967Z
star this property answering body
Cabinet Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 53 more like this
star this property answering dept short name Cabinet Office more like this
star this property answering dept sort name Cabinet Office more like this
star this property hansard heading Voluntary Work: Stafford more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 216977 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-12-10T15:28:38.063Zmore like thismore than 2014-12-10T15:28:38.063Z
star this property question text To ask the Minister for the Cabinet Office, how many young people in Stafford constituency participated in the National Citizen Service in each of the last two years. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 216977 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 216977 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2014-12-10T15:28:38.063Zmore like thismore than 2014-12-10T15:28:38.063Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
419141
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-10-12more like thismore than 2015-10-12
star this property date less than 2015-09-16more like thismore than 2015-09-16
star this property date tabled less than 2015-09-16more like thismore than 2015-09-16
star this property ddp created less than 2015-09-16T21:03:10.510Zmore like thismore than 2015-09-16T21:03:10.510Z
star this property ddp modified less than 2015-10-12T15:21:05.340Zmore like thismore than 2015-10-12T15:21:05.340Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
star this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Visas: Business more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10472 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-10-12T14:48:52.23Zmore like thismore than 2015-10-12T14:48:52.23Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many entry visas for business purposes were granted to nationals of (a) China, (b) India, (c) Brazil, (d) Indonesia, (e) Malaysia, (f) Nigeria, (g) Tanzania and (h) Kenya in (i) 2010-11 and (ii) 2014-15. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 10472 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10472 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2015-10-12T14:48:52.23Zmore like thismore than 2015-10-12T14:48:52.23Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
769734
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-16more like thismore than 2017-10-16
star this property date less than 2017-10-12more like thismore than 2017-10-12
star this property date tabled less than 2017-10-12more like thismore than 2017-10-12
star this property ddp created less than 2017-10-12T21:14:07.187Zmore like thismore than 2017-10-12T21:14:07.187Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
star this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-10-12T21:30:58.092Zmore like thismore than 2017-10-12T21:30:58.092Z
less than 2017-10-18T12:07:02.974Zmore like thismore than 2017-10-18T12:07:02.974Z
star this property hansard heading Visas: Africa more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 107377 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-18T11:35:41.643Zmore like thismore than 2017-10-18T11:35:41.643Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what steps is she taking to ensure that bona fide business and personal visitors from African countries to the UK receive an efficient and courteous visa service. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 107377 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 107377 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-18T11:35:41.643Zmore like thismore than 2017-10-18T11:35:41.643Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
823679
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-01-18more like thismore than 2018-01-18
star this property date less than 2018-01-16more like thismore than 2018-01-16
star this property date tabled less than 2018-01-16more like thismore than 2018-01-16
star this property ddp created less than 2018-01-16T21:14:12.997Zmore like thismore than 2018-01-16T21:14:12.997Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-01-16T21:23:56.500Zmore like thismore than 2018-01-16T21:23:56.500Z
less than 2018-01-24T16:24:02.081Zmore like thismore than 2018-01-24T16:24:02.081Z
star this property hansard heading Vietnam: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 123133 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-01-24T15:53:08.09Zmore like thismore than 2018-01-24T15:53:08.09Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent assessment he has made of the level of religious freedom in Vietnam; and what steps the Government is taking to promote and protect the right to freedom of religion or belief in that country. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 123133 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 123133 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2018-01-24T15:53:08.09Zmore like thismore than 2018-01-24T15:53:08.09Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
524013
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-06-13more like thismore than 2016-06-13
star this property date less than 2016-06-08more like thismore than 2016-06-08
star this property date tabled less than 2016-06-08more like thismore than 2016-06-08
star this property ddp created less than 2016-06-08T21:36:03.087Zmore like thismore than 2016-06-08T21:36:03.087Z
star this property answering body
Ministry of Justice more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 54 more like this
star this property answering dept short name Justice more like this
star this property answering dept sort name Justice more like this
star this property ddp modified
less than 2016-06-17T09:34:03.160Zmore like thismore than 2016-06-17T09:34:03.160Z
less than 2016-07-04T13:36:43.403Zmore like thismore than 2016-07-04T13:36:43.403Z
star this property hansard heading Unpaid Fines: Staffordshire more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 39882 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-06-17T09:02:28.97Zmore like thismore than 2016-06-17T09:02:28.97Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Justice, how many fines of what total monetary value were written off by HM Courts Service in Staffordshire in each year since 2011-12. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 39882 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 39882 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2016-06-17T09:02:28.97Zmore like thismore than 2016-06-17T09:02:28.97Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
437377
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-12-15more like thismore than 2015-12-15
star this property date less than 2015-12-11more like thismore than 2015-12-11
star this property date tabled less than 2015-12-11more like thismore than 2015-12-11
star this property ddp created less than 2015-12-11T17:31:30.133Zmore like thismore than 2015-12-11T17:31:30.133Z
star this property ddp modified less than 2015-12-23T14:03:02.580Zmore like thismore than 2015-12-23T14:03:02.580Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
star this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading UK Visas and Immigration: Correspondence more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 19753 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-12-23T13:31:48.953Zmore like thismore than 2015-12-23T13:31:48.953Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many curtailment letters were issued by UK Visas and Immigration between 10 January 2015 and 11 December 2015. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 19753 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 19753 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2015-12-23T13:31:48.953Zmore like thismore than 2015-12-23T13:31:48.953Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
442373
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-01-06more like thismore than 2016-01-06
star this property date less than 2016-01-04more like thismore than 2016-01-04
star this property date tabled less than 2016-01-04more like thismore than 2016-01-04
star this property ddp created less than 2016-01-04T19:23:34.977Zmore like thismore than 2016-01-04T19:23:34.977Z
star this property ddp modified less than 2016-01-08T15:24:04.127Zmore like thismore than 2016-01-08T15:24:04.127Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
star this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading UK Visas and Immigration: Correspondence more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 20786 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-01-08T14:52:30.01Zmore like thismore than 2016-01-08T14:52:30.01Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, pursuant to the Answer of 23 December 2015 to Question 19753, on UK Visa and Immigration correspondence, how many people who received those letters have left the UK. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 20786 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 20786 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2016-01-08T14:52:30.01Zmore like thismore than 2016-01-08T14:52:30.01Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
156070
star this property human indexable true remove filter
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-11-19more like thismore than 2014-11-19
star this property date less than 2014-11-17more like thismore than 2014-11-17
star this property date tabled less than 2014-11-17more like thismore than 2014-11-17
star this property ddp created less than 2014-11-18T01:55:05.943Zmore like thismore than 2014-11-18T01:55:05.943Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T09:23:21.097Zmore like thismore than 2015-02-08T09:23:21.097Z
star this property answering body
Department for Transport more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 27 more like this
star this property answering dept short name Transport more like this
star this property answering dept sort name Transport more like this
star this property hansard heading Transport: Stafford more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 214628 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-24T16:52:23.067Zmore like thismore than 2014-11-24T16:52:23.067Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Transport, what recent steps he has taken to (a) tackle traffic congestion and (b) improve public transport in Stafford. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Stafford more like this
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy remove filter
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 214628 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 214628 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-24T16:52:23.067Zmore like thismore than 2014-11-24T16:52:23.067Z
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this