Linked Data API

Show Search Form

Search Results

967504
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-18more like thismore than 2018-09-18
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T20:33:38.073Zmore like thismore than 2018-09-04T20:33:38.073Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-04T20:38:27.197Zmore like thismore than 2018-09-04T20:38:27.197Z
less than 2018-09-12T16:16:04.386Zmore like thismore than 2018-09-12T16:16:04.386Z
hansard heading Christopher Allen more like this
house id 2 more like this
identifier HL9993 more like this
legislature
25277
pref label House of Lords more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-12T15:44:14.23Zmore like thismore than 2018-09-12T15:44:14.23Z
question text To ask Her Majesty's Government what measures they have taken to ensure that the South Sudanese authorities conducted a satisfactory investigation in relation to the killing of the British citizen, Christopher Allen, in August 2017. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member printed
Baroness Northover more like this
title House of Lords Tabled Parliamentary Question 2017/19 HL9993 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin HL9993 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type Ordinary more like this
answer answer
creator
2539
label Biography information for Baroness Northover more like this
publisher
25277
pref label House of Lords more like this
tabling member
2539
label Biography information for Baroness Northover more like this
967121
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T15:01:28.147Zmore like thismore than 2018-09-04T15:01:28.147Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-04T15:05:20.300Zmore like thismore than 2018-09-04T15:05:20.300Z
less than 2018-09-04T16:17:05.831Zmore like thismore than 2018-09-04T16:17:05.831Z
hansard heading Syria: Conflict Resolution more like this
house id 1 more like this
identifier 906732 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-04T15:45:13.177Zmore like thismore than 2018-09-04T15:45:13.177Z
question text What political and diplomatic steps he is taking to help resolve the conflict in Syria. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Manchester, Withington more like this
tabling member printed
Jeff Smith more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 906732 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 906732 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4456
label Biography information for Jeff Smith more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4456
label Biography information for Jeff Smith more like this
967120
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T15:01:26.287Zmore like thismore than 2018-09-04T15:01:26.287Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-04T15:05:18.477Zmore like thismore than 2018-09-04T15:05:18.477Z
less than 2018-09-04T16:17:07.076Zmore like thismore than 2018-09-04T16:17:07.076Z
hansard heading Syria: Conflict Resolution more like this
house id 1 more like this
identifier 906731 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-04T15:45:13.117Zmore like thismore than 2018-09-04T15:45:13.117Z
question text What political and diplomatic steps he is taking to help resolve the conflict in Syria. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Brentford and Isleworth more like this
tabling member printed
Ruth Cadbury more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 906731 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 906731 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4389
label Biography information for Ruth Cadbury more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4389
label Biography information for Ruth Cadbury more like this
967119
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T15:01:24.463Zmore like thismore than 2018-09-04T15:01:24.463Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-04T15:05:16.604Zmore like thismore than 2018-09-04T15:05:16.604Z
less than 2018-09-04T16:14:02.976Zmore like thismore than 2018-09-04T16:14:02.976Z
hansard heading Nature Conservation: Seas and Oceans more like this
house id 1 more like this
identifier 906728 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-04T15:42:54.823Zmore like thismore than 2018-09-04T15:42:54.823Z
question text What his policy is on global ocean conservation. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency North Cornwall more like this
tabling member printed
Scott Mann more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 906728 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 906728 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4496
label Biography information for Scott Mann more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4496
label Biography information for Scott Mann more like this
967118
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T15:01:22.550Zmore like thismore than 2018-09-04T15:01:22.550Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-04T15:05:14.770Zmore like thismore than 2018-09-04T15:05:14.770Z
less than 2018-09-04T16:17:02.026Zmore like thismore than 2018-09-04T16:17:02.026Z
hansard heading Colombia: Peace Negotiations more like this
house id 1 more like this
identifier 906724 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-04T15:46:00.71Zmore like thismore than 2018-09-04T15:46:00.71Z
question text What recent discussions he has had with his Colombian counterpart on the peace process in that country. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Eltham more like this
tabling member printed
Clive Efford more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 906724 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 906724 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
165
label Biography information for Clive Efford more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
165
label Biography information for Clive Efford more like this
967117
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T15:01:20.770Zmore like thismore than 2018-09-04T15:01:20.770Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-04T15:05:12.348Zmore like thismore than 2018-09-04T15:05:12.348Z
less than 2018-09-04T16:14:04.240Zmore like thismore than 2018-09-04T16:14:04.240Z
hansard heading Nature Conservation: Seas and Oceans more like this
house id 1 more like this
identifier 906723 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-04T15:42:54.777Zmore like thismore than 2018-09-04T15:42:54.777Z
question text What his policy is on global ocean conservation. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Taunton Deane more like this
tabling member printed
Rebecca Pow more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 906723 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 906723 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4522
label Biography information for Rebecca Pow more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4522
label Biography information for Rebecca Pow more like this
967936
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T21:26:17.173Zmore like thismore than 2018-09-04T21:26:17.173Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-06T14:05:06.487Zmore like thismore than 2018-09-06T14:05:06.487Z
less than 2018-09-10T16:30:07.974Zmore like thismore than 2018-09-10T16:30:07.974Z
hansard heading Saudi Arabia: Arms Trade more like this
house id 1 more like this
identifier 170437 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-10T15:58:56.803Zmore like thismore than 2018-09-10T15:58:56.803Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether the Government receives legal advice on the legality of the sale of arms to Saudi Arabia. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Liverpool, Walton more like this
tabling member printed
Dan Carden more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 170437 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 170437 more like this
version 2 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4651
label Biography information for Dan Carden more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4651
label Biography information for Dan Carden more like this
967852
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T21:22:50.190Zmore like thismore than 2018-09-04T21:22:50.190Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-05T15:25:20.390Zmore like thismore than 2018-09-05T15:25:20.390Z
less than 2018-09-10T16:41:09.118Zmore like thismore than 2018-09-10T16:41:09.118Z
hansard heading China: Religious Freedom more like this
house id 1 more like this
identifier 170428 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-10T16:10:19.647Zmore like thismore than 2018-09-10T16:10:19.647Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations he has made to the Chinese Government on reports of political re-education camps housing up to one million Uighur Muslims in that country. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Edinburgh West more like this
tabling member printed
Christine Jardine more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 170428 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 170428 more like this
version 2 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4634
label Biography information for Christine Jardine more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4634
label Biography information for Christine Jardine more like this
967850
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T21:22:45.970Zmore like thismore than 2018-09-04T21:22:45.970Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-04T21:30:12.578Zmore like thismore than 2018-09-04T21:30:12.578Z
less than 2018-09-10T16:34:05.104Zmore like thismore than 2018-09-10T16:34:05.104Z
hansard heading Burma: Press Freedom more like this
house id 1 more like this
identifier 170426 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-10T16:02:24.013Zmore like thismore than 2018-09-10T16:02:24.013Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations he has made to the Myanmar government regarding the imprisonment of Reuters journalists Wa Lone and Kyaw Soe Oo. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Edinburgh West more like this
tabling member printed
Christine Jardine more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 170426 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 170426 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4634
label Biography information for Christine Jardine more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4634
label Biography information for Christine Jardine more like this
967849
human indexable true more like this
published true more like this
registered interest false more like this
answer date less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
date remove filter
date tabled less than 2018-09-04more like thismore than 2018-09-04
ddp created less than 2018-09-04T21:22:43.787Zmore like thismore than 2018-09-04T21:22:43.787Z
answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
question status Tabled more like this
answering dept id 16 remove filter
answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
ddp modified
less than 2018-09-04T21:30:09.383Zmore like thismore than 2018-09-04T21:30:09.383Z
less than 2018-09-10T15:40:03.183Zmore like thismore than 2018-09-10T15:40:03.183Z
hansard heading Southern Africa: LGBT People more like this
house id 1 more like this
identifier 170425 more like this
legislature
25259
pref label House of Commons more like this
parliament number 57 more like this
question first answered
less than 2018-09-10T15:08:53.503Zmore like thismore than 2018-09-10T15:08:53.503Z
question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent representations he has made to his counterparts in (a) Swaziland, (b) Namibia and (c) Botswana on LGBT+ rights in those countries. more like this
session
2017/19 more like this
session number 1 more like this
tabling member constituency Edinburgh West more like this
tabling member printed
Christine Jardine more like this
title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 170425 more like this
type
WrittenParliamentaryQuestion
uin 170425 more like this
version 1 more like this
written parliamentary question type NamedDay more like this
answer answer
creator
4634
label Biography information for Christine Jardine more like this
publisher
25259
pref label House of Commons more like this
tabling member
4634
label Biography information for Christine Jardine more like this