Linked Data API

Show Search Form

Search Results

90166
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-03more like thismore than 2014-09-03
star this property date less than 2014-09-01more like thismore than 2014-09-01
star this property date tabled less than 2014-09-01more like thismore than 2014-09-01
star this property ddp created less than 2014-09-01T23:52:28.853Zmore like thismore than 2014-09-01T23:52:28.853Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:54:10.507Zmore like thismore than 2015-02-07T20:54:10.507Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Radicalism more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 207671 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-29T15:57:08.6408501Zmore like thismore than 2014-09-29T15:57:08.6408501Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what steps she is taking to prevent the spread of Islamic State extremism to within UK borders. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207671 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207671 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-09-29T15:57:08.6408501Zmore like thismore than 2014-09-29T15:57:08.6408501Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
90167
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-03more like thismore than 2014-09-03
star this property date less than 2014-09-01more like thismore than 2014-09-01
star this property date tabled less than 2014-09-01more like thismore than 2014-09-01
star this property ddp created less than 2014-09-01T23:52:29.180Zmore like thismore than 2014-09-01T23:52:29.180Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:54:15.873Zmore like thismore than 2015-02-07T20:54:15.873Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Passports more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 207695 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-22T15:03:30.2566452Zmore like thismore than 2014-09-22T15:03:30.2566452Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what recent guidance she has issued to applicants for passports on the likely processing time for such applications. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207695 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207695 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-09-22T15:03:30.2566452Zmore like thismore than 2014-09-22T15:03:30.2566452Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
90510
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property date less than 2014-09-03more like thismore than 2014-09-03
star this property date tabled less than 2014-09-03more like thismore than 2014-09-03
star this property ddp created less than 2014-09-03T21:31:07.227Zmore like thismore than 2014-09-03T21:31:07.227Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T21:26:40.243Zmore like thismore than 2015-02-07T21:26:40.243Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Counter-terrorism more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 208100 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-19T10:57:18.7568338Zmore like thismore than 2014-09-19T10:57:18.7568338Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what estimate she has made of the number of British citizens who have travelled to (a) Syria and (b) Iraq and returned to the UK since January 2014. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 208100 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 208100 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-09-19T10:57:18.7568338Zmore like thismore than 2014-09-19T10:57:18.7568338Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
90517
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property date less than 2014-09-03more like thismore than 2014-09-03
star this property date tabled less than 2014-09-03more like thismore than 2014-09-03
star this property ddp created less than 2014-09-03T21:31:09.330Zmore like thismore than 2014-09-03T21:31:09.330Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T21:27:22.650Zmore like thismore than 2015-02-07T21:27:22.650Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Counter-terrorism more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 208096 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-11T17:16:41.4075851Zmore like thismore than 2014-09-11T17:16:41.4075851Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what steps she is taking to secure UK borders against terrorists travelling from overseas. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 208096 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 208096 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-09-11T17:16:41.4075851Zmore like thismore than 2014-09-11T17:16:41.4075851Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
90866
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-09more like thismore than 2014-09-09
star this property date less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property date tabled less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property ddp created less than 2014-09-05T17:10:42.010Zmore like thismore than 2014-09-05T17:10:42.010Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T22:01:35.010Zmore like thismore than 2015-02-07T22:01:35.010Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Schools: Radicalism more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 208372 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-29T15:58:37.234592Zmore like thismore than 2014-09-29T15:58:37.234592Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, whether any teachers have been arrested in connection with Operation Trojan Horse. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 208372 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 208372 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-09-29T15:58:37.234592Zmore like thismore than 2014-09-29T15:58:37.234592Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
93301
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-16more like thismore than 2014-10-16
star this property date less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property date tabled less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property ddp created less than 2014-10-14T21:02:27.257Zmore like thismore than 2014-10-14T21:02:27.257Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T01:41:06.087Zmore like thismore than 2015-02-08T01:41:06.087Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Radicalism more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210568 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-10-24T18:03:15.4217204Zmore like thismore than 2014-10-24T18:03:15.4217204Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what recent progress the Government has made on steps to reduce the risk of radicalisation of British Muslims. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 210568 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210568 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-10-24T18:03:15.4217204Zmore like thismore than 2014-10-24T18:03:15.4217204Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
93303
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-16more like thismore than 2014-10-16
star this property date less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property date tabled less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property ddp created less than 2014-10-14T21:02:27.990Zmore like thismore than 2014-10-14T21:02:27.990Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T01:41:20.080Zmore like thismore than 2015-02-08T01:41:20.080Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Radicalism: Children more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210466 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-10-24T17:49:39.8437686Zmore like thismore than 2014-10-24T17:49:39.8437686Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what steps her Department is taking to prevent children from being radicalised. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 210466 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210466 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-10-24T17:49:39.8437686Zmore like thismore than 2014-10-24T17:49:39.8437686Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
93315
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-16more like thismore than 2014-10-16
star this property date less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property date tabled less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property ddp created less than 2014-10-14T21:02:32.843Zmore like thismore than 2014-10-14T21:02:32.843Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T01:42:40.520Zmore like thismore than 2015-02-08T01:42:40.520Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Asylum: Middle East more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210299 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-10-20T14:07:49.4981791Zmore like thismore than 2014-10-20T14:07:49.4981791Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many defined Christians entering the UK from Iraq and Syria have claimed asylum on the grounds of religious persecution in each year since 2012. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 210299 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210299 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-10-20T14:07:49.4981791Zmore like thismore than 2014-10-20T14:07:49.4981791Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
93316
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-16more like thismore than 2014-10-16
star this property date less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property date tabled less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property ddp created less than 2014-10-14T21:02:33.157Zmore like thismore than 2014-10-14T21:02:33.157Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T01:42:47.447Zmore like thismore than 2015-02-08T01:42:47.447Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Passports: Fraud more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210300 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-04T15:14:01.7939377Zmore like thismore than 2014-11-04T15:14:01.7939377Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many false passports have been confiscated from people (a) entering and (b) leaving the UK in each year since 2011. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 210300 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210300 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-04T15:14:01.7939377Zmore like thismore than 2014-11-04T15:14:01.7939377Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
93317
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-16more like thismore than 2014-10-16
star this property date less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property date tabled less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property ddp created less than 2014-10-14T21:02:33.453Zmore like thismore than 2014-10-14T21:02:33.453Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T01:42:53.530Zmore like thismore than 2015-02-08T01:42:53.530Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Passports: Fraud more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210301 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-10-24T17:53:54.1278384Zmore like thismore than 2014-10-24T17:53:54.1278384Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what steps she is taking to reduce levels of passport fraud. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 210301 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210301 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-10-24T17:53:54.1278384Zmore like thismore than 2014-10-24T17:53:54.1278384Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this