Linked Data API

Show Search Form

Search Results

1128388
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-04more like thismore than 2019-06-04
star this property date less than 2019-05-22more like thismore than 2019-05-22
star this property date tabled less than 2019-05-22more like thismore than 2019-05-22
star this property ddp created less than 2019-05-24T09:03:01.563Zmore like thismore than 2019-05-24T09:03:01.563Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-05-24T09:23:46.860Zmore like thismore than 2019-05-24T09:23:46.860Z
less than 2019-06-04T10:41:01.687Zmore like thismore than 2019-06-04T10:41:01.687Z
star this property hansard heading Sri Lanka: Terrorism more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 257499 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-04T10:09:18.993Zmore like thisremove minimum value filter
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations he has made to his Sri Lankan counterpart on protection for the Muslim community from retaliatory attacks in that country; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Bolton South East more like this
star this property tabling member printed
Yasmin Qureshi more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 257499 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 257499 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-04T10:09:18.993Zmore like thismore than 2019-06-04T10:09:18.993Z
star this property creator
3924
star this property label Biography information for Yasmin Qureshi more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
3924
unstar this property label Biography information for Yasmin Qureshi more like this
1129334
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date remove maximum value filtermore like thismore than 2019-06-03
star this property date tabled less than 2019-06-03more like thismore than 2019-06-03
star this property ddp created less than 2019-06-03T16:46:51.093Zmore like thismore than 2019-06-03T16:46:51.093Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-06-03T17:11:57.146Zmore like thismore than 2019-06-03T17:11:57.146Z
less than 2019-06-06T16:08:04.375Zmore like thismore than 2019-06-06T16:08:04.375Z
star this property hansard heading Libya: Asylum more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 259361 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T15:36:20.64Zmore like thismore than 2019-06-06T15:36:20.64Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, pursuant to Answer of 23 May to Question 256340, how many refugees were resettled; and whether those resettled places were additional to existing resettlement quotas. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hampstead and Kilburn more like this
star this property tabling member printed
Tulip Siddiq more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 259361 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 259361 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T15:36:20.64Zmore like thismore than 2019-06-06T15:36:20.64Z
star this property creator
4518
star this property label Biography information for Tulip Siddiq more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4518
unstar this property label Biography information for Tulip Siddiq more like this
1129338
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-05more like thismore than 2019-06-05
star this property date remove maximum value filtermore like thismore than 2019-06-03
star this property date tabled less than 2019-06-03more like thismore than 2019-06-03
star this property ddp created less than 2019-06-03T16:47:03.323Zmore like thismore than 2019-06-03T16:47:03.323Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-06-03T17:12:06.284Zmore like thismore than 2019-06-03T17:12:06.284Z
less than 2019-06-11T16:10:02.327Zmore like thismore than 2019-06-11T16:10:02.327Z
star this property hansard heading Alia Abdel Nour more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 258887 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-11T15:38:34.837Zmore like thismore than 2019-06-11T15:38:34.837Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will ask his Emirati counterpart to establish an urgent investigation into the circumstances surrounding the death of UAE prisoner of conscience Alia Abdel Nour, who passed away from breast cancer in Tawam hospital on 4 May 2019. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Carshalton and Wallington more like this
star this property tabling member printed
Tom Brake more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 258887 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 258887 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-11T15:38:34.837Zmore like thismore than 2019-06-11T15:38:34.837Z
star this property creator
151
star this property label Biography information for Tom Brake more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
151
unstar this property label Biography information for Tom Brake more like this
1129272
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date remove maximum value filtermore like thismore than 2019-06-03
star this property date tabled less than 2019-06-03more like thismore than 2019-06-03
star this property ddp created less than 2019-06-03T16:43:48.797Zmore like thismore than 2019-06-03T16:43:48.797Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-06-03T17:09:39.164Zmore like thismore than 2019-06-03T17:09:39.164Z
less than 2019-06-06T17:16:31.235Zmore like thismore than 2019-06-06T17:16:31.235Z
star this property hansard heading Sri Lanka: Minority Groups more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 259103 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T16:45:07.003Zmore like thismore than 2019-06-06T16:45:07.003Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will make representations to his Sri Lankan counterpart on the importance of protecting the rights of (a) Muslims and (b) other minorities. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Chipping Barnet more like this
star this property tabling member printed
Theresa Villiers more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 259103 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 259103 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T16:45:07.003Zmore like thismore than 2019-06-06T16:45:07.003Z
star this property creator
1500
star this property label Biography information for Theresa Villiers more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
1500
unstar this property label Biography information for Theresa Villiers more like this
1128249
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-04more like thismore than 2019-06-04
star this property date less than 2019-05-22more like thismore than 2019-05-22
star this property date tabled less than 2019-05-22more like thismore than 2019-05-22
star this property ddp created less than 2019-05-24T08:57:12.900Zmore like thismore than 2019-05-24T08:57:12.900Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-05-24T09:17:14.277Zmore like thismore than 2019-05-24T09:17:14.277Z
less than 2019-06-05T11:49:03.166Zmore like thismore than 2019-06-05T11:49:03.166Z
star this property hansard heading Aung Marm Oo more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 257523 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-05T11:19:00.023Zmore like thismore than 2019-06-05T11:19:00.023Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment he has made of reports from Aung Marm Oo, an ethnic Rakhine journalist in Burma, who is now facing arrest; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency North East Fife more like this
star this property tabling member printed
Stephen Gethins more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 257523 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 257523 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-05T11:19:00.023Zmore like thismore than 2019-06-05T11:19:00.023Z
star this property creator
4434
star this property label Biography information for Stephen Gethins more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4434
unstar this property label Biography information for Stephen Gethins more like this
1128415
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-05more like thismore than 2019-06-05
star this property date less than 2019-05-22more like thismore than 2019-05-22
star this property date tabled less than 2019-05-22more like thismore than 2019-05-22
star this property ddp created less than 2019-05-24T09:04:06.987Zmore like thismore than 2019-05-24T09:04:06.987Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-05-24T09:24:45.532Zmore like thismore than 2019-05-24T09:24:45.532Z
less than 2019-06-05T17:20:10.245Zmore like thismore than 2019-06-05T17:20:10.245Z
star this property hansard heading Iran: Iraq more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 257386 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-05T16:49:43.737Zmore like thismore than 2019-06-05T16:49:43.737Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he make an assessment of the effectiveness of paragraph 8 of UN Security Council Resolution 598 in relation to consultations with Iran on current disputes. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Mid Sussex more like this
star this property tabling member printed
Sir Nicholas Soames more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 257386 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 257386 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-05T16:49:43.737Zmore like thismore than 2019-06-05T16:49:43.737Z
star this property creator
116
star this property label Biography information for Sir Nicholas Soames more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
116
unstar this property label Biography information for Sir Nicholas Soames more like this
1128463
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-04more like thismore than 2019-06-04
star this property date less than 2019-05-23more like thismore than 2019-05-23
star this property date tabled less than 2019-05-23more like thismore than 2019-05-23
star this property ddp created less than 2019-05-24T09:06:09.807Zmore like thismore than 2019-05-24T09:06:09.807Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-05-24T09:26:39.924Zmore like thismore than 2019-05-24T09:26:39.924Z
less than 2019-06-06T16:14:02.358Zmore like thismore than 2019-06-06T16:14:02.358Z
star this property hansard heading Foreign and Commonwealth Office: Procurement more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 257785 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T15:42:55.347Zmore like thismore than 2019-06-06T15:42:55.347Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what procurement policies his Department has put in place to ensure that (a) the Foreign Office and (b) UK embassies promote UK (i) ceramics and (b) manufacturing, specifically. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stoke-on-Trent North more like this
star this property tabling member printed
Ruth Smeeth more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 257785 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 257785 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T15:42:55.347Zmore like thismore than 2019-06-06T15:42:55.347Z
star this property creator
4508
star this property label Biography information for Ruth Smeeth more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4508
unstar this property label Biography information for Ruth Smeeth more like this
1129070
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-05more like thismore than 2019-06-05
star this property date remove maximum value filtermore like thismore than 2019-06-03
star this property date tabled less than 2019-06-03more like thismore than 2019-06-03
star this property ddp created less than 2019-06-03T16:34:49.177Zmore like thismore than 2019-06-03T16:34:49.177Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-06-03T17:02:11.432Zmore like thismore than 2019-06-03T17:02:11.432Z
less than 2019-06-11T16:34:02.290Zmore like thismore than 2019-06-11T16:34:02.290Z
star this property hansard heading Hugh Lanning more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 259303 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-11T16:02:05.057Zmore like thismore than 2019-06-11T16:02:05.057Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations his Department has made to the Israeli Government on the deportation of Hugh Lanning. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Inverclyde more like this
star this property tabling member printed
Ronnie Cowan more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 259303 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 259303 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-11T16:02:05.057Zmore like thismore than 2019-06-11T16:02:05.057Z
star this property creator
4465
star this property label Biography information for Ronnie Cowan more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4465
unstar this property label Biography information for Ronnie Cowan more like this
1128522
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-05more like thismore than 2019-06-05
star this property date less than 2019-05-23more like thismore than 2019-05-23
star this property date tabled less than 2019-05-23more like thismore than 2019-05-23
star this property ddp created less than 2019-05-24T09:08:38.153Zmore like thismore than 2019-05-24T09:08:38.153Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-05-24T12:25:29.306Zmore like thismore than 2019-05-24T12:25:29.306Z
less than 2019-06-05T06:59:01.592Zmore like thismore than 2019-06-05T06:59:01.592Z
star this property hansard heading Women's Rights more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 257797 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-05T06:27:07.407Zmore like thismore than 2019-06-05T06:27:07.407Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps the Government plans to take to promote women's rights issues at the forthcoming G7 Summit in Biarritz. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Birmingham, Edgbaston more like this
star this property tabling member printed
Preet Kaur Gill more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 257797 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 257797 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-05T06:27:07.407Zmore like thismore than 2019-06-05T06:27:07.407Z
star this property creator
4603
star this property label Biography information for Preet Kaur Gill more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
4603
unstar this property label Biography information for Preet Kaur Gill more like this
1128892
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date remove maximum value filtermore like thismore than 2019-06-03
star this property date tabled less than 2019-06-03more like thismore than 2019-06-03
star this property ddp created less than 2019-06-03T16:27:35.303Zmore like thismore than 2019-06-03T16:27:35.303Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-06-03T16:46:32.811Zmore like thismore than 2019-06-03T16:46:32.811Z
less than 2019-06-06T16:13:04.978Zmore like thismore than 2019-06-06T16:13:04.978Z
star this property hansard heading Botswana: Hunting more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 259036 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T15:41:11.677Zmore like thismore than 2019-06-06T15:41:11.677Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent discussions he has had with his counterpart in Botswana on that country's decision to lift the elephant hunting ban. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Newcastle-under-Lyme more like this
star this property tabling member printed
Paul Farrelly more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 259036 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 259036 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
unstar this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T15:41:11.677Zmore like thismore than 2019-06-06T15:41:11.677Z
star this property creator
1436
star this property label Biography information for Paul Farrelly more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons remove filter
star this property tabling member
1436
unstar this property label Biography information for Paul Farrelly more like this