Linked Data API

Show Search Form

Search Results

1148940
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date less than 2019-10-14more like thismore than 2019-10-14
star this property date tabled less than 2019-10-14more like thismore than 2019-10-14
star this property ddp created less than 2019-10-14T22:22:58.377Zmore like thismore than 2019-10-14T22:22:58.377Z
star this property answering body
Ministry of Defence more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 11 more like this
star this property answering dept short name Defence more like this
star this property answering dept sort name Defence more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-14T22:31:15.932Zmore like thismore than 2019-10-14T22:31:15.932Z
less than 2019-10-21T12:43:07.336Zmore like thismore than 2019-10-21T12:43:07.336Z
unstar this property hansard heading Bahrain: Military Bases more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 100 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T12:12:14Zmore like thismore than 2019-10-21T12:12:14Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Defence, how many full-time staff are currently stationed in the UK's Naval Support Facility in Bahrain. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency North Durham more like this
star this property tabling member printed
Mr Kevan Jones more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 100 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 100 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
1438
star this property label Biography information for Mr Kevan Jones more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
1438
star this property label Biography information for Mr Kevan Jones more like this
1149860
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:10:38.117Zmore like thismore than 2019-10-16T20:10:38.117Z
star this property answering body
Department for Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 13 more like this
star this property answering dept short name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property answering dept sort name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-16T20:17:44.267Zmore like thismore than 2019-10-16T20:17:44.267Z
less than 2019-10-25T10:54:05.741Zmore like thismore than 2019-10-25T10:54:05.741Z
unstar this property hansard heading Packaging: Waste Disposal more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 1000 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-25T10:22:11.92Zmore like thismore than 2019-10-25T10:22:11.92Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, what steps her Department is taking to improve consumer education on using compostable packaging. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Scunthorpe more like this
star this property tabling member printed
Nic Dakin more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 1000 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 1000 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4056
star this property label Biography information for Nic Dakin more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4056
star this property label Biography information for Nic Dakin more like this
759319
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:26:21.207Zmore like thismore than 2017-09-12T01:26:21.207Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:42:36.915Zmore like thismore than 2017-09-12T01:42:36.915Z
less than 2017-09-19T11:13:03.081Zmore like thisremove minimum value filter
unstar this property hansard heading Qatar: Counter-terrorism more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10001 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-09-19T10:41:04.487Zmore like thismore than 2017-09-19T10:41:04.487Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what discussions the Government has had with the Government of Qatar to reduce terrorism and potential conflict in the Middle East. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford more like this
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10001 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10001 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
759299
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:25:28.277Zmore like thismore than 2017-09-12T01:25:28.277Z
star this property answering body
Department for Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 13 more like this
star this property answering dept short name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property answering dept sort name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:41:43.201Zmore like thismore than 2017-09-12T01:41:43.201Z
less than 2017-09-19T16:22:02.146Zmore like thismore than 2017-09-19T16:22:02.146Z
unstar this property hansard heading Sheep: Animal Welfare more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10004 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-09-19T15:50:10.043Zmore like thismore than 2017-09-19T15:50:10.043Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, what steps his Department is taking better to control of lamb worrying and to impose greater penalties for people who allow their animals to worry lambs. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford more like this
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10004 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10004 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
1149861
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:10:40.587Zmore like thismore than 2019-10-16T20:10:40.587Z
star this property answering body
Department for Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 13 more like this
star this property answering dept short name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property answering dept sort name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-17T15:05:07.804Zmore like thismore than 2019-10-17T15:05:07.804Z
less than 2019-10-25T10:54:04.252Zmore like thismore than 2019-10-25T10:54:04.252Z
unstar this property hansard heading Packaging: Waste Disposal more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 1001 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-25T10:22:11.997Zmore like thismore than 2019-10-25T10:22:11.997Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, if she will make it her policy to (a) introduce and (b) enforce of European standards for compostable packaging in the UK. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Scunthorpe more like this
star this property tabling member printed
Nic Dakin more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 1001 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 1001 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4056
star this property label Biography information for Nic Dakin more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4056
star this property label Biography information for Nic Dakin more like this
759395
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-14more like thismore than 2017-09-14
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:28:34.170Zmore like thismore than 2017-09-12T01:28:34.170Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
star this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:46:30.880Zmore like thismore than 2017-09-12T01:46:30.880Z
less than 2017-11-23T18:15:05.004Zmore like thismore than 2017-11-23T18:15:05.004Z
unstar this property hansard heading Immigrants: Detainees more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10012 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-11-23T17:43:15.883Zmore like thismore than 2017-11-23T17:43:15.883Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what representations her Department has received from representatives of churches and other faith groups on time limits for immigration detention; and if she will make a statement. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford more like this
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10012 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10012 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
759420
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-14more like thismore than 2017-09-14
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:29:14.203Zmore like thismore than 2017-09-12T01:29:14.203Z
star this property answering body
Ministry of Justice more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 54 more like this
star this property answering dept short name Justice more like this
star this property answering dept sort name Justice more like this
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:47:41.330Zmore like thismore than 2017-09-12T01:47:41.330Z
less than 2017-09-19T14:47:12.021Zmore like thismore than 2017-09-19T14:47:12.021Z
unstar this property hansard heading Prisons: Food more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10014 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-09-19T14:15:22.273Zmore like thismore than 2017-09-19T14:15:22.273Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Justice, what the cost of food (a) per prison inmate per day and (b) all prison inmates was in each year since 2010. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Liverpool, Wavertree more like this
star this property tabling member printed
Luciana Berger more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10014 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10014 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4036
star this property label Biography information for Luciana Berger more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4036
star this property label Biography information for Luciana Berger more like this
759421
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-14more like thismore than 2017-09-14
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:29:15.737Zmore like thismore than 2017-09-12T01:29:15.737Z
star this property answering body
Ministry of Justice more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 54 more like this
star this property answering dept short name Justice more like this
star this property answering dept sort name Justice more like this
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:47:43.935Zmore like thismore than 2017-09-12T01:47:43.935Z
less than 2017-09-19T14:48:02.617Zmore like thismore than 2017-09-19T14:48:02.617Z
unstar this property hansard heading Youth Custody: Food more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10015 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-09-19T14:16:33.533Zmore like thismore than 2017-09-19T14:16:33.533Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Justice, what the cost of food (a) per inmate per day and (b) for all inmates in youth custody was in each year since 2010. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Liverpool, Wavertree more like this
star this property tabling member printed
Luciana Berger more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10015 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10015 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4036
star this property label Biography information for Luciana Berger more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4036
star this property label Biography information for Luciana Berger more like this
759422
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-14more like thismore than 2017-09-14
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:29:17.710Zmore like thismore than 2017-09-12T01:29:17.710Z
star this property answering body
Ministry of Justice more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 54 more like this
star this property answering dept short name Justice more like this
star this property answering dept sort name Justice more like this
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:47:47.144Zmore like thismore than 2017-09-12T01:47:47.144Z
less than 2017-09-19T14:45:04.245Zmore like thismore than 2017-09-19T14:45:04.245Z
unstar this property hansard heading Youth Custody: Restraint Techniques more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10017 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-09-19T14:13:59.86Zmore like thismore than 2017-09-19T14:13:59.86Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Justice, how many injuries were sustained by children during restraint in each custodial institution in each year since 2010. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Liverpool, Wavertree more like this
star this property tabling member printed
Luciana Berger more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10017 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10017 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4036
star this property label Biography information for Luciana Berger more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4036
star this property label Biography information for Luciana Berger more like this
759394
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-10more like thismore than 2017-10-10
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:28:32.780Zmore like thismore than 2017-09-12T01:28:32.780Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
star this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:46:27.809Zmore like thismore than 2017-09-12T01:46:27.809Z
less than 2017-10-10T09:49:04.203Zmore like thismore than 2017-10-10T09:49:04.203Z
unstar this property hansard heading Cryptocurrencies: Crime more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10018 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-10T09:17:05.563Zmore like thismore than 2017-10-10T09:17:05.563Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what assessment her Department has made of the extent of the potential use of cryptocurrencies for criminal purposes; and if she will make a statement. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency East Yorkshire more like this
star this property tabling member printed
Sir Greg Knight more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10018 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10018 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
1200
star this property label Biography information for Sir Greg Knight more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
1200
star this property label Biography information for Sir Greg Knight more like this