Linked Data API

Show Search Form

Search Results

535530
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property date less than 2016-07-12more like thismore than 2016-07-12
star this property date tabled less than 2016-07-12more like thismore than 2016-07-12
star this property ddp created less than 2016-07-12T20:11:49.477Zmore like thismore than 2016-07-12T20:11:49.477Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-12T20:17:27.500Zmore like thismore than 2016-07-12T20:17:27.500Z
less than 2016-07-20T16:49:04.528Zmore like thismore than 2016-07-20T16:49:04.528Z
star this property hansard heading Commonwealth: Trade Agreements more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42470 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-20T16:17:37.553Zmore like thismore than 2016-07-20T16:17:37.553Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what discussions his Department has had with other Commonwealth countries on sharing trade negotiating capabilities and resources. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Pendle more like this
star this property tabling member printed
Andrew Stephenson more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42470 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42470 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-20T16:17:37.553Zmore like thismore than 2016-07-20T16:17:37.553Z
star this property creator
4044
star this property label Biography information for Andrew Stephenson more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4044
unstar this property label Biography information for Andrew Stephenson more like this
536143
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property date tabled less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property ddp created less than 2016-07-13T21:51:25.883Zmore like thismore than 2016-07-13T21:51:25.883Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-13T21:57:17.336Zmore like thismore than 2016-07-13T21:57:17.336Z
less than 2016-07-22T14:14:02.710Zmore like thismore than 2016-07-22T14:14:02.710Z
star this property hansard heading Religious Freedom more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42608 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:42:45.247Zmore like thismore than 2016-07-22T13:42:45.247Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will provide support to overseas students who convert to Christianity in the UK to ensure they are not persecuted for their religious beliefs when they return to their country of origin. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Strangford more like this
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42608 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42608 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:42:45.247Zmore like thismore than 2016-07-22T13:42:45.247Z
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4131
unstar this property label Biography information for Jim Shannon more like this
536149
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property date tabled less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property ddp created less than 2016-07-13T21:51:41.780Zmore like thismore than 2016-07-13T21:51:41.780Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-13T21:57:38.679Zmore like thismore than 2016-07-13T21:57:38.679Z
less than 2016-07-19T17:01:04.092Zmore like thismore than 2016-07-19T17:01:04.092Z
star this property hansard heading Kashmir: Politics and Government more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42655 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-19T16:29:07.897Zmore like thismore than 2016-07-19T16:29:07.897Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent discussions he has had with the governments of (a) India and (b) Pakistan on the current situation in Kashmir. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Walsall South more like this
star this property tabling member printed
Valerie Vaz more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42655 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42655 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-19T16:29:07.897Zmore like thismore than 2016-07-19T16:29:07.897Z
star this property creator
4076
star this property label Biography information for Valerie Vaz more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4076
unstar this property label Biography information for Valerie Vaz more like this
536269
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property date tabled less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property ddp created less than 2016-07-13T22:01:25.040Zmore like thismore than 2016-07-13T22:01:25.040Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-13T22:07:13.313Zmore like thismore than 2016-07-13T22:07:13.313Z
less than 2016-07-29T15:25:08.762Zmore like thismore than 2016-07-29T15:25:08.762Z
star this property hansard heading International Holocaust Remembrance Alliance more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42733 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-29T14:53:14.853Zmore like thismore than 2016-07-29T14:53:14.853Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will list the UK representatives appointed to the International Holocaust Remembrance Alliance. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Birmingham, Northfield more like this
star this property tabling member printed
Richard Burden more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42733 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42733 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-29T14:53:14.853Zmore like thismore than 2016-07-29T14:53:14.853Z
star this property creator
301
star this property label Biography information for Richard Burden more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
301
unstar this property label Biography information for Richard Burden more like this
536270
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property date tabled less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property ddp created less than 2016-07-13T22:01:26.227Zmore like thismore than 2016-07-13T22:01:26.227Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-13T22:07:15.341Zmore like thismore than 2016-07-13T22:07:15.341Z
less than 2016-07-25T13:44:02.841Zmore like thismore than 2016-07-25T13:44:02.841Z
star this property hansard heading International Holocaust Remembrance Alliance more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42734 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-25T13:12:52.247Zmore like thismore than 2016-07-25T13:12:52.247Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, when the UK's representatives on the International Holocaust Remembrance Alliance were appointed and to whom they report. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Birmingham, Northfield more like this
star this property tabling member printed
Richard Burden more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42734 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42734 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-25T13:12:52.247Zmore like thismore than 2016-07-25T13:12:52.247Z
star this property creator
301
star this property label Biography information for Richard Burden more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
301
unstar this property label Biography information for Richard Burden more like this
536275
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property date tabled less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property ddp created less than 2016-07-13T22:01:31.640Zmore like thismore than 2016-07-13T22:01:31.640Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-13T22:07:23.734Zmore like thismore than 2016-07-13T22:07:23.734Z
less than 2016-07-25T13:46:03.018Zmore like thismore than 2016-07-25T13:46:03.018Z
star this property hansard heading International Holocaust Remembrance Alliance more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42760 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-25T13:14:44.11Zmore like thismore than 2016-07-25T13:14:44.11Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what plans the Government has for parliamentary scrutiny of the work of the UK's representatives on the International Holocaust Remembrance Alliance; and if he will list the (a) dates and (b) means by which its decisions have been reported to Parliament during 2016. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Birmingham, Northfield more like this
star this property tabling member printed
Richard Burden more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42760 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42760 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-25T13:14:44.11Zmore like thismore than 2016-07-25T13:14:44.11Z
star this property creator
301
star this property label Biography information for Richard Burden more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
301
unstar this property label Biography information for Richard Burden more like this
536462
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property date tabled less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property ddp created less than 2016-07-14T18:51:49.147Zmore like thismore than 2016-07-14T18:51:49.147Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-14T18:57:29.742Zmore like thismore than 2016-07-14T18:57:29.742Z
less than 2016-07-22T14:16:02.721Zmore like thismore than 2016-07-22T14:16:02.721Z
star this property hansard heading Burma: Rohingya more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42850 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:44:25.727Zmore like thismore than 2016-07-22T13:44:25.727Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what discussions he has had with the Myanmar government on steps to prevent hate speech and incitement of violence against Rohingya people in that country. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Luton South more like this
star this property tabling member printed
Mr Gavin Shuker more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42850 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42850 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:44:25.727Zmore like thismore than 2016-07-22T13:44:25.727Z
star this property creator
4013
star this property label Biography information for Mr Gavin Shuker more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4013
unstar this property label Biography information for Mr Gavin Shuker more like this
536463
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property date tabled less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property ddp created less than 2016-07-14T18:51:50.363Zmore like thismore than 2016-07-14T18:51:50.363Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-14T18:57:31.739Zmore like thismore than 2016-07-14T18:57:31.739Z
less than 2016-07-22T14:18:02.398Zmore like thismore than 2016-07-22T14:18:02.398Z
star this property hansard heading Burma: Nationality more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42851 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:46:16.743Zmore like thismore than 2016-07-22T13:46:16.743Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what discussions he has had with the Myanmar government on reform of that country's 1982 Citizenship Law. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Luton South more like this
star this property tabling member printed
Mr Gavin Shuker more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42851 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42851 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:46:16.743Zmore like thismore than 2016-07-22T13:46:16.743Z
star this property creator
4013
star this property label Biography information for Mr Gavin Shuker more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4013
unstar this property label Biography information for Mr Gavin Shuker more like this
536464
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property date tabled less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property ddp created less than 2016-07-14T18:51:51.550Zmore like thismore than 2016-07-14T18:51:51.550Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-14T18:57:33.736Zmore like thismore than 2016-07-14T18:57:33.736Z
less than 2016-07-22T14:28:02.275Zmore like thismore than 2016-07-22T14:28:02.275Z
star this property hansard heading Burma: Human Rights more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42847 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:55:59.867Zmore like thismore than 2016-07-22T13:55:59.867Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what his policy is on supporting an independent investigation with international experts to investigate human rights violations in Rakhine State, Myanmar. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Luton South more like this
star this property tabling member printed
Mr Gavin Shuker more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42847 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42847 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:55:59.867Zmore like thismore than 2016-07-22T13:55:59.867Z
star this property creator
4013
star this property label Biography information for Mr Gavin Shuker more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4013
unstar this property label Biography information for Mr Gavin Shuker more like this
536465
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property date tabled less than 2016-07-14more like thismore than 2016-07-14
star this property ddp created less than 2016-07-14T18:51:52.720Zmore like thismore than 2016-07-14T18:51:52.720Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-14T18:57:35.733Zmore like thismore than 2016-07-14T18:57:35.733Z
less than 2016-07-22T14:12:02.558Zmore like thismore than 2016-07-22T14:12:02.558Z
star this property hansard heading Burma: Politics and Government more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 42848 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:40:41.817Zmore like thismore than 2016-07-22T13:40:41.817Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to support the Myanmar government beginning a reconciliation process between different communities and faith groups in that country. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Luton South more like this
star this property tabling member printed
Mr Gavin Shuker more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42848 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42848 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property question first answered
less than 2016-07-22T13:40:41.817Zmore like thismore than 2016-07-22T13:40:41.817Z
star this property creator
4013
star this property label Biography information for Mr Gavin Shuker more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4013
unstar this property label Biography information for Mr Gavin Shuker more like this