Linked Data API

Show Search Form

Search Results

514747
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-04-26more like thismore than 2016-04-26
star this property date less than 2016-04-21more like thismore than 2016-04-21
star this property date tabled less than 2016-04-21more like thismore than 2016-04-21
star this property ddp created less than 2016-04-21T19:29:59.177Zmore like thismore than 2016-04-21T19:29:59.177Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-04-22T16:12:48.411Zmore like thismore than 2016-04-22T16:12:48.411Z
less than 2016-04-26T14:28:02.544Zmore like thismore than 2016-04-26T14:28:02.544Z
star this property hansard heading Indonesia: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 35048 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-04-26T13:56:54.267Zmore like thismore than 2016-04-26T13:56:54.267Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will make representations to the President of Indonesia on the protection of religious minorities in that country. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 35048 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 35048 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1408
unstar this property label Biography information for Sir Hugo Swire more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
518222
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-12more like thismore than 2016-05-12
star this property date less than 2016-05-09more like thismore than 2016-05-09
star this property date tabled less than 2016-05-09more like thismore than 2016-05-09
star this property ddp created less than 2016-05-09T23:43:15.583Zmore like thismore than 2016-05-09T23:43:15.583Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-05-10T00:06:08.455Zmore like thismore than 2016-05-10T00:06:08.455Z
less than 2016-05-12T07:41:02.438Zmore like thismore than 2016-05-12T07:41:02.438Z
star this property hansard heading Nigeria: Christianity more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 36915 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-05-12T07:09:39.247Zmore like thismore than 2016-05-12T07:09:39.247Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations he is making to the Nigerian government on securing the release of non-Muslim underage girls who have been abducted, forcibly converted and forcibly married in states in the north of that country. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 36915 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 36915 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1559
unstar this property label Biography information for James Duddridge more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
518223
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-12more like thismore than 2016-05-12
star this property date less than 2016-05-09more like thismore than 2016-05-09
star this property date tabled less than 2016-05-09more like thismore than 2016-05-09
star this property ddp created less than 2016-05-09T23:43:17.113Zmore like thismore than 2016-05-09T23:43:17.113Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-05-10T17:17:46.069Zmore like thismore than 2016-05-10T17:17:46.069Z
less than 2016-05-12T07:41:03.921Zmore like thismore than 2016-05-12T07:41:03.921Z
star this property hansard heading Nigeria: Christianity more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 36914 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-05-12T07:09:39.167Zmore like thismore than 2016-05-12T07:09:39.167Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent reports he has received on the abduction, forced conversion and forced marriage of underage Christian girls in northern Nigeria. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 36914 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 36914 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1559
unstar this property label Biography information for James Duddridge more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
514037
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-04-21more like thismore than 2016-04-21
star this property date less than 2016-04-19more like thismore than 2016-04-19
star this property date tabled less than 2016-04-19more like thismore than 2016-04-19
star this property ddp created less than 2016-04-19T21:46:32.597Zmore like thismore than 2016-04-19T21:46:32.597Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-04-19T22:06:54.618Zmore like thismore than 2016-04-19T22:06:54.618Z
less than 2016-04-27T13:51:02.555Zmore like thismore than 2016-04-27T13:51:02.555Z
star this property hansard heading Foreign and Commonwealth Office: Russian Language more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 34522 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-04-27T13:19:39.283Zmore like thismore than 2016-04-27T13:19:39.283Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, how many Russian language (a) speakers, (b) interpreters and (c) translators are employed by his Department; and what steps he is taking to increase the number of such experts working in his Department. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 34522 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 34522 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1487
unstar this property label Biography information for Mr Tobias Ellwood more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
517452
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-09more like thismore than 2016-05-09
star this property date less than 2016-05-04more like thismore than 2016-05-04
star this property date tabled less than 2016-05-04more like thismore than 2016-05-04
star this property ddp created less than 2016-05-04T21:26:51.630Zmore like thismore than 2016-05-04T21:26:51.630Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-05-04T22:08:35.546Zmore like thismore than 2016-05-04T22:08:35.546Z
less than 2016-05-10T13:44:19.853Zmore like thismore than 2016-05-10T13:44:19.853Z
star this property hansard heading Nigeria: Boko Haram more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 36519 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-05-10T13:09:34.887Zmore like thismore than 2016-05-10T13:09:34.887Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment he has made of a possible relationship between the activities of Boko Haram and those of armed Fulani herders in Nigeria. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 36519 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 36519 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1559
unstar this property label Biography information for James Duddridge more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
517451
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-09more like thismore than 2016-05-09
star this property date less than 2016-05-04more like thismore than 2016-05-04
star this property date tabled less than 2016-05-04more like thismore than 2016-05-04
star this property ddp created less than 2016-05-04T21:26:50.460Zmore like thismore than 2016-05-04T21:26:50.460Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-05-05T18:35:28.106Zmore like thismore than 2016-05-05T18:35:28.106Z
less than 2016-05-10T13:45:04.317Zmore like thismore than 2016-05-10T13:45:04.317Z
star this property hansard heading Nigeria: Boko Haram more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 36520 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-05-10T13:10:42.07Zmore like thismore than 2016-05-10T13:10:42.07Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps the Government is taking to encourage Nigeria to tackle Fulani militia attacks on non-Muslim villagers in the central Nigeria states of Plateau, Kaduna, Bauchi, Taraba and Benue; and whether the Government has offered any assistance to people displaced by ongoing violence in Agatu in the state of Benue. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 36520 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 36520 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1559
unstar this property label Biography information for James Duddridge more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
521203
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-26more like thismore than 2016-05-26
star this property date less than 2016-05-24more like thismore than 2016-05-24
star this property date tabled less than 2016-05-24more like thismore than 2016-05-24
star this property ddp created less than 2016-05-24T21:14:23.420Zmore like thismore than 2016-05-24T21:14:23.420Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-06-01T15:53:02.827Zmore like thismore than 2016-06-01T15:53:02.827Z
less than 2016-07-04T14:35:39.837Zmore like thismore than 2016-07-04T14:35:39.837Z
star this property hansard heading Syria: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 38254 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-06-01T15:21:09.677Zmore like thismore than 2016-06-01T15:21:09.677Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps the Government is taking to promote pluralism and religious freedom in Syria. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 38254 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 38254 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1487
unstar this property label Biography information for Mr Tobias Ellwood more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
521204
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-26more like thismore than 2016-05-26
star this property date less than 2016-05-24more like thismore than 2016-05-24
star this property date tabled less than 2016-05-24more like thismore than 2016-05-24
star this property ddp created less than 2016-05-24T21:14:24.513Zmore like thismore than 2016-05-24T21:14:24.513Z
star this property ddp modified less than 2016-07-04T14:35:37.777Zmore like thismore than 2016-07-04T14:35:37.777Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property hansard heading Syria: Peace Negotiations more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 38255 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-06-02T12:45:30.817Zmore like thismore than 2016-06-02T12:45:30.817Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if the Government will raise the link between religious freedom and the degree of broader political liberalisation and stability during peace talks on Syria. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 38255 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 38255 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1487
unstar this property label Biography information for Mr Tobias Ellwood more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
521199
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-26more like thismore than 2016-05-26
star this property date less than 2016-05-24more like thismore than 2016-05-24
star this property date tabled less than 2016-05-24more like thismore than 2016-05-24
star this property ddp created less than 2016-05-24T21:14:19.207Zmore like thismore than 2016-05-24T21:14:19.207Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-06-02T13:18:03.520Zmore like thismore than 2016-06-02T13:18:03.520Z
less than 2016-07-04T14:35:48.247Zmore like thismore than 2016-07-04T14:35:48.247Z
star this property hansard heading Syria: Christianity more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 38256 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-06-02T12:46:49.177Zmore like thismore than 2016-06-02T12:46:49.177Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what information he holds on the number of Christians in Aleppo. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 38256 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 38256 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
1487
unstar this property label Biography information for Mr Tobias Ellwood more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
514038
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
unstar this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-04-21more like thismore than 2016-04-21
star this property date less than 2016-04-19more like thismore than 2016-04-19
star this property date tabled less than 2016-04-19more like thismore than 2016-04-19
star this property ddp created less than 2016-04-19T21:46:33.937Zmore like thismore than 2016-04-19T21:46:33.937Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2016-04-19T22:06:56.880Zmore like thismore than 2016-04-19T22:06:56.880Z
less than 2016-04-26T15:35:05.445Zmore like thismore than 2016-04-26T15:35:05.445Z
star this property hansard heading Russia: Foreign Relations more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 34521 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-04-26T15:01:26.02Zmore like thismore than 2016-04-26T15:01:26.02Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent steps his Department has taken to counter Russian disinformation against western countries and NATO. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 34521 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 34521 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property answering member
15
unstar this property label Biography information for Sir David Lidington more like this
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this