Linked Data API

Show Search Form

Search Results

418050
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-09-11more like thismore than 2015-09-11
star this property date less than 2015-09-09more like thismore than 2015-09-09
star this property date tabled less than 2015-09-09more like thismore than 2015-09-09
star this property ddp created less than 2015-09-09T22:52:01.497Zmore like thismore than 2015-09-09T22:52:01.497Z
star this property ddp modified less than 2015-09-16T15:11:01.793Zmore like thismore than 2015-09-16T15:11:01.793Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property hansard heading Sudan: Peace Negotiations more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 9733 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-09-16T14:39:49.207Zmore like thismore than 2015-09-16T14:39:49.207Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to ensure that Sudan begins a credible and inclusive peace process. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 9733 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 9733 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2015-09-16more like thismore than 2015-09-16
unstar this property answering member
1582
star this property label Biography information for Grant Shapps more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
756828
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-06more like thismore than 2017-09-06
star this property date less than 2017-09-04more like thismore than 2017-09-04
star this property date tabled less than 2017-09-04more like thismore than 2017-09-04
star this property ddp created less than 2017-09-04T18:59:06.450Zmore like thismore than 2017-09-04T18:59:06.450Z
star this property answering body
Department for International Trade more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 202 more like this
unstar this property answering dept short name International Trade more like this
star this property answering dept sort name International Trade more like this
star this property ddp modified
less than 2017-09-04T20:20:37.879Zmore like thismore than 2017-09-04T20:20:37.879Z
less than 2017-09-12T15:37:21.555Zmore like thismore than 2017-09-12T15:37:21.555Z
star this property hansard heading Business: Stafford more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 7574 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-09-12T15:06:05.577Zmore like thismore than 2017-09-12T15:06:05.577Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for International Trade, how many businesses in Stafford constituency have received export support from his Department since it was set up. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 7574 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 7574 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-09-12more like thismore than 2017-09-12
unstar this property answering member
4074
star this property label Biography information for Mark Garnier more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
385047
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-06-25more like thismore than 2015-06-25
star this property date less than 2015-06-23more like thismore than 2015-06-23
star this property date tabled less than 2015-06-23more like thismore than 2015-06-23
star this property ddp created less than 2015-06-23T21:34:52.887Zmore like thismore than 2015-06-23T21:34:52.887Z
star this property ddp modified less than 2015-06-26T13:44:02.597Zmore like thismore than 2015-06-26T13:44:02.597Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Slavery more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 3739 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-06-26T13:13:12.263Zmore like thismore than 2015-06-26T13:13:12.263Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what regulations have been made under section 50 of the Modern Slavery Act 2015 to identify and support victims of trafficking. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 3739 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 3739 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2015-06-26more like thismore than 2015-06-26
unstar this property answering member
4110
star this property label Biography information for Karen Bradley more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
381123
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-06-17more like thismore than 2015-06-17
star this property date less than 2015-06-15more like thismore than 2015-06-15
star this property date tabled less than 2015-06-15more like thismore than 2015-06-15
star this property ddp created less than 2015-06-15T23:31:39.990Zmore like thismore than 2015-06-15T23:31:39.990Z
star this property ddp modified less than 2015-06-18T12:40:04.720Zmore like thismore than 2015-06-18T12:40:04.720Z
star this property answering body
HM Treasury more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 14 more like this
unstar this property answering dept short name Treasury more like this
star this property answering dept sort name Treasury more like this
star this property hansard heading Individual Savings Accounts more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 2408 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-06-18T12:08:39.66Zmore like thismore than 2015-06-18T12:08:39.66Z
unstar this property question text To ask Mr Chancellor of the Exchequer, if he will bring forward legislative proposals to introduce a Green ISA scheme to encourage public engagement with, and inject capital into, the green economy. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 2408 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 2408 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2015-06-18more like thismore than 2015-06-18
unstar this property answering member
4107
star this property label Biography information for Harriett Baldwin more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
997400
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-10-31more like thismore than 2018-10-31
star this property date less than 2018-10-29more like thismore than 2018-10-29
star this property date tabled less than 2018-10-29more like thismore than 2018-10-29
star this property ddp created less than 2018-10-29T22:42:46.470Zmore like thismore than 2018-10-29T22:42:46.470Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-10-29T22:51:51.913Zmore like thismore than 2018-10-29T22:51:51.913Z
less than 2018-11-06T11:49:01.795Zmore like thismore than 2018-11-06T11:49:01.795Z
star this property hansard heading Burma: Human Rights more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 185069 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-06T11:17:33.393Zmore like thismore than 2018-11-06T11:17:33.393Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will make an assessment of the implications for his policies of the report entitled, Stable and Secure? An Assessment on the Current Context of Human Rights for Chin People in Myanmar/Burma, published by the Chin Human Rights Organisation in September 2018. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 185069 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 185069 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-11-06more like thismore than 2018-11-06
unstar this property answering member
1405
star this property label Biography information for Mark Field more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
823679
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-01-18more like thismore than 2018-01-18
star this property date less than 2018-01-16more like thismore than 2018-01-16
star this property date tabled less than 2018-01-16more like thismore than 2018-01-16
star this property ddp created less than 2018-01-16T21:14:12.997Zmore like thismore than 2018-01-16T21:14:12.997Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-01-16T21:23:56.500Zmore like thismore than 2018-01-16T21:23:56.500Z
less than 2018-01-24T16:24:02.081Zmore like thismore than 2018-01-24T16:24:02.081Z
star this property hansard heading Vietnam: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 123133 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-01-24T15:53:08.09Zmore like thismore than 2018-01-24T15:53:08.09Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent assessment he has made of the level of religious freedom in Vietnam; and what steps the Government is taking to promote and protect the right to freedom of religion or belief in that country. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 123133 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 123133 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-01-24more like thismore than 2018-01-24
unstar this property answering member
1405
star this property label Biography information for Mark Field more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
1045537
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest true more like this
star this property answer date less than 2019-01-23more like thismore than 2019-01-23
star this property date less than 2019-01-21more like thismore than 2019-01-21
star this property date tabled less than 2019-01-21more like thismore than 2019-01-21
star this property ddp created less than 2019-01-21T22:42:05.717Zmore like thismore than 2019-01-21T22:42:05.717Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-01-21T22:48:47.023Zmore like thismore than 2019-01-21T22:48:47.023Z
less than 2019-01-29T16:52:56.371Zmore like thismore than 2019-01-29T16:52:56.371Z
star this property hansard heading Foreign and Commonwealth Office: Religion more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210585 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-01-29T16:20:15.06Zmore like thismore than 2019-01-29T16:20:15.06Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, for which of his Department's posts is attendance on the religious literacy course run by his Department's Diplomatic Academy a mandatory part of pre-posting training. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 210585 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210585 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2019-01-29more like thismore than 2019-01-29
unstar this property answering member
343
star this property label Biography information for Sir Alan Duncan more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
781298
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-11-02more like thismore than 2017-11-02
star this property date less than 2017-10-31more like thismore than 2017-10-31
star this property date tabled less than 2017-10-31more like thismore than 2017-10-31
star this property ddp created less than 2017-10-31T23:12:53.817Zmore like thismore than 2017-10-31T23:12:53.817Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-10-31T23:19:16.106Zmore like thismore than 2017-10-31T23:19:16.106Z
less than 2017-11-07T18:25:12.810Zmore like thismore than 2017-11-07T18:25:12.810Z
star this property hansard heading Nepal: Human Rights more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 110503 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-11-07T17:53:27.847Zmore like thismore than 2017-11-07T17:53:27.847Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations he has made to the Government of Nepal since the commencement of its mandate as a UN Human Rights Council member on upholding fundamental freedoms and human rights in that country. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 110503 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 110503 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-11-07more like thismore than 2017-11-07
unstar this property answering member
1405
star this property label Biography information for Mark Field more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
1055028
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-02-08more like thismore than 2019-02-08
star this property date less than 2019-02-05more like thismore than 2019-02-05
star this property date tabled less than 2019-02-05more like thismore than 2019-02-05
star this property ddp created less than 2019-02-05T21:10:34.143Zmore like thismore than 2019-02-05T21:10:34.143Z
star this property answering body
Department for Education more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 60 more like this
unstar this property answering dept short name Education more like this
star this property answering dept sort name Education more like this
star this property ddp modified
less than 2019-02-05T21:26:26.858Zmore like thismore than 2019-02-05T21:26:26.858Z
less than 2019-02-08T15:12:02.117Zmore like thismore than 2019-02-08T15:12:02.117Z
star this property hansard heading Pupil Exclusions: Reviews more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 217022 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-02-08T14:40:23.447Zmore like thismore than 2019-02-08T14:40:23.447Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for Education, when the review of exclusions practice led by Edward Timpson CBE will publish its final report. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 217022 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 217022 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2019-02-08more like thismore than 2019-02-08
unstar this property answering member
111
star this property label Biography information for Nick Gibb more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
909154
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-05-23more like thismore than 2018-05-23
star this property date less than 2018-05-21more like thismore than 2018-05-21
star this property date tabled less than 2018-05-21more like thismore than 2018-05-21
star this property ddp created less than 2018-05-21T21:53:34.407Zmore like thismore than 2018-05-21T21:53:34.407Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
unstar this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-05-21T22:03:43.993Zmore like thismore than 2018-05-21T22:03:43.993Z
less than 2018-05-30T13:06:01.811Zmore like thismore than 2018-05-30T13:06:01.811Z
star this property hansard heading Sustainable Development more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 146234 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-05-30T12:34:08.697Zmore like thismore than 2018-05-30T12:34:08.697Z
unstar this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what contribution her Department plans to make to the voluntary national review of progress towards the Sustainable Development Goals. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stafford remove filter
star this property tabling member printed
Jeremy Lefroy more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 146234 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 146234 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-05-30more like thismore than 2018-05-30
unstar this property answering member
1405
star this property label Biography information for Mark Field more like this
star this property creator
4109
star this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4109
unstar this property label Biography information for Jeremy Lefroy more like this