Linked Data API

Show Search Form

Search Results

89617
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:06.377Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:06.377Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:04:39.590Zmore like thismore than 2015-02-07T20:04:39.590Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading Zambia more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207236 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:23.0430032Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:23.0430032Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in Zambia; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207236 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207236 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89622
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:07.937Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:07.937Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:05:11.837Zmore like thismore than 2015-02-07T20:05:11.837Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading Uganda more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207235 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:22.8555026Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:22.8555026Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in Uganda; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207235 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207235 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89600
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:00.917Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:00.917Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:02:45.310Zmore like thismore than 2015-02-07T20:02:45.310Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading Tuvalu more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207228 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:21.4355205Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:21.4355205Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in Tuvalu; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207228 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207228 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89646
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:16.143Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:16.143Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:08:20.677Zmore like thismore than 2015-02-07T20:08:20.677Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading Trinidad and Tobago more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207094 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:17.9687402Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:17.9687402Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in Trinidad and Tobago; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207094 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207094 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89601
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:01.290Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:01.290Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:02:50.757Zmore like thismore than 2015-02-07T20:02:50.757Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading Tonga more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207227 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:21.1833752Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:21.1833752Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in Tonga; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207227 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207227 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89612
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:04.770Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:04.770Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:03:53.550Zmore like thismore than 2015-02-07T20:03:53.550Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading Tanzania more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207234 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:22.6523777Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:22.6523777Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in Tanzania; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207234 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207234 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89621
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:07.623Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:07.623Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:05:03.567Zmore like thismore than 2015-02-07T20:05:03.567Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading Swaziland more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207233 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:22.4522615Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:22.4522615Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in Swaziland; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207233 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207233 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89640
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:14.113Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:14.113Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:07:47.490Zmore like thismore than 2015-02-07T20:07:47.490Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading St Vincent and the Grenadines more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207087 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:17.4503933Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:17.4503933Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in St Vincent and the Grenadines; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207087 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207087 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89644
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:15.440Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:15.440Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:08:10.550Zmore like thismore than 2015-02-07T20:08:10.550Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading St Lucia more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207082 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:16.1134078Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:16.1134078Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in St Lucia; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207082 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207082 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this
89623
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-09-02more like thismore than 2014-09-02
star this property date less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property date tabled less than 2014-08-29more like thismore than 2014-08-29
star this property ddp created less than 2014-08-29T17:42:08.280Zmore like thismore than 2014-08-29T17:42:08.280Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T20:05:36.393Zmore like thismore than 2015-02-07T20:05:36.393Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property hansard heading St Christopher and Nevis more like this
unstar this property house id 1 more like this
star this property identifier 207240 more like this
star this property legislature
25259
unstar this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-09-05T14:17:23.8723915Zmore like thismore than 2014-09-05T14:17:23.8723915Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to promote LGBT rights in St Kitts and Nevis; and if he will make a statement. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Simon Kirby more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 207240 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 207240 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2014-09-05more like thismore than 2014-09-05
star this property creator
3929
star this property label Biography information for Simon Kirby more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3929
unstar this property label Biography information for Simon Kirby more like this