Linked Data API

Show Search Form

Search Results

802112
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-12-11more like thismore than 2017-12-11
star this property date less than 2017-12-06more like thismore than 2017-12-06
star this property date tabled less than 2017-12-06more like thismore than 2017-12-06
star this property ddp created less than 2017-12-06T21:46:54.443Zmore like thismore than 2017-12-06T21:46:54.443Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-12-06T21:57:16.447Zmore like thisremove minimum value filter
less than 2017-12-14T15:32:01.711Zmore like thismore than 2017-12-14T15:32:01.711Z
star this property hansard heading Nabeel Rajab more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 117799 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-12-14T15:00:36.33Zmore like thismore than 2017-12-14T15:00:36.33Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations his Department has made to the Government of Bahrain on Nabeel Rajab’s unsuccessful appeal against a two-year prison sentence for speaking to journalists. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Linlithgow and East Falkirk more like this
star this property tabling member printed
Martyn Day more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 117799 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 117799 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-12-14more like thismore than 2017-12-14
unstar this property answering member constituency North East Bedfordshire more like this
star this property creator
4488
star this property label Biography information for Martyn Day more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4488
unstar this property label Biography information for Martyn Day more like this
1130932
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-13more like thismore than 2019-06-13
star this property date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date tabled less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property ddp created less than 2019-06-10T21:57:02.477Zmore like thismore than 2019-06-10T21:57:02.477Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-10T22:06:42.626Zmore like thismore than 2019-06-10T22:06:42.626Z
less than 2019-06-13T14:39:01.712Zmore like thismore than 2019-06-13T14:39:01.712Z
star this property hansard heading Cyprus: Turkey more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 262337 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-13T14:07:40.487Zmore like thismore than 2019-06-13T14:07:40.487Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what the Government's policy is on recent diplomatic relations between Turkey and Cyprus. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Birmingham, Ladywood more like this
star this property tabling member printed
Shabana Mahmood more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 262337 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 262337 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2019-06-13more like thismore than 2019-06-13
unstar this property answering member constituency Rutland and Melton more like this
star this property creator
3914
star this property label Biography information for Shabana Mahmood more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3914
unstar this property label Biography information for Shabana Mahmood more like this
850965
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-03-01more like thismore than 2018-03-01
star this property date less than 2018-02-27more like thismore than 2018-02-27
star this property date tabled less than 2018-02-27more like thismore than 2018-02-27
star this property ddp created less than 2018-02-27T21:44:20.627Zmore like thismore than 2018-02-27T21:44:20.627Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-02-27T21:54:39.657Zmore like thismore than 2018-02-27T21:54:39.657Z
less than 2018-03-07T15:54:02.209Zmore like thismore than 2018-03-07T15:54:02.209Z
star this property hansard heading Poland: Politics and Government more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 130169 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-03-07T15:22:49.26Zmore like thismore than 2018-03-07T15:22:49.26Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether he has made representations to his counterpart in the Government of Poland on their Holocaust law. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 130169 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 130169 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-03-07more like thismore than 2018-03-07
unstar this property answering member constituency Rutland and Melton more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
822990
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-01-18more like thismore than 2018-01-18
star this property date less than 2018-01-15more like thismore than 2018-01-15
star this property date tabled less than 2018-01-15more like thismore than 2018-01-15
star this property ddp created less than 2018-01-15T21:51:09.767Zmore like thismore than 2018-01-15T21:51:09.767Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-01-15T22:11:49.767Zmore like thismore than 2018-01-15T22:11:49.767Z
less than 2018-01-18T15:09:02.424Zmore like thismore than 2018-01-18T15:09:02.424Z
star this property hansard heading Palestinians: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 122673 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-01-18T14:37:54.787Zmore like thismore than 2018-01-18T14:37:54.787Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent assessment he has made of the level of religious freedom in the Palestinian Territories; and what steps the Government is taking to promote and protect the right to freedom of religion or belief in that country. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton more like this
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 122673 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 122673 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-01-18more like thismore than 2018-01-18
unstar this property answering member constituency North East Bedfordshire more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
869402
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-03-27more like thismore than 2018-03-27
star this property date less than 2018-03-22more like thismore than 2018-03-22
star this property date tabled less than 2018-03-22more like thismore than 2018-03-22
star this property ddp created less than 2018-03-22T17:18:38.253Zmore like thismore than 2018-03-22T17:18:38.253Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-03-22T17:28:57.683Zmore like thismore than 2018-03-22T17:28:57.683Z
less than 2018-03-27T17:48:03.686Zmore like thismore than 2018-03-27T17:48:03.686Z
star this property hansard heading Gaza: Armed Conflict more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 133916 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-03-27T17:16:05.767Zmore like thismore than 2018-03-27T17:16:05.767Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent discussions he has had with his Israeli counterpart on the security situation in Gaza. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency West Lancashire more like this
star this property tabling member printed
Rosie Cooper more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 133916 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 133916 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-03-27more like thismore than 2018-03-27
unstar this property answering member constituency North East Bedfordshire more like this
star this property creator
1538
star this property label Biography information for Rosie Cooper more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
1538
unstar this property label Biography information for Rosie Cooper more like this
915044
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-06-05more like thismore than 2018-06-05
star this property date less than 2018-06-01more like thismore than 2018-06-01
star this property date tabled less than 2018-06-01more like thismore than 2018-06-01
star this property ddp created less than 2018-06-01T16:44:10.407Zmore like thismore than 2018-06-01T16:44:10.407Z
star this property answering body
Treasury more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 14 more like this
star this property answering dept short name Treasury more like this
star this property answering dept sort name Treasury more like this
star this property ddp modified
less than 2018-06-01T16:54:40.028Zmore like thismore than 2018-06-01T16:54:40.028Z
less than 2018-06-11T16:41:05.517Zmore like thismore than 2018-06-11T16:41:05.517Z
star this property hansard heading VAT more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 148601 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-06-11T16:09:36.687Zmore like thismore than 2018-06-11T16:09:36.687Z
star this property question text To ask Mr Chancellor of the Exchequer, what the annual costs are for the (a) systems, (b) physical infrastructure, and (c) staff for the processing of VAT for goods entering and leaving the UK from countries outside the EU. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Carshalton and Wallington more like this
star this property tabling member printed
Tom Brake more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 148601 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 148601 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-06-11more like thismore than 2018-06-11
unstar this property answering member constituency Central Devon more like this
star this property creator
151
star this property label Biography information for Tom Brake more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
151
unstar this property label Biography information for Tom Brake more like this
904295
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-05-29more like thismore than 2018-05-29
star this property date less than 2018-05-14more like thismore than 2018-05-14
star this property date tabled less than 2018-05-14more like thismore than 2018-05-14
star this property ddp created less than 2018-05-14T20:31:23.953Zmore like thismore than 2018-05-14T20:31:23.953Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-05-14T20:47:10.814Zmore like thismore than 2018-05-14T20:47:10.814Z
less than 2018-05-25T12:49:01.820Zmore like thismore than 2018-05-25T12:49:01.820Z
star this property hansard heading Israel: Palestinians more like this
star this property house id 2 more like this
star this property identifier HL7868 more like this
star this property legislature
25277
star this property pref label House of Lords more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-05-25T12:17:58.15Zmore like thismore than 2018-05-25T12:17:58.15Z
star this property question text To ask Her Majesty's Government, further to the Written Answer by the Minister of State for the Middle East on 19 April (HC135976), what assessment they have made of the ability of an organisation that investigates complaints made regarding its own conduct to be accountable, independent and transparent. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member printed
Baroness Tonge more like this
star this property title House of Lords Tabled Parliamentary Question 2017/19 HL7868 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin HL7868 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-05-25more like thismore than 2018-05-25
star this property creator
200
star this property label Biography information for Baroness Tonge more like this
star this property publisher
25277
star this property pref label House of Lords more like this
unstar this property tabling member
200
unstar this property label Biography information for Baroness Tonge more like this
927825
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-06-25more like thismore than 2018-06-25
star this property date less than 2018-06-20more like thismore than 2018-06-20
star this property date tabled less than 2018-06-20more like thismore than 2018-06-20
star this property ddp created less than 2018-06-20T18:35:18.320Zmore like thismore than 2018-06-20T18:35:18.320Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-06-20T18:46:44.711Zmore like thismore than 2018-06-20T18:46:44.711Z
less than 2018-06-26T15:30:10.738Zmore like thismore than 2018-06-26T15:30:10.738Z
star this property hansard heading China: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 155879 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-06-26T14:58:02.67Zmore like thismore than 2018-06-26T14:58:02.67Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent discussions he has had with his Chinese counterpart on the (a) right to freedom of religion and belief in China and (b) the effect of revised regulations on religious affairs in China on that right. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Edmonton more like this
star this property tabling member printed
Kate Osamor more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 155879 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 155879 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-06-26more like thismore than 2018-06-26
unstar this property answering member constituency Cities of London and Westminster more like this
star this property creator
4515
star this property label Biography information for Kate Osamor more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4515
unstar this property label Biography information for Kate Osamor more like this
820785
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-01-16more like thismore than 2018-01-16
star this property date less than 2018-01-11more like thismore than 2018-01-11
star this property date tabled less than 2018-01-11more like thismore than 2018-01-11
star this property ddp created less than 2018-01-11T19:33:37.433Zmore like thismore than 2018-01-11T19:33:37.433Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-01-11T19:40:11.349Zmore like thismore than 2018-01-11T19:40:11.349Z
less than 2018-01-16T16:09:02.072Zmore like thismore than 2018-01-16T16:09:02.072Z
star this property hansard heading Egypt: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 122203 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-01-16T15:37:32.437Zmore like thismore than 2018-01-16T15:37:32.437Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent steps the Government has taken to promote and protect the right to freedom of religion or belief in Egypt. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Oxford West and Abingdon more like this
star this property tabling member printed
Layla Moran more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 122203 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 122203 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-01-16more like thismore than 2018-01-16
unstar this property answering member constituency North East Bedfordshire more like this
star this property creator
4656
star this property label Biography information for Layla Moran more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4656
unstar this property label Biography information for Layla Moran more like this
797297
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-12-13more like thismore than 2017-12-13
star this property date less than 2017-11-29more like thismore than 2017-11-29
star this property date tabled less than 2017-11-29more like thismore than 2017-11-29
star this property ddp created less than 2017-11-29T21:48:41.887Zmore like thismore than 2017-11-29T21:48:41.887Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-11-29T21:56:03.772Zmore like thismore than 2017-11-29T21:56:03.772Z
less than 2017-12-14T14:51:01.586Zmore like thismore than 2017-12-14T14:51:01.586Z
star this property hansard heading Bahrain: Police more like this
star this property house id 2 more like this
star this property identifier HL3729 more like this
star this property legislature
25277
star this property pref label House of Lords more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-12-14T14:19:33.253Zmore like thismore than 2017-12-14T14:19:33.253Z
star this property question text To ask Her Majesty's Government whether they have made representations to the government of Bahrain over the police blockade of the village of Diraz since June 2016. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member printed
Lord Scriven more like this
star this property title House of Lords Tabled Parliamentary Question 2017/19 HL3729 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin HL3729 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-12-14more like thismore than 2017-12-14
star this property creator
4333
star this property label Biography information for Lord Scriven more like this
star this property publisher
25277
star this property pref label House of Lords more like this
unstar this property tabling member
4333
unstar this property label Biography information for Lord Scriven more like this