Linked Data API

Show Search Form

Search Results

964564
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-09-06more like thismore than 2018-09-06
star this property date less than 2018-09-03more like thismore than 2018-09-03
star this property date tabled less than 2018-09-03more like thismore than 2018-09-03
star this property ddp created less than 2018-09-03T17:37:11.973Zmore like thismore than 2018-09-03T17:37:11.973Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2018-09-03T18:10:55.623Zmore like thismore than 2018-09-03T18:10:55.623Z
less than 2018-10-15T15:56:02.400Zmore like thismore than 2018-10-15T15:56:02.400Z
star this property hansard heading Churches: Equality more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 169369 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-10-15T15:24:42.397Zmore like thismore than 2018-10-15T15:24:42.397Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, what steps are being taken to promote greater diversity by (a) gender (b) ethnicity and (c) sexual orientation in leadership positions within the Church. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Cardiff South and Penarth more like this
star this property tabling member printed
Stephen Doughty more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 169369 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 169369 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2018-10-15T15:24:42.397Zmore like thisremove minimum value filter
star this property creator
4264
star this property label Biography information for Stephen Doughty more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4264
unstar this property label Biography information for Stephen Doughty more like this
1134964
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-07-01more like thismore than 2019-07-01
star this property date less than 2019-06-26more like thismore than 2019-06-26
star this property date tabled less than 2019-06-26more like thismore than 2019-06-26
star this property ddp created less than 2019-06-26T19:31:46.337Zmore like thismore than 2019-06-26T19:31:46.337Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
remove maximum value filtermore like thismore than 2019-06-26T19:41:28.130Z
less than 2019-07-08T15:40:01.860Zmore like thismore than 2019-07-08T15:40:01.860Z
star this property hansard heading Churches: Theft more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 269594 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-07-08T15:08:36.26Zmore like thismore than 2019-07-08T15:08:36.26Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, if the Commissioners will make an estimate of the number of thefts of lead from church buildings in (a) the diocese of St Albans and (b) England in (i) 2018 and (ii) 2019 to date. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency North East Hertfordshire more like this
star this property tabling member printed
Sir Oliver Heald more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 269594 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 269594 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2019-07-08T15:08:36.26Zmore like thismore than 2019-07-08T15:08:36.26Z
star this property creator
69
star this property label Biography information for Sir Oliver Heald more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
69
unstar this property label Biography information for Sir Oliver Heald more like this
1109823
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-04-08more like thismore than 2019-04-08
star this property date less than 2019-04-04more like thismore than 2019-04-04
star this property date tabled less than 2019-04-04more like thismore than 2019-04-04
star this property ddp created less than 2019-04-04T16:46:39.147Zmore like thismore than 2019-04-04T16:46:39.147Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-04-04T17:14:40.798Zmore like thismore than 2019-04-04T17:14:40.798Z
less than 2019-04-08T16:36:13.377Zmore like thismore than 2019-04-08T16:36:13.377Z
star this property hansard heading Lambeth Conference more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 240952 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-08T15:58:18.47Zmore like thismore than 2019-04-08T15:58:18.47Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, if the Archbishop of Canterbury will invite bishops from the Anglican Church in North America and the Anglican Church in Brazil to the Lambeth 2020 conference. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency South Holland and The Deepings more like this
star this property tabling member printed
Sir John Hayes more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 240952 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 240952 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-08T15:58:18.47Zmore like thismore than 2019-04-08T15:58:18.47Z
star this property creator
350
star this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
350
unstar this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
1109825
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-04-08more like thismore than 2019-04-08
star this property date less than 2019-04-04more like thismore than 2019-04-04
star this property date tabled less than 2019-04-04more like thismore than 2019-04-04
star this property ddp created less than 2019-04-04T16:46:57.467Zmore like thismore than 2019-04-04T16:46:57.467Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-04-04T17:14:57.026Zmore like thismore than 2019-04-04T17:14:57.026Z
less than 2019-04-08T16:39:46.294Zmore like thismore than 2019-04-08T16:39:46.294Z
star this property hansard heading Voting Behaviour more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 240953 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-08T15:57:40.587Zmore like thismore than 2019-04-08T15:57:40.587Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, what steps the Church is taking to improve democratic participation among its lay members. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency South Holland and The Deepings more like this
star this property tabling member printed
Sir John Hayes more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 240953 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 240953 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-08T15:57:40.587Zmore like thismore than 2019-04-08T15:57:40.587Z
star this property creator
350
star this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
350
unstar this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
1109827
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-04-08more like thismore than 2019-04-08
star this property date less than 2019-04-04more like thismore than 2019-04-04
star this property date tabled less than 2019-04-04more like thismore than 2019-04-04
star this property ddp created less than 2019-04-04T16:47:06.367Zmore like thismore than 2019-04-04T16:47:06.367Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-04-04T17:15:02.420Zmore like thismore than 2019-04-04T17:15:02.420Z
less than 2019-04-08T16:39:48.576Zmore like thismore than 2019-04-08T16:39:48.576Z
star this property hansard heading Pregnancy more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 240954 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-08T15:57:11.977Zmore like thismore than 2019-04-08T15:57:11.977Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, what steps the Church is taking to support women with unplanned pregnancies. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency South Holland and The Deepings more like this
star this property tabling member printed
Sir John Hayes more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 240954 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 240954 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-08T15:57:11.977Zmore like thismore than 2019-04-08T15:57:11.977Z
star this property creator
350
star this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
350
unstar this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
1109828
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-04-08more like thismore than 2019-04-08
star this property date less than 2019-04-04more like thismore than 2019-04-04
star this property date tabled less than 2019-04-04more like thismore than 2019-04-04
star this property ddp created less than 2019-04-04T16:47:11.113Zmore like thismore than 2019-04-04T16:47:11.113Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-04-04T17:15:05.352Zmore like thismore than 2019-04-04T17:15:05.352Z
less than 2019-04-08T16:39:53.612Zmore like thismore than 2019-04-08T16:39:53.612Z
star this property hansard heading Church Services: Attendance more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 240955 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-08T15:55:51.75Zmore like thismore than 2019-04-08T15:55:51.75Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, what steps the Church is taking to increase attendance at church services. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency South Holland and The Deepings more like this
star this property tabling member printed
Sir John Hayes more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 240955 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 240955 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-08T15:55:51.75Zmore like thismore than 2019-04-08T15:55:51.75Z
star this property creator
350
star this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
350
unstar this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
1109916
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-04-09more like thismore than 2019-04-09
star this property date less than 2019-04-05more like thismore than 2019-04-05
star this property date tabled less than 2019-04-05more like thismore than 2019-04-05
star this property ddp created less than 2019-04-05T14:10:28.500Zmore like thismore than 2019-04-05T14:10:28.500Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-04-05T14:15:32.251Zmore like thismore than 2019-04-05T14:15:32.251Z
less than 2019-04-09T16:29:03.833Zmore like thismore than 2019-04-09T16:29:03.833Z
star this property hansard heading Church of England more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 241392 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-09T15:57:39.673Zmore like thismore than 2019-04-09T15:57:39.673Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, what steps the Church is taking to ensure the evangelical makeup of its congregations is reflected in the custom and practices of the Church's leadership. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency South Holland and The Deepings more like this
star this property tabling member printed
Sir John Hayes more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 241392 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 241392 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-09T15:57:39.673Zmore like thismore than 2019-04-09T15:57:39.673Z
star this property creator
350
star this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
350
unstar this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
1016120
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-11-29more like thismore than 2018-11-29
star this property date less than 2018-11-28more like thismore than 2018-11-28
star this property date tabled less than 2018-11-28more like thismore than 2018-11-28
star this property ddp created less than 2018-11-28T09:54:33.193Zmore like thismore than 2018-11-28T09:54:33.193Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2018-11-28T09:55:08.465Zmore like thismore than 2018-11-28T09:55:08.465Z
less than 2018-11-29T16:48:15.794Zmore like thismore than 2018-11-29T16:48:15.794Z
star this property hansard heading Community Development more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 907925 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-29T16:16:39.297Zmore like thismore than 2018-11-29T16:16:39.297Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, what recent steps the Church of England has taken at parish level to support the needs of local communities. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Gillingham and Rainham more like this
star this property tabling member printed
Rehman Chishti more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 907925 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 907925 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-29T16:16:39.297Zmore like thismore than 2018-11-29T16:16:39.297Z
star this property creator
3987
star this property label Biography information for Rehman Chishti more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
3987
unstar this property label Biography information for Rehman Chishti more like this
1125178
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date less than 2019-05-08more like thismore than 2019-05-08
star this property date tabled less than 2019-05-08more like thismore than 2019-05-08
star this property ddp created less than 2019-05-08T13:39:05.897Zmore like thismore than 2019-05-08T13:39:05.897Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2019-05-08T13:45:09.024Zmore like thismore than 2019-05-08T13:45:09.024Z
less than 2019-05-09T12:12:02.222Zmore like thismore than 2019-05-09T12:12:02.222Z
star this property hansard heading Christianity: Oppression more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 910766 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-09T11:40:50.903Zmore like thismore than 2019-05-09T11:40:50.903Z
star this property question text To ask the right hon. Member for Meriden, representing the Church Commissioners, what progress the Church of England has made on tackling the persecution of Christians throughout the world. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Gillingham and Rainham more like this
star this property tabling member printed
Rehman Chishti more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 910766 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 910766 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-09T11:40:50.903Zmore like thismore than 2019-05-09T11:40:50.903Z
star this property creator
3987
star this property label Biography information for Rehman Chishti more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
3987
unstar this property label Biography information for Rehman Chishti more like this
999689
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-11-05more like thismore than 2018-11-05
star this property date less than 2018-11-01more like thismore than 2018-11-01
star this property date tabled less than 2018-11-01more like thismore than 2018-11-01
star this property ddp created less than 2018-11-01T19:09:13.347Zmore like thismore than 2018-11-01T19:09:13.347Z
star this property answering body
Church Commissioners more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 9 more like this
unstar this property answering dept short name Church Commissioners more like this
star this property answering dept sort name Church Commissioners remove filter
star this property ddp modified
less than 2018-11-01T19:18:06.149Zmore like thismore than 2018-11-01T19:18:06.149Z
less than 2018-11-05T17:26:01.420Zmore like thismore than 2018-11-05T17:26:01.420Z
star this property hansard heading Clergy: Carers more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 187075 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-05T16:54:58.84Zmore like thismore than 2018-11-05T16:54:58.84Z
star this property question text To ask the Right Honourable Member for Meriden, representing the Church Commissioners, how women in ministry are being supported with eldercare and parental care. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency York Central more like this
star this property tabling member printed
Rachael Maskell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 187075 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 187075 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Meriden more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-05T16:54:58.84Zmore like thismore than 2018-11-05T16:54:58.84Z
star this property creator
4471
star this property label Biography information for Rachael Maskell more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4471
unstar this property label Biography information for Rachael Maskell more like this