Linked Data API

Show Search Form

Search Results

850965
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-03-01more like thismore than 2018-03-01
star this property date less than 2018-02-27more like thismore than 2018-02-27
star this property date tabled less than 2018-02-27more like thismore than 2018-02-27
star this property ddp created less than 2018-02-27T21:44:20.627Zmore like thismore than 2018-02-27T21:44:20.627Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-02-27T21:54:39.657Zmore like thismore than 2018-02-27T21:54:39.657Z
less than 2018-03-07T15:54:02.209Zmore like thismore than 2018-03-07T15:54:02.209Z
star this property hansard heading Poland: Politics and Government more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 130169 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-03-07T15:22:49.26Zmore like thismore than 2018-03-07T15:22:49.26Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether he has made representations to his counterpart in the Government of Poland on their Holocaust law. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 130169 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 130169 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-03-07more like thismore than 2018-03-07
unstar this property answering member constituency Rutland and Melton more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
969040
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-09-10more like thismore than 2018-09-10
star this property date less than 2018-09-06more like thismore than 2018-09-06
star this property date tabled less than 2018-09-06more like thismore than 2018-09-06
star this property ddp created less than 2018-09-06T17:17:24.760Zmore like thismore than 2018-09-06T17:17:24.760Z
star this property answering body
Women and Equalities more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 31 more like this
star this property answering dept short name Women and Equalities more like this
star this property answering dept sort name Women and Equalities more like this
star this property ddp modified
less than 2018-09-06T17:25:57.599Zmore like thismore than 2018-09-06T17:25:57.599Z
less than 2018-09-19T09:16:01.970Zmore like thismore than 2018-09-19T09:16:01.970Z
star this property hansard heading Equality Act 2010 more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 171364 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-09-19T08:43:54.297Zmore like thismore than 2018-09-19T08:43:54.297Z
star this property question text To ask the Minister for Women and Equalities, what progress the Government has made on the implementation of section 36 of the Equality Act 2010. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 171364 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 171364 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-09-19more like thismore than 2018-09-19
unstar this property answering member constituency Louth and Horncastle more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
994124
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-10-26more like thismore than 2018-10-26
star this property date less than 2018-10-24more like thismore than 2018-10-24
star this property date tabled less than 2018-10-24more like thismore than 2018-10-24
star this property ddp created less than 2018-10-24T19:20:54.287Zmore like thismore than 2018-10-24T19:20:54.287Z
star this property answering body
Ministry of Justice more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 54 more like this
star this property answering dept short name Justice more like this
star this property answering dept sort name Justice more like this
star this property ddp modified
less than 2018-10-24T19:31:27.268Zmore like thismore than 2018-10-24T19:31:27.268Z
less than 2018-11-01T17:57:08.641Zmore like thismore than 2018-11-01T17:57:08.641Z
star this property hansard heading Community Rehabilitation Companies more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 183347 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-11-01T17:26:50.08Zmore like thismore than 2018-11-01T17:26:50.08Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Justice, what recent assessment he has made of the level of performance of Community Rehabilitation Companies compared with their predecessors. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 183347 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 183347 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-11-01more like thismore than 2018-11-01
unstar this property answering member constituency Penrith and The Border more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
1105249
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-03-28more like thismore than 2019-03-28
star this property date less than 2019-03-26more like thismore than 2019-03-26
star this property date tabled less than 2019-03-26more like thismore than 2019-03-26
star this property ddp created less than 2019-03-26T21:30:21.233Zmore like thismore than 2019-03-26T21:30:21.233Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-03-26T22:02:55.591Zmore like thismore than 2019-03-26T22:02:55.591Z
less than 2019-04-01T15:08:21.261Zmore like thismore than 2019-04-01T15:08:21.261Z
star this property hansard heading Sahel: Human Rights more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 237063 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-01T14:31:27.287Zmore like thismore than 2019-04-01T14:31:27.287Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps his Department is taking to prioritise respect for human rights and the rights of minorities when working in partnership with countries of the Sahel. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 237063 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 237063 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2019-04-01more like thismore than 2019-04-01
unstar this property answering member constituency West Worcestershire more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
773988
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-23more like thismore than 2017-10-23
star this property date less than 2017-10-19more like thismore than 2017-10-19
star this property date tabled less than 2017-10-19more like thismore than 2017-10-19
star this property ddp created less than 2017-10-19T20:44:24.007Zmore like thismore than 2017-10-19T20:44:24.007Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-10-19T20:59:55.096Zmore like thismore than 2017-10-19T20:59:55.096Z
less than 2017-10-27T12:07:04.350Zmore like thismore than 2017-10-27T12:07:04.350Z
star this property hansard heading Iranian Revolutionary Guard Corps more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 108646 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-27T11:35:41.48Zmore like thismore than 2017-10-27T11:35:41.48Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what reports his Department has received on the role of the Islamic Revolutionary Guard Corps in recruiting Afghan refugees and child soldiers to fight in Syria and Iraq. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 108646 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 108646 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-10-27more like thismore than 2017-10-27
unstar this property answering member constituency North East Bedfordshire more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
668951
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-01-10more like thismore than 2017-01-10
star this property date less than 2017-01-06more like thismore than 2017-01-06
star this property date tabled less than 2017-01-06more like thismore than 2017-01-06
star this property ddp created less than 2017-01-06T18:21:58.860Zmore like thismore than 2017-01-06T18:21:58.860Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-01-06T18:28:05.985Zmore like thismore than 2017-01-06T18:28:05.985Z
less than 2017-01-16T14:41:02.296Zmore like thismore than 2017-01-16T14:41:02.296Z
star this property hansard heading Israeli Settlements more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 58876 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2017-01-16T14:09:31.877Zmore like thismore than 2017-01-16T14:09:31.877Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what support his Department provided in the drafting process for UN Security Council Resolution 2334 (2016). more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 58876 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 58876 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-01-16more like thismore than 2017-01-16
unstar this property answering member constituency Bournemouth East more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
668950
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-01-10more like thismore than 2017-01-10
star this property date less than 2017-01-06more like thismore than 2017-01-06
star this property date tabled less than 2017-01-06more like thismore than 2017-01-06
star this property ddp created less than 2017-01-06T18:21:58.113Zmore like thismore than 2017-01-06T18:21:58.113Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-01-06T18:28:07.218Zmore like thismore than 2017-01-06T18:28:07.218Z
less than 2017-01-16T14:39:02.886Zmore like thismore than 2017-01-16T14:39:02.886Z
star this property hansard heading Israeli Settlements more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 58875 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2017-01-16T14:07:48.26Zmore like thismore than 2017-01-16T14:07:48.26Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what formal and informal discussions his Department had with the US administration before the UN Security Council Resolution 2334 (2016) vote was taken. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 58875 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 58875 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-01-16more like thismore than 2017-01-16
unstar this property answering member constituency Bournemouth East more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
668952
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-01-10more like thismore than 2017-01-10
star this property date less than 2017-01-06more like thismore than 2017-01-06
star this property date tabled less than 2017-01-06more like thismore than 2017-01-06
star this property ddp created less than 2017-01-06T18:21:59.610Zmore like thismore than 2017-01-06T18:21:59.610Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-01-09T23:51:19.806Zmore like thismore than 2017-01-09T23:51:19.806Z
less than 2017-01-16T14:44:02.239Zmore like thismore than 2017-01-16T14:44:02.239Z
star this property hansard heading Israeli Settlements more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 58877 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2017-01-16T14:12:06.547Zmore like thismore than 2017-01-16T14:12:06.547Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether Ministers of his Department were made aware of the final text of UN Security Council Resolution 2334 (2016) before the vote on that resolution took place. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 58877 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 58877 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-01-16more like thismore than 2017-01-16
unstar this property answering member constituency Bournemouth East more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
1052284
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-02-04more like thismore than 2019-02-04
star this property date less than 2019-01-31more like thismore than 2019-01-31
star this property date tabled less than 2019-01-31more like thismore than 2019-01-31
star this property ddp created less than 2019-01-31T18:15:11.723Zmore like thismore than 2019-01-31T18:15:11.723Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-01-31T18:25:10.950Zmore like thismore than 2019-01-31T18:25:10.950Z
less than 2019-02-08T14:18:02.107Zmore like thismore than 2019-02-08T14:18:02.107Z
star this property hansard heading Iraq: Politics and Government more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 215164 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-02-08T13:46:38.69Zmore like thismore than 2019-02-08T13:46:38.69Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps his Department has taken to support the development of democracy in Iraq. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 215164 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 215164 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2019-02-08more like thismore than 2019-02-08
unstar this property answering member constituency North East Bedfordshire more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
708962
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-03-09more like thismore than 2017-03-09
star this property date less than 2017-03-07more like thismore than 2017-03-07
star this property date tabled less than 2017-03-07more like thismore than 2017-03-07
star this property ddp created less than 2017-03-07T21:53:57.710Zmore like thismore than 2017-03-07T21:53:57.710Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-03-07T22:06:58.924Zmore like thismore than 2017-03-07T22:06:58.924Z
less than 2017-03-15T18:04:05.587Zmore like thismore than 2017-03-15T18:04:05.587Z
star this property hansard heading Europe: Migration more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 66936 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2017-03-15T17:31:13.323Zmore like thismore than 2017-03-15T17:31:13.323Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps his Department is taking in consultation with other EU member states to discourage migrants from travelling to Europe by sea. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 66936 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 66936 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-03-15more like thismore than 2017-03-15
unstar this property answering member constituency Rutland and Melton more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this