Linked Data API

Show Search Form

Search Results

822990
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-01-18more like thismore than 2018-01-18
star this property date less than 2018-01-15more like thismore than 2018-01-15
star this property date tabled less than 2018-01-15more like thismore than 2018-01-15
star this property ddp created less than 2018-01-15T21:51:09.767Zmore like thismore than 2018-01-15T21:51:09.767Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-01-15T22:11:49.767Zmore like thismore than 2018-01-15T22:11:49.767Z
less than 2018-01-18T15:09:02.424Zmore like thismore than 2018-01-18T15:09:02.424Z
star this property hansard heading Palestinians: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 122673 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-01-18T14:37:54.787Zmore like thismore than 2018-01-18T14:37:54.787Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent assessment he has made of the level of religious freedom in the Palestinian Territories; and what steps the Government is taking to promote and protect the right to freedom of religion or belief in that country. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 122673 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 122673 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-01-18more like thismore than 2018-01-18
unstar this property answering member constituency North East Bedfordshire more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
1055812
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-02-11more like thismore than 2019-02-11
star this property date less than 2019-02-06more like thismore than 2019-02-06
star this property date tabled less than 2019-02-06more like thismore than 2019-02-06
star this property ddp created less than 2019-02-06T17:56:16.770Zmore like thismore than 2019-02-06T17:56:16.770Z
star this property answering body
Treasury more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 14 more like this
star this property answering dept short name Treasury more like this
star this property answering dept sort name Treasury more like this
star this property ddp modified
less than 2019-02-06T18:16:22.656Zmore like thismore than 2019-02-06T18:16:22.656Z
less than 2019-02-11T16:32:02.050Zmore like thismore than 2019-02-11T16:32:02.050Z
star this property hansard heading Financial Services Ombudsman more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 217540 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-02-11T16:00:47.547Zmore like thismore than 2019-02-11T16:00:47.547Z
star this property question text To ask the Chancellor of the Exchequer, what steps the Government is taking to ensure the effectiveness of the Financial Services Ombudsman. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 217540 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 217540 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2019-02-11more like thismore than 2019-02-11
unstar this property answering member constituency Salisbury more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
860585
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-03-14more like thismore than 2018-03-14
star this property date less than 2018-03-12more like thismore than 2018-03-12
star this property date tabled less than 2018-03-12more like thismore than 2018-03-12
star this property ddp created less than 2018-03-12T22:32:14.603Zmore like thismore than 2018-03-12T22:32:14.603Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-03-12T22:45:41.577Zmore like thismore than 2018-03-12T22:45:41.577Z
less than 2018-03-19T15:55:02.806Zmore like thismore than 2018-03-19T15:55:02.806Z
star this property hansard heading China: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 131942 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-03-19T15:23:52.417Zmore like thismore than 2018-03-19T15:23:52.417Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent representations his Department has to the Chinese authorities on the detention of (a) Uyghur Muslims in Xinjiang, (b) Falun Gong practitioners, (c) Christian leaders, (d) other members of religious minorities and (e) people who defend the right to freedom of religion or belief in that country. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 131942 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 131942 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-03-19more like thismore than 2018-03-19
unstar this property answering member constituency Cities of London and Westminster more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
860584
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-03-15more like thismore than 2018-03-15
star this property date less than 2018-03-12more like thismore than 2018-03-12
star this property date tabled less than 2018-03-12more like thismore than 2018-03-12
star this property ddp created less than 2018-03-12T22:32:13.077Zmore like thismore than 2018-03-12T22:32:13.077Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-03-13T16:55:10.535Zmore like thismore than 2018-03-13T16:55:10.535Z
less than 2018-03-15T17:49:01.872Zmore like thismore than 2018-03-15T17:49:01.872Z
star this property hansard heading China: Religious Buildings more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 131941 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-03-15T17:17:57.69Zmore like thismore than 2018-03-15T17:17:57.69Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent representations his Department has made to the Chinese authorities on the demolition of (a) Christian churches, (b) Tibetan Buddhist institutes and (c) religious buildings in China. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 131941 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 131941 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-03-15more like thismore than 2018-03-15
unstar this property answering member constituency Cities of London and Westminster more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
686101
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-02-09more like thismore than 2017-02-09
star this property date less than 2017-02-07more like thismore than 2017-02-07
star this property date tabled less than 2017-02-07more like thismore than 2017-02-07
star this property ddp created less than 2017-02-07T23:31:50.430Zmore like thismore than 2017-02-07T23:31:50.430Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-02-07T23:37:22.381Zmore like thismore than 2017-02-07T23:37:22.381Z
less than 2017-02-15T16:27:03.841Zmore like thismore than 2017-02-15T16:27:03.841Z
star this property hansard heading Hong Kong: Treaties more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 63370 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2017-02-15T15:55:38.583Zmore like thismore than 2017-02-15T15:55:38.583Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will review the effectiveness of the implementation of the Sino-British Joint Declaration. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 63370 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 63370 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-02-15more like thismore than 2017-02-15
unstar this property answering member constituency Reading West more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
748585
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-07-10more like thismore than 2017-07-10
star this property date less than 2017-07-05more like thismore than 2017-07-05
star this property date tabled less than 2017-07-05more like thismore than 2017-07-05
star this property ddp created less than 2017-07-05T21:52:48.283Zmore like thismore than 2017-07-05T21:52:48.283Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2017-07-05T21:59:39.801Zmore like thismore than 2017-07-05T21:59:39.801Z
less than 2017-07-10T13:23:05.348Zmore like thismore than 2017-07-10T13:23:05.348Z
star this property hansard heading Hong Kong: Politics and Government more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 3187 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-07-10T12:51:48.637Zmore like thismore than 2017-07-10T12:51:48.637Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment he has made of the implementation of the one-country-two-systems principle in Hong Kong. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 3187 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 3187 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-07-10more like thismore than 2017-07-10
unstar this property answering member constituency Cities of London and Westminster more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
872293
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-03-29more like thismore than 2018-03-29
star this property date less than 2018-03-26more like thismore than 2018-03-26
star this property date tabled less than 2018-03-26more like thismore than 2018-03-26
star this property ddp created less than 2018-03-26T21:47:58.483Zmore like thismore than 2018-03-26T21:47:58.483Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-03-26T21:59:13.551Zmore like thismore than 2018-03-26T21:59:13.551Z
less than 2018-03-29T09:50:02.180Zmore like thismore than 2018-03-29T09:50:02.180Z
star this property hansard heading Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 134207 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-03-29T09:18:32.93Zmore like thismore than 2018-03-29T09:18:32.93Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, how many posts there are in his Department relating to policy on freedom of religion or belief. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 134207 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 134207 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-03-29more like thismore than 2018-03-29
unstar this property answering member constituency Cities of London and Westminster more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
1126677
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-20more like thismore than 2019-05-20
star this property date less than 2019-05-14more like thismore than 2019-05-14
star this property date tabled less than 2019-05-14more like thismore than 2019-05-14
star this property ddp created less than 2019-05-14T19:20:43.070Zmore like thismore than 2019-05-14T19:20:43.070Z
star this property answering body
Department of Health and Social Care more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 17 more like this
star this property answering dept short name Health and Social Care more like this
star this property answering dept sort name Health and Social Care more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-14T19:28:42.935Zmore like thismore than 2019-05-14T19:28:42.935Z
less than 2019-05-20T14:51:05.770Zmore like thismore than 2019-05-20T14:51:05.770Z
star this property hansard heading Pregnancy more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 254178 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-20T14:19:08.273Zmore like thismore than 2019-05-20T14:19:08.273Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Health and Social Care, with reference to the paper entitled, Continuation of Unintended Pregnancy published by the Catholic Medical Association in March 2019, what plans his Department has to develop and improve support for mothers who wish to continue with a pregnancy. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 254178 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 254178 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2019-05-20more like thismore than 2019-05-20
unstar this property answering member constituency Thurrock more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
1023170
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-12-17more like thismore than 2018-12-17
star this property date less than 2018-12-11more like thismore than 2018-12-11
star this property date tabled less than 2018-12-11more like thismore than 2018-12-11
star this property ddp created less than 2018-12-11T19:39:26.137Zmore like thismore than 2018-12-11T19:39:26.137Z
star this property answering body
Department for International Development more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2018-12-11T19:45:31.498Zmore like thismore than 2018-12-11T19:45:31.498Z
less than 2018-12-17T17:42:01.809Zmore like thismore than 2018-12-17T17:42:01.809Z
star this property hansard heading Developing Countries: Abortion more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 201153 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-12-17T17:10:16.32Zmore like thismore than 2018-12-17T17:10:16.32Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what her Department's policy is on working with delivery partners providing abortion schemes that are illegal in the target countries. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 201153 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 201153 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2018-12-17more like thismore than 2018-12-17
unstar this property answering member constituency North East Bedfordshire more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
770043
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-17more like thismore than 2017-10-17
star this property date less than 2017-10-13more like thismore than 2017-10-13
star this property date tabled less than 2017-10-13more like thismore than 2017-10-13
star this property ddp created less than 2017-10-13T18:12:12.800Zmore like thismore than 2017-10-13T18:12:12.800Z
star this property answering body
Department for International Development more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2017-10-13T18:17:33.087Zmore like thismore than 2017-10-13T18:17:33.087Z
less than 2017-10-23T08:58:02.419Zmore like thismore than 2017-10-23T08:58:02.419Z
star this property hansard heading Developing Countries: Family Planning more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 107720 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-23T08:26:25.707Zmore like thismore than 2017-10-23T08:26:25.707Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, with reference to the Prevention of Maternal Death from Unwanted Pregnancy programme, what the difference is between disability life years saved and disability adjusted life years. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton remove filter
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 107720 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 107720 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property date of answer less than 2017-10-23more like thismore than 2017-10-23
unstar this property answering member constituency Penrith and The Border more like this
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
unstar this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this