Linked Data API

Show Search Form

Search Results

1130757
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date tabled less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property ddp created less than 2019-06-10T09:39:24.543Zmore like thismore than 2019-06-10T09:39:24.543Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-10T09:45:06.275Zmore like thismore than 2019-06-10T09:45:06.275Z
less than 2019-06-10T16:28:03.055Zmore like thismore than 2019-06-10T16:28:03.055Z
star this property hansard heading Migrant Workers: Scotland more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 911216 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
remove maximum value filtermore like thismore than 2019-06-10T15:56:21.023Z
star this property question text What recent assessment he has made of the effect on Scotland of required income levels for skilled migrants. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stirling more like this
star this property tabling member printed
Stephen Kerr more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 911216 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 911216 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Bromsgrove more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:56:21.023Zmore like thismore than 2019-06-10T15:56:21.023Z
star this property creator
4604
star this property label Biography information for Stephen Kerr more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4604
unstar this property label Biography information for Stephen Kerr more like this
1130098
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date tabled less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property ddp created less than 2019-06-05T18:14:34.887Zmore like thismore than 2019-06-05T18:14:34.887Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-07T10:15:09.821Zmore like thismore than 2019-06-07T10:15:09.821Z
less than 2019-06-10T13:00:09.355Zmore like thismore than 2019-06-10T13:00:09.355Z
star this property hansard heading Investigatory Powers Commissioner: Public Appointments more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 260679 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T12:28:37.033Zmore like thismore than 2019-06-10T12:28:37.033Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what discussions he had with the Scottish Government before the appointment of the first Investigatory Powers Commissioner in 2017. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Glasgow South more like this
star this property tabling member printed
Stewart Malcolm McDonald more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 260679 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 260679 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Wyre and Preston North more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T12:28:37.033Zmore like thismore than 2019-06-10T12:28:37.033Z
star this property creator
4461
star this property label Biography information for Stewart Malcolm McDonald more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4461
unstar this property label Biography information for Stewart Malcolm McDonald more like this
1130274
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date tabled less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property ddp created less than 2019-06-06T10:09:53.510Zmore like thismore than 2019-06-06T10:09:53.510Z
star this property answering body
Department for International Trade more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 202 more like this
unstar this property answering dept short name International Trade more like this
star this property answering dept sort name International Trade more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-06T10:15:06.786Zmore like thismore than 2019-06-06T10:15:06.786Z
less than 2019-06-06T11:34:02.240Zmore like thismore than 2019-06-06T11:34:02.240Z
star this property hansard heading Overseas Trade more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 911199 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T11:02:35.913Zmore like thismore than 2019-06-06T11:02:35.913Z
star this property question text What recent discussions he has had with his international counterparts on the maintenance of the rules-based system for international trade. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Southport more like this
star this property tabling member printed
Damien Moore more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 911199 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 911199 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency North Somerset more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-06T11:02:35.913Zmore like thismore than 2019-06-06T11:02:35.913Z
star this property creator
4669
star this property label Biography information for Damien Moore more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4669
unstar this property label Biography information for Damien Moore more like this
1130443
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date tabled less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property ddp created less than 2019-06-06T16:58:52.007Zmore like thismore than 2019-06-06T16:58:52.007Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-06T17:08:37.883Zmore like thismore than 2019-06-06T17:08:37.883Z
less than 2019-06-10T16:26:11.508Zmore like thismore than 2019-06-10T16:26:11.508Z
star this property hansard heading Immigrants: Detainees more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 261287 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:20.833Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:20.833Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many people from Kirkcaldy and Cowdenbeath constituency have been held in (a) Dungavel and (b) other UK immigration removal centres since their inception. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Kirkcaldy and Cowdenbeath more like this
star this property tabling member printed
Lesley Laird more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 261287 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 261287 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Romsey and Southampton North more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:20.833Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:20.833Z
star this property creator
4660
star this property label Biography information for Lesley Laird more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4660
unstar this property label Biography information for Lesley Laird more like this
1130444
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date tabled less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property ddp created less than 2019-06-06T16:58:54.317Zmore like thismore than 2019-06-06T16:58:54.317Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-06T17:08:39.985Zmore like thismore than 2019-06-06T17:08:39.985Z
less than 2019-06-10T16:26:10.122Zmore like thismore than 2019-06-10T16:26:10.122Z
star this property hansard heading Immigrants: Detainees more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 261288 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:20.897Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:20.897Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many people from Kirkcaldy and Cowdenbeath constituency are being held in (a) Dungavel and (b) other immigration removal centres in the UK. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Kirkcaldy and Cowdenbeath more like this
star this property tabling member printed
Lesley Laird more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 261288 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 261288 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Romsey and Southampton North more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:20.897Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:20.897Z
star this property creator
4660
star this property label Biography information for Lesley Laird more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4660
unstar this property label Biography information for Lesley Laird more like this
1130445
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date tabled less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property ddp created less than 2019-06-06T16:58:56.663Zmore like thismore than 2019-06-06T16:58:56.663Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-06T17:08:42.063Zmore like thismore than 2019-06-06T17:08:42.063Z
less than 2019-06-10T16:26:08.761Zmore like thismore than 2019-06-10T16:26:08.761Z
star this property hansard heading Immigrants: Detainees more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 261289 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:20.943Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:20.943Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many children from Kirkcaldy and Cowdenbeath constituency are being held in (a) Dungavel and (b) other UK immigration removal centres. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Kirkcaldy and Cowdenbeath more like this
star this property tabling member printed
Lesley Laird more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 261289 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 261289 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Romsey and Southampton North more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:20.943Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:20.943Z
star this property creator
4660
star this property label Biography information for Lesley Laird more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4660
unstar this property label Biography information for Lesley Laird more like this
1130446
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date tabled less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property ddp created less than 2019-06-06T16:58:58.973Zmore like thismore than 2019-06-06T16:58:58.973Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-06T17:08:44.464Zmore like thismore than 2019-06-06T17:08:44.464Z
less than 2019-06-10T16:26:07.395Zmore like thismore than 2019-06-10T16:26:07.395Z
star this property hansard heading Immigrants: Detainees more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 261290 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:21.007Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:21.007Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what the average duration of stay is at (a) Dungavel and (b) other immigration detention centres in the UK in the most recent period for which figures are available. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Kirkcaldy and Cowdenbeath more like this
star this property tabling member printed
Lesley Laird more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 261290 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 261290 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Romsey and Southampton North more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:21.007Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:21.007Z
star this property creator
4660
star this property label Biography information for Lesley Laird more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4660
unstar this property label Biography information for Lesley Laird more like this
1130453
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date tabled less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property ddp created less than 2019-06-06T16:59:16.717Zmore like thismore than 2019-06-06T16:59:16.717Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-06T17:10:29.719Zmore like thismore than 2019-06-06T17:10:29.719Z
less than 2019-06-10T16:26:06.009Zmore like thismore than 2019-06-10T16:26:06.009Z
star this property hansard heading Immigrants: Detainees more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 261291 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:21.053Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:21.053Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what the weekly cost is to detain an individual from Kirkcaldy and Cowdenbeath constituency in (a) Dungavel and (b) other UK immigration removal centres. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Kirkcaldy and Cowdenbeath more like this
star this property tabling member printed
Lesley Laird more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 261291 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 261291 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Romsey and Southampton North more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:21.053Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:21.053Z
star this property creator
4660
star this property label Biography information for Lesley Laird more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4660
unstar this property label Biography information for Lesley Laird more like this
1130454
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property date tabled less than 2019-06-06more like thismore than 2019-06-06
star this property ddp created less than 2019-06-06T16:59:19.043Zmore like thismore than 2019-06-06T16:59:19.043Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-06T17:10:31.945Zmore like thismore than 2019-06-06T17:10:31.945Z
less than 2019-06-10T16:26:04.507Zmore like thismore than 2019-06-10T16:26:04.507Z
star this property hansard heading Detention Centres: Children more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 261292 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:21.1Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:21.1Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what education provision is provided to children detained at (a) Dungavel and (b) other UK immigration removal centres. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Kirkcaldy and Cowdenbeath more like this
star this property tabling member printed
Lesley Laird more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 261292 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 261292 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Romsey and Southampton North more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-10T15:54:21.1Zmore like thismore than 2019-06-10T15:54:21.1Z
star this property creator
4660
star this property label Biography information for Lesley Laird more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4660
unstar this property label Biography information for Lesley Laird more like this
1129900
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-05more like thismore than 2019-06-05
star this property date less than 2019-06-05more like thismore than 2019-06-05
star this property date tabled less than 2019-06-05more like thismore than 2019-06-05
star this property ddp created less than 2019-06-05T12:10:15.370Zmore like thismore than 2019-06-05T12:10:15.370Z
star this property answering body
Cabinet Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 53 more like this
unstar this property answering dept short name Cabinet Office more like this
star this property answering dept sort name Cabinet Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-05T12:15:06.547Zmore like thismore than 2019-06-05T12:15:06.547Z
less than 2019-06-05T16:27:03.056Zmore like thismore than 2019-06-05T16:27:03.056Z
star this property hansard heading Politics and Government more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 911152 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-05T15:55:41Zmore like thismore than 2019-06-05T15:55:41Z
star this property question text What steps the Government is taking to strengthen the Union. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stoke-on-Trent South more like this
star this property tabling member printed
Jack Brereton more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 911152 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 911152 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Aylesbury more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-05T15:55:41Zmore like thismore than 2019-06-05T15:55:41Z
star this property creator
4643
star this property label Biography information for Jack Brereton more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4643
unstar this property label Biography information for Jack Brereton more like this