Linked Data API

Show Search Form

Search Results

1136239
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-07-04more like thismore than 2019-07-04
star this property date less than 2019-07-02more like thismore than 2019-07-02
star this property date tabled less than 2019-07-02more like thismore than 2019-07-02
star this property ddp created less than 2019-07-02T19:56:50.637Zmore like thismore than 2019-07-02T19:56:50.637Z
star this property answering body
Department for International Development more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
unstar this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-07-02T20:06:20.630Zmore like thismore than 2019-07-02T20:06:20.630Z
less than 2019-07-09T16:23:02.636Zmore like thismore than 2019-07-09T16:23:02.636Z
star this property hansard heading Gaza: Reconstruction more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 272238 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-07-09T15:51:03.803Zmore like thismore than 2019-07-09T15:51:03.803Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what recent assessment he has made of the effectiveness of processes to prevent the misuse of reconstruction material in Gaza. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 272238 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 272238 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency South West Wiltshire more like this
star this property question first answered
less than 2019-07-09T15:51:03.803Zmore like thismore than 2019-07-09T15:51:03.803Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1131130
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-11more like thismore than 2019-06-11
star this property date less than 2019-06-11more like thismore than 2019-06-11
star this property date tabled less than 2019-06-11more like thismore than 2019-06-11
star this property ddp created less than 2019-06-11T13:24:33.173Zmore like thismore than 2019-06-11T13:24:33.173Z
star this property answering body
Department for Business, Energy and Industrial Strategy more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 201 more like this
unstar this property answering dept short name Business, Energy and Industrial Strategy more like this
star this property answering dept sort name Business, Energy and Industrial Strategy more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-11T13:25:14.835Zmore like thismore than 2019-06-11T13:25:14.835Z
less than 2019-06-11T14:38:07.513Zmore like thismore than 2019-06-11T14:38:07.513Z
star this property hansard heading Business: Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 911266 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-11T14:06:31.06Zmore like thismore than 2019-06-11T14:06:31.06Z
star this property question text What recent steps he has taken to support businesses in Berwickshire, Roxburgh and Selkirk constituency. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 911266 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 911266 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Pendle more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-11T14:06:31.06Zmore like thismore than 2019-06-11T14:06:31.06Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1124929
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property date tabled less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property ddp created less than 2019-05-07T21:09:56.967Zmore like thismore than 2019-05-07T21:09:56.967Z
star this property answering body
Department for Work and Pensions more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 29 more like this
unstar this property answering dept short name Work and Pensions more like this
star this property answering dept sort name Work and Pensions more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-08T14:55:09.416Zmore like thismore than 2019-05-08T14:55:09.416Z
less than 2019-05-15T11:39:06.272Zmore like thismore than 2019-05-15T11:39:06.272Z
star this property hansard heading Universal Credit: Housing more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 251332 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T11:07:15.61Zmore like thismore than 2019-05-15T11:07:15.61Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Work and Pensions, if she will make automatic payment of the housing cost element of universal credit directly to the landlord. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 251332 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 251332 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Colchester more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T11:07:15.61Zmore like thismore than 2019-05-15T11:07:15.61Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1124930
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property date tabled less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property ddp created less than 2019-05-07T21:10:00.097Zmore like thismore than 2019-05-07T21:10:00.097Z
star this property answering body
Department for Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 13 more like this
unstar this property answering dept short name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property answering dept sort name Environment, Food and Rural Affairs more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-07T21:16:24.134Zmore like thismore than 2019-05-07T21:16:24.134Z
less than 2019-05-14T17:15:03.270Zmore like thismore than 2019-05-14T17:15:03.270Z
star this property hansard heading Wildlife: Smuggling more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 251333 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-14T16:43:53.16Zmore like thismore than 2019-05-14T16:43:53.16Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, what steps the Government is taking to tackle the illegal wildlife trade coming through Scottish ports and airports. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 251333 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 251333 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Suffolk Coastal more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-14T16:43:53.16Zmore like thismore than 2019-05-14T16:43:53.16Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1124931
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property date tabled less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property ddp created less than 2019-05-07T21:10:03.527Zmore like thismore than 2019-05-07T21:10:03.527Z
star this property answering body
Department for Business, Energy and Industrial Strategy more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 201 more like this
unstar this property answering dept short name Business, Energy and Industrial Strategy more like this
star this property answering dept sort name Business, Energy and Industrial Strategy more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-07T21:16:27.809Zmore like thismore than 2019-05-07T21:16:27.809Z
less than 2019-05-15T13:17:06.218Zmore like thismore than 2019-05-15T13:17:06.218Z
star this property hansard heading Space Technology: Investment more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 251334 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T12:45:14.247Zmore like thismore than 2019-05-15T12:45:14.247Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy, what steps he is taking to encourage investment in the space industry in (a) the UK and (b) rural areas. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 251334 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 251334 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Kingswood more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T12:45:14.247Zmore like thismore than 2019-05-15T12:45:14.247Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1124932
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property date tabled less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property ddp created less than 2019-05-07T21:10:06.857Zmore like thismore than 2019-05-07T21:10:06.857Z
star this property answering body
Ministry of Defence more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 11 more like this
unstar this property answering dept short name Defence more like this
star this property answering dept sort name Defence more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-07T21:16:31.008Zmore like thismore than 2019-05-07T21:16:31.008Z
less than 2019-05-13T16:33:04.365Zmore like thismore than 2019-05-13T16:33:04.365Z
star this property hansard heading Armed Forces: Recruitment more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 251335 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-13T16:01:38.65Zmore like thismore than 2019-05-13T16:01:38.65Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Defence, what steps she is taking to increase recruitment to the armed forces from rural areas. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 251335 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 251335 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Milton Keynes North more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-13T16:01:38.65Zmore like thismore than 2019-05-13T16:01:38.65Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1124933
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property date tabled less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property ddp created less than 2019-05-07T21:10:09.970Zmore like thismore than 2019-05-07T21:10:09.970Z
star this property answering body
Department for Digital, Culture, Media and Sport more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 10 more like this
unstar this property answering dept short name Digital, Culture, Media and Sport more like this
star this property answering dept sort name Digital, Culture, Media and Sport more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-07T21:16:35.526Zmore like thismore than 2019-05-07T21:16:35.526Z
less than 2019-05-15T11:02:01.956Zmore like thismore than 2019-05-15T11:02:01.956Z
star this property hansard heading Museums and Galleries: Scotland more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 251336 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T10:30:11.22Zmore like thismore than 2019-05-15T10:30:11.22Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport, what steps he is taking to increase co-operation between Scottish museums and museums elsewhere in the UK. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 251336 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 251336 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Northampton North more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T10:30:11.22Zmore like thismore than 2019-05-15T10:30:11.22Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1124934
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property date tabled less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property ddp created less than 2019-05-07T21:10:13.133Zmore like thismore than 2019-05-07T21:10:13.133Z
star this property answering body
Treasury more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 14 more like this
unstar this property answering dept short name Treasury more like this
star this property answering dept sort name Treasury more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-07T21:16:39.659Zmore like thismore than 2019-05-07T21:16:39.659Z
less than 2019-05-15T15:01:02.629Zmore like thismore than 2019-05-15T15:01:02.629Z
star this property hansard heading Help to Buy Scheme: Scotland more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 251337 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T14:29:43.683Zmore like thismore than 2019-05-15T14:29:43.683Z
star this property question text To ask the Chancellor of the Exchequer, how many people have benefited from the Help to Buy ISA and how much this is in monetary terms in (a) Scotland and (b) Berwickshire, Roxburgh & Selkirk. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 251337 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 251337 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Salisbury more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T14:29:43.683Zmore like thismore than 2019-05-15T14:29:43.683Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1124935
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property date tabled less than 2019-05-07more like thismore than 2019-05-07
star this property ddp created less than 2019-05-07T21:10:16.347Zmore like thismore than 2019-05-07T21:10:16.347Z
star this property answering body
Cabinet Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 53 more like this
unstar this property answering dept short name Cabinet Office more like this
star this property answering dept sort name Cabinet Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-14T16:55:05.967Zmore like thismore than 2019-05-14T16:55:05.967Z
less than 2019-05-15T17:13:04.967Zmore like thismore than 2019-05-15T17:13:04.967Z
star this property hansard heading Civil Service: Scotland more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 251338 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T16:41:18.967Zmore like thismore than 2019-05-15T16:41:18.967Z
star this property question text To ask the Minister for the Cabinet Office, what steps the Government is taking to increase the size of the civil service in Scotland. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 251338 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 251338 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Hertsmere more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-15T16:41:18.967Zmore like thismore than 2019-05-15T16:41:18.967Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this
1121728
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-04-24more like thismore than 2019-04-24
star this property date less than 2019-04-18more like thismore than 2019-04-18
star this property date tabled less than 2019-04-18more like thismore than 2019-04-18
star this property ddp created less than 2019-04-18T14:56:33.017Zmore like thismore than 2019-04-18T14:56:33.017Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-04-18T15:10:50.037Zmore like thismore than 2019-04-18T15:10:50.037Z
less than 2019-04-25T15:08:04.293Zmore like thismore than 2019-04-25T15:08:04.293Z
star this property hansard heading Islamic Revolutionary Guard Corps more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 245937 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-25T14:37:43.613Zmore like thismore than 2019-04-25T14:37:43.613Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what discussions he has had with his counterpart in the US Administration on that Administration's decision to classify Iran’s Islamic Revolutionary Guard Corps as a foreign terrorist organisation. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Berwickshire, Roxburgh and Selkirk more like this
star this property tabling member printed
John Lamont more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 245937 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 245937 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Cities of London and Westminster more like this
star this property question first answered
less than 2019-04-25T14:37:43.613Zmore like thismore than 2019-04-25T14:37:43.613Z
star this property creator
4608
star this property label Biography information for John Lamont remove filter
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4608
unstar this property label Biography information for John Lamont more like this