Linked Data API

Show Search Form

Search Results

631147
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-11-14more like thismore than 2016-11-14
star this property date less than 2016-11-07more like thismore than 2016-11-07
star this property date tabled less than 2016-11-07more like thismore than 2016-11-07
star this property ddp created less than 2016-11-07T23:42:04.347Zmore like thismore than 2016-11-07T23:42:04.347Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-11-08T22:09:18.831Zmore like thismore than 2016-11-08T22:09:18.831Z
less than 2016-11-14T15:35:03.678Zmore like thismore than 2016-11-14T15:35:03.678Z
star this property hansard heading Turkey: Arrests more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 51984 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-11-14T15:03:08.557Zmore like thismore than 2016-11-14T15:03:08.557Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether he has made representations to his Turkish counterpart on the arrest of the joint leaders of Turkey's pro-Kurdish Peoples' Democratic party in Turkey, Selahattin Demirtaş and Figen Yüksekdağ. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Hornsey and Wood Green more like this
star this property tabling member printed
Catherine West more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 51984 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 51984 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4523
star this property label Biography information for Catherine West more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4523
unstar this property label Biography information for Catherine West more like this
595711
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-10-11more like thismore than 2016-10-11
star this property date less than 2016-10-07more like thismore than 2016-10-07
star this property date tabled less than 2016-10-07more like thismore than 2016-10-07
star this property ddp created less than 2016-10-07T18:15:39.187Zmore like thismore than 2016-10-07T18:15:39.187Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-10-07T18:31:15.922Zmore like thismore than 2016-10-07T18:31:15.922Z
less than 2016-10-17T15:09:03.487Zmore like thismore than 2016-10-17T15:09:03.487Z
star this property hansard heading Foreign Policy more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 47447 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-10-17T14:37:31.443Zmore like thismore than 2016-10-17T14:37:31.443Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment his Department has made of the potential implications for UK foreign policy of the President of the European Commission's State of the Union Address of 14 September 2016. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Caithness, Sutherland and Easter Ross more like this
star this property tabling member printed
Dr Paul Monaghan more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 47447 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 47447 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4383
star this property label Biography information for Dr Paul Monaghan more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4383
unstar this property label Biography information for Dr Paul Monaghan more like this
1130932
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-06-13more like thismore than 2019-06-13
star this property date less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property date tabled less than 2019-06-10more like thismore than 2019-06-10
star this property ddp created less than 2019-06-10T21:57:02.477Zmore like thismore than 2019-06-10T21:57:02.477Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-06-10T22:06:42.626Zmore like thismore than 2019-06-10T22:06:42.626Z
less than 2019-06-13T14:39:01.712Zmore like thismore than 2019-06-13T14:39:01.712Z
star this property hansard heading Cyprus: Turkey more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 262337 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-06-13T14:07:40.487Zmore like thismore than 2019-06-13T14:07:40.487Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what the Government's policy is on recent diplomatic relations between Turkey and Cyprus. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Birmingham, Ladywood more like this
star this property tabling member printed
Shabana Mahmood more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 262337 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 262337 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
3914
star this property label Biography information for Shabana Mahmood more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
3914
unstar this property label Biography information for Shabana Mahmood more like this
850965
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2018-03-01more like thismore than 2018-03-01
star this property date less than 2018-02-27more like thismore than 2018-02-27
star this property date tabled less than 2018-02-27more like thismore than 2018-02-27
star this property ddp created less than 2018-02-27T21:44:20.627Zmore like thismore than 2018-02-27T21:44:20.627Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2018-02-27T21:54:39.657Zmore like thismore than 2018-02-27T21:54:39.657Z
less than 2018-03-07T15:54:02.209Zmore like thismore than 2018-03-07T15:54:02.209Z
star this property hansard heading Poland: Politics and Government more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 130169 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2018-03-07T15:22:49.26Zmore like thismore than 2018-03-07T15:22:49.26Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether he has made representations to his counterpart in the Government of Poland on their Holocaust law. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Hendon more like this
star this property tabling member printed
Dr Matthew Offord more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 130169 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 130169 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4006
star this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4006
unstar this property label Biography information for Dr Matthew Offord more like this
622057
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-10-31more like thismore than 2016-10-31
star this property date less than 2016-10-26more like thismore than 2016-10-26
star this property date tabled less than 2016-10-26more like thismore than 2016-10-26
star this property ddp created less than 2016-10-26T22:22:00.510Zmore like thismore than 2016-10-26T22:22:00.510Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-10-27T19:39:36.467Zmore like thismore than 2016-10-27T19:39:36.467Z
less than 2016-10-31T16:33:02.250Zmore like thismore than 2016-10-31T16:33:02.250Z
star this property hansard heading Ilois: Resettlement more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 50497 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-10-31T16:01:45.92Zmore like thismore than 2016-10-31T16:01:45.92Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, pursuant to the Answer of 24 October 2016 to Question 49326, on Ilois: settlement, if he will provide an estimate of in-house costs associated with legal action. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Kilmarnock and Loudoun more like this
star this property tabling member printed
Alan Brown more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 50497 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 50497 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4470
star this property label Biography information for Alan Brown more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4470
unstar this property label Biography information for Alan Brown more like this
539980
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-21more like thismore than 2016-07-21
star this property date less than 2016-07-19more like thismore than 2016-07-19
star this property date tabled less than 2016-07-19more like thismore than 2016-07-19
star this property ddp created less than 2016-07-19T20:30:22.440Zmore like thismore than 2016-07-19T20:30:22.440Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-21T14:15:11.142Zmore like thismore than 2016-07-21T14:15:11.142Z
less than 2016-08-02T13:13:03.395Zmore like thismore than 2016-08-02T13:13:03.395Z
star this property hansard heading Companies: Ownership more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 43422 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-08-02T12:41:51.777Zmore like thismore than 2016-08-02T12:41:51.777Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what plans the Government has to force Overseas Territories and Crown Dependencies to establish public central registers of beneficial ownership. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Leicester South more like this
star this property tabling member printed
Jonathan Ashworth more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 43422 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 43422 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4244
star this property label Biography information for Jonathan Ashworth more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4244
unstar this property label Biography information for Jonathan Ashworth more like this
535248
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property date less than 2016-07-11more like thismore than 2016-07-11
star this property date tabled less than 2016-07-11more like thismore than 2016-07-11
star this property ddp created less than 2016-07-11T22:42:20.700Zmore like thismore than 2016-07-11T22:42:20.700Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-11T22:48:48.759Zmore like thismore than 2016-07-11T22:48:48.759Z
less than 2016-07-25T14:08:02.837Zmore like thismore than 2016-07-25T14:08:02.837Z
star this property hansard heading Russia: Diplomatic Service more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 42321 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-25T13:36:15.7Zmore like thismore than 2016-07-25T13:36:15.7Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations he has made to the Russian government on increases in the number of attacks on EU and US diplomats stationed in Russia. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency The Wrekin more like this
star this property tabling member printed
Mark Pritchard more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42321 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 42321 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
1576
star this property label Biography information for Mark Pritchard more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
1576
unstar this property label Biography information for Mark Pritchard more like this
631148
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-11-14more like thismore than 2016-11-14
star this property date less than 2016-11-07more like thismore than 2016-11-07
star this property date tabled less than 2016-11-07more like thismore than 2016-11-07
star this property ddp created less than 2016-11-07T23:42:05.517Zmore like thismore than 2016-11-07T23:42:05.517Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-11-07T23:48:09.648Zmore like thismore than 2016-11-07T23:48:09.648Z
less than 2016-11-14T15:34:02.584Zmore like thismore than 2016-11-14T15:34:02.584Z
star this property hansard heading Turkey: Civil Liberties more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 51985 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-11-14T15:02:06.12Zmore like thismore than 2016-11-14T15:02:06.12Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment he has made of the level of political freedom in Turkey since the detention of Peoples' Democratic Party parliamentarians in Ankara on 4 November 2016. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Hornsey and Wood Green more like this
star this property tabling member printed
Catherine West more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 51985 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 51985 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
4523
star this property label Biography information for Catherine West more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4523
unstar this property label Biography information for Catherine West more like this
573440
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-09-06more like thismore than 2016-09-06
star this property date less than 2016-09-02more like thismore than 2016-09-02
star this property date tabled less than 2016-09-02more like thismore than 2016-09-02
star this property ddp created less than 2016-09-02T17:51:36.220Zmore like thismore than 2016-09-02T17:51:36.220Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-09-02T17:57:04.511Zmore like thismore than 2016-09-02T17:57:04.511Z
less than 2016-09-12T15:21:09.450Zmore like thismore than 2016-09-12T15:21:09.450Z
star this property hansard heading Diego Garcia: USA more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 44262 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-09-12T14:48:42.437Zmore like thismore than 2016-09-12T14:48:42.437Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether the Government has refused any request for a US administration flight to land on Diego Garcia. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Orkney and Shetland more like this
star this property tabling member printed
Mr Alistair Carmichael more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 44262 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 44262 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
1442
star this property label Biography information for Mr Alistair Carmichael more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
1442
unstar this property label Biography information for Mr Alistair Carmichael more like this
576823
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-09-12more like thismore than 2016-09-12
star this property date less than 2016-09-06more like thismore than 2016-09-06
star this property date tabled less than 2016-09-06more like thismore than 2016-09-06
star this property ddp created less than 2016-09-06T20:41:56.460Zmore like thismore than 2016-09-06T20:41:56.460Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-09-06T20:48:03.303Zmore like thismore than 2016-09-06T20:48:03.303Z
less than 2016-09-12T15:31:02.493Zmore like thismore than 2016-09-12T15:31:02.493Z
star this property hansard heading Foreign and Commonwealth Office: Resignations more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 45229 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-09-12T14:59:32.147Zmore like thismore than 2016-09-12T14:59:32.147Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, how many of his Department's staff have resigned in the last six months. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Westmorland and Lonsdale more like this
star this property tabling member printed
Tim Farron more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 45229 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 45229 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property is ministerial correction false more like this
star this property creator
1591
star this property label Biography information for Tim Farron more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
1591
unstar this property label Biography information for Tim Farron more like this