Linked Data API

Show Search Form

Search Results

1126473
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-20more like thismore than 2019-05-20
star this property date less than 2019-05-14more like thismore than 2019-05-14
star this property date tabled less than 2019-05-14more like thismore than 2019-05-14
star this property ddp created remove maximum value filtermore like thismore than 2019-05-14T19:09:59.543Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-14T19:16:08.333Zmore like thismore than 2019-05-14T19:16:08.333Z
less than 2019-05-20T16:39:07.139Zmore like thismore than 2019-05-20T16:39:07.139Z
star this property hansard heading Non-governmental Organisations more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 254266 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-20T16:07:24.713Zmore like thismore than 2019-05-20T16:07:24.713Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what steps he is taking to ensure that NGOs are able to continue their work unaffected by the UK leaving the EU. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Slough more like this
star this property tabling member printed
Mr Tanmanjeet Singh Dhesi more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 254266 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 254266 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4638
star this property label Biography information for Mr Tanmanjeet Singh Dhesi more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4638
unstar this property label Biography information for Mr Tanmanjeet Singh Dhesi more like this
1126038
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-15more like thismore than 2019-05-15
star this property date less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property date tabled less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property ddp created less than 2019-05-13T18:25:54.867Zmore like thismore than 2019-05-13T18:25:54.867Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-13T18:36:08.726Zmore like thismore than 2019-05-13T18:36:08.726Z
less than 2019-05-20T16:41:13.353Zmore like thismore than 2019-05-20T16:41:13.353Z
star this property hansard heading Department for International Development: Former Ministers more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 253608 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-20T16:09:11.763Zmore like thismore than 2019-05-20T16:09:11.763Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, how much his Department has paid to hon. Members under section 4 of the Ministerial and other Pensions and Salaries Act 1991 since 13 July 2016. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Ellesmere Port and Neston more like this
star this property tabling member printed
Justin Madders more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 253608 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 253608 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
4418
star this property label Biography information for Justin Madders more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4418
unstar this property label Biography information for Justin Madders more like this
1126079
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-16more like thismore than 2019-05-16
star this property date less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property date tabled less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property ddp created less than 2019-05-13T18:27:56.953Zmore like thismore than 2019-05-13T18:27:56.953Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-13T18:38:15.453Zmore like thismore than 2019-05-13T18:38:15.453Z
less than 2019-05-16T16:10:08.054Zmore like thismore than 2019-05-16T16:10:08.054Z
star this property hansard heading Sierra Leone: Debts more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 253484 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-16T15:38:23.673Zmore like thismore than 2019-05-16T15:38:23.673Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what the Government’s policy is on the cancellation of debts owed by Sierra Leone; and what steps the Government is taking (a) nationally and (b) internationally to reduce that country’s debt overhang. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stroud more like this
star this property tabling member printed
Dr David Drew more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 253484 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 253484 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
252
star this property label Biography information for Dr David Drew more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
252
unstar this property label Biography information for Dr David Drew more like this
1126080
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-16more like thismore than 2019-05-16
star this property date less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property date tabled less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property ddp created less than 2019-05-13T18:27:59.540Zmore like thismore than 2019-05-13T18:27:59.540Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-13T18:38:17.750Zmore like thismore than 2019-05-13T18:38:17.750Z
less than 2019-05-16T16:10:06.516Zmore like thismore than 2019-05-16T16:10:06.516Z
star this property hansard heading Sierra Leone: Overseas Aid more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 253485 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-16T15:39:26.34Zmore like thismore than 2019-05-16T15:39:26.34Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what projects with a value of more than £1m his Department has commissioned in Sierra Leone; and (a) what those projects are and (b) which organisations are carrying out the work on those projects. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Stroud more like this
star this property tabling member printed
Dr David Drew more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 253485 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 253485 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
252
star this property label Biography information for Dr David Drew more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
252
unstar this property label Biography information for Dr David Drew more like this
1126137
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-15more like thismore than 2019-05-15
star this property date less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property date tabled less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property ddp created less than 2019-05-13T18:30:31.443Zmore like thismore than 2019-05-13T18:30:31.443Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-13T18:40:43.619Zmore like thismore than 2019-05-13T18:40:43.619Z
less than 2019-05-20T17:33:07.701Zmore like thismore than 2019-05-20T17:33:07.701Z
star this property hansard heading Department for International Development: Brexit more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 253466 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-20T17:01:24.193Zmore like thismore than 2019-05-20T17:01:24.193Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, how many staff in his Department who were transferred or seconded to work (a) in other departments or (b) on other departmental briefs on preparations for the UK to leave the EU, have since returned to his Department. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Carshalton and Wallington more like this
star this property tabling member printed
Tom Brake more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 253466 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 253466 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
151
star this property label Biography information for Tom Brake more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
151
unstar this property label Biography information for Tom Brake more like this
1126248
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-16more like thismore than 2019-05-16
star this property date less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property date tabled less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property ddp created less than 2019-05-13T18:35:29.290Zmore like thismore than 2019-05-13T18:35:29.290Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-13T18:45:30.144Zmore like thismore than 2019-05-13T18:45:30.144Z
less than 2019-05-16T16:04:02.213Zmore like thismore than 2019-05-16T16:04:02.213Z
star this property hansard heading Hebron: Visits Abroad more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 253630 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-16T15:32:35.64Zmore like thismore than 2019-05-16T15:32:35.64Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, on how many occasions Ministers in her Department have visited Hebron since 2010. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Dewsbury more like this
star this property tabling member printed
Paula Sherriff more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 253630 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 253630 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4426
star this property label Biography information for Paula Sherriff more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
4426
unstar this property label Biography information for Paula Sherriff more like this
1126251
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-16more like thismore than 2019-05-16
star this property date less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property date tabled less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property ddp created less than 2019-05-13T18:35:39.020Zmore like thismore than 2019-05-13T18:35:39.020Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-14T14:55:11.156Zmore like thismore than 2019-05-14T14:55:11.156Z
less than 2019-05-16T16:07:02.735Zmore like thismore than 2019-05-16T16:07:02.735Z
star this property hansard heading Overseas Aid more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 253556 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-16T15:36:15.443Zmore like thismore than 2019-05-16T15:36:15.443Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, whether the aid budget is used to influence overseas governments to make policy changes. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton more like this
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 253556 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 253556 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
1126260
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-16more like thismore than 2019-05-16
star this property date less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property date tabled less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property ddp created less than 2019-05-13T18:36:14.113Zmore like thismore than 2019-05-13T18:36:14.113Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-13T18:45:58.252Zmore like thismore than 2019-05-13T18:45:58.252Z
less than 2019-05-16T16:03:05.168Zmore like thismore than 2019-05-16T16:03:05.168Z
star this property hansard heading Developing Countries: Abortion more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 253558 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-16T15:31:16.983Zmore like thismore than 2019-05-16T15:31:16.983Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what (a) information his Department holds on and (b) what estimate his Department has made of the number of abortions in other countries that are funded by development spending in each of the last five years. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton more like this
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 253558 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 253558 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
1125590
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-13more like thismore than 2019-05-13
star this property date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date tabled less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property ddp created less than 2019-05-09T16:54:18.063Zmore like thismore than 2019-05-09T16:54:18.063Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-09T16:55:34.930Zmore like thismore than 2019-05-09T16:55:34.930Z
less than 2019-05-16T16:07:08.940Zmore like thismore than 2019-05-16T16:07:08.940Z
star this property hansard heading Developing Countries: Abortion more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 252496 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-16T15:35:07.77Zmore like thismore than 2019-05-16T15:35:07.77Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, pursuant to the Answer of 15 March 2019 to Question 231428, since what year his Department has used that single source of data on illegal abortions overseas; and what the cost to the public purse has been of tackling illegal abortions overseas in 2019. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency South Holland and The Deepings more like this
star this property tabling member printed
Sir John Hayes more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 252496 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 252496 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
350
star this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
350
unstar this property label Biography information for Sir John Hayes more like this
1125594
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-05-14more like thismore than 2019-05-14
star this property date less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property date tabled less than 2019-05-09more like thismore than 2019-05-09
star this property ddp created less than 2019-05-09T16:54:28.347Zmore like thismore than 2019-05-09T16:54:28.347Z
star this property answering body
Department for International Development remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 20 more like this
star this property answering dept short name International Development more like this
star this property answering dept sort name International Development more like this
star this property ddp modified
less than 2019-05-09T16:55:49.403Zmore like thismore than 2019-05-09T16:55:49.403Z
less than 2019-05-14T17:07:02.447Zmore like thismore than 2019-05-14T17:07:02.447Z
star this property hansard heading Developing Countries: Abortion more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 252524 more like this
star this property legislature
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-05-14T16:35:33.317Zmore like thismore than 2019-05-14T16:35:33.317Z
star this property question text To ask the Secretary of State for International Development, what surveys his Department has commissioned in (a) the UK and (b) countries in receipt of Official Development Assistance on his Department's policy of providing support to abortion services overseas. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Congleton more like this
star this property tabling member printed
Fiona Bruce more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 252524 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
unstar this property uin 252524 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
3958
star this property label Biography information for Fiona Bruce more like this
star this property publisher
25259
star this property pref label House of Commons more like this
star this property tabling member
3958
unstar this property label Biography information for Fiona Bruce more like this