Linked Data API

Show Search Form

Search Results

759319
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:26:21.207Zmore like thismore than 2017-09-12T01:26:21.207Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:42:36.915Zmore like thismore than 2017-09-12T01:42:36.915Z
less than 2017-09-19T11:13:03.081Zmore like thismore than 2017-09-19T11:13:03.081Z
star this property hansard heading Qatar: Counter-terrorism more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10001 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-09-19T10:41:04.487Zmore like thismore than 2017-09-19T10:41:04.487Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what discussions the Government has had with the Government of Qatar to reduce terrorism and potential conflict in the Middle East. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10001 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10001 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
759339
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property date tabled less than 2017-09-11more like thismore than 2017-09-11
star this property ddp created less than 2017-09-12T01:26:58.607Zmore like thismore than 2017-09-12T01:26:58.607Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2017-09-12T01:43:37.337Zmore like thismore than 2017-09-12T01:43:37.337Z
less than 2017-09-19T11:10:04.699Zmore like thismore than 2017-09-19T11:10:04.699Z
star this property hansard heading Egypt: Saudi Arabia more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10009 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-09-19T10:38:18.033Zmore like thismore than 2017-09-19T10:38:18.033Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what discussions his Department has had with the Egyptian Government on the transfer of Tiran and Sanafir Islands to Saudi Arabia. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10009 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10009 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
418929
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-09-17more like thismore than 2015-09-17
star this property date less than 2015-09-15more like thismore than 2015-09-15
star this property date tabled less than 2015-09-15more like thismore than 2015-09-15
star this property ddp created less than 2015-09-15T21:52:13.953Zmore like thismore than 2015-09-15T21:52:13.953Z
star this property ddp modified less than 2015-09-17T15:14:07.150Zmore like thismore than 2015-09-17T15:14:07.150Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property hansard heading North Korea: Human Rights more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10269 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-09-17T14:42:45.773Zmore like thismore than 2015-09-17T14:42:45.773Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent discussions he has had with the (a) UN and (b) South Korean government on human right abuses in North Korea. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 10269 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10269 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
418927
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-09-17more like thismore than 2015-09-17
star this property date less than 2015-09-15more like thismore than 2015-09-15
star this property date tabled less than 2015-09-15more like thismore than 2015-09-15
star this property ddp created less than 2015-09-15T21:52:11.467Zmore like thismore than 2015-09-15T21:52:11.467Z
star this property ddp modified less than 2015-09-22T15:44:02.553Zmore like thismore than 2015-09-22T15:44:02.553Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property hansard heading Saudi Arabia: Christianity more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10270 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-09-22T15:12:49.217Zmore like thismore than 2015-09-22T15:12:49.217Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what the main conclusions were of his Department's recent discussions with the Saudi Arabian government on the persecution of Christians in that country. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 10270 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10270 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
418928
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-09-17more like thismore than 2015-09-17
star this property date less than 2015-09-15more like thismore than 2015-09-15
star this property date tabled less than 2015-09-15more like thismore than 2015-09-15
star this property ddp created less than 2015-09-15T21:52:12.933Zmore like thismore than 2015-09-15T21:52:12.933Z
star this property ddp modified less than 2015-09-21T14:39:02.200Zmore like thismore than 2015-09-21T14:39:02.200Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property hansard heading Turkey: Kurds more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10271 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-09-21T14:07:59.6Zmore like thismore than 2015-09-21T14:07:59.6Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations his Department has made to the Turkish government on achieving a truce between Turkish armed forces and Kurdish militants. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 10271 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10271 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
760093
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-09more like thismore than 2017-10-09
star this property date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date tabled less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property ddp created less than 2017-09-13T21:23:11.857Zmore like thismore than 2017-09-13T21:23:11.857Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2017-09-13T21:30:04.783Zmore like thismore than 2017-09-13T21:30:04.783Z
less than 2017-10-11T17:14:02.534Zmore like thismore than 2017-10-11T17:14:02.534Z
star this property hansard heading Somalia: Piracy more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10317 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-11T16:42:06.26Zmore like thismore than 2017-10-11T16:42:06.26Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps he is taking to reduce levels of maritime piracy off the Somali coast. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10317 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10317 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
760087
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-09more like thismore than 2017-10-09
star this property date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date tabled less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property ddp created less than 2017-09-13T21:22:59.477Zmore like thismore than 2017-09-13T21:22:59.477Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2017-09-13T21:29:45.373Zmore like thismore than 2017-09-13T21:29:45.373Z
less than 2017-10-09T16:07:14.947Zmore like thismore than 2017-10-09T16:07:14.947Z
star this property hansard heading Nepal: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10378 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-09T15:35:15.483Zmore like thismore than 2017-10-09T15:35:15.483Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment he has made of the state of freedom of religion or belief in Nepal. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10378 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10378 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
760088
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-09more like thismore than 2017-10-09
star this property date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date tabled less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property ddp created less than 2017-09-13T21:23:01.460Zmore like thismore than 2017-09-13T21:23:01.460Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2017-09-13T21:29:48.747Zmore like thismore than 2017-09-13T21:29:48.747Z
less than 2017-10-09T15:56:03.355Zmore like thismore than 2017-10-09T15:56:03.355Z
star this property hansard heading Nepal: Freedom of Expression more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10379 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-09T15:24:38.727Zmore like thismore than 2017-10-09T15:24:38.727Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations he has made to the Government of Nepal on the state of freedom of expression in that country following the arrest of eight Christians in Charikot in June 2016. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10379 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10379 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
760089
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-09more like thismore than 2017-10-09
star this property date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date tabled less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property ddp created less than 2017-09-13T21:23:04.043Zmore like thismore than 2017-09-13T21:23:04.043Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2017-09-13T21:29:52.024Zmore like thismore than 2017-09-13T21:29:52.024Z
less than 2017-10-09T15:48:23.530Zmore like thismore than 2017-10-09T15:48:23.530Z
star this property hansard heading Nepal: United Nations more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10380 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-09T15:16:22.7Zmore like thismore than 2017-10-09T15:16:22.7Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will take steps to encourage the Government of Nepal to extend standing invitations to UN Special Procedures, including the Special Rapporteur on Freedom of Religion or Belief. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10380 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10380 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
760090
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2017-10-09more like thismore than 2017-10-09
star this property date less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property date tabled less than 2017-09-13more like thismore than 2017-09-13
star this property ddp created less than 2017-09-13T21:23:06.003Zmore like thismore than 2017-09-13T21:23:06.003Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
star this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property ddp modified
less than 2017-09-13T21:29:54.854Zmore like thismore than 2017-09-13T21:29:54.854Z
less than 2017-10-09T15:53:02.563Zmore like thismore than 2017-10-09T15:53:02.563Z
star this property hansard heading Nepal: Religious Freedom more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 10381 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2017-10-09T15:21:52.027Zmore like thismore than 2017-10-09T15:21:52.027Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what assessment he has made of the effect of the Criminal Code Bill 2014, passed on 8 August 2017 by the Nepali Government, on freedom of religion or belief in Nepal. more like this
star this property session
2017/19 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Strangford remove filter
star this property tabling member printed
Jim Shannon more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2017/19 10381 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 10381 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4131
star this property label Biography information for Jim Shannon more like this