Linked Data API

Show Search Form

Search Results

1150323
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-22more like thismore than 2019-10-22
star this property date less than 2019-10-17more like thismore than 2019-10-17
star this property date tabled less than 2019-10-17more like thismore than 2019-10-17
star this property ddp created less than 2019-10-17T17:40:50.597Zmore like thismore than 2019-10-17T17:40:50.597Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-17T17:45:17.586Zmore like thismore than 2019-10-17T17:45:17.586Z
less than 2019-10-22T10:50:03.076Zmore like thismore than 2019-10-22T10:50:03.076Z
star this property hansard heading Slavery more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 1777 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-22T10:18:17.363Zmore like thismore than 2019-10-22T10:18:17.363Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, pursuant to the Answer of 8 October 2019 to Question 294234, if he will separate the roles of modern slavery envoy and migration envoy. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Nottingham North more like this
star this property tabling member printed
Alex Norris more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 1777 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 1777 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
4053
star this property label Biography information for Mrs Heather Wheeler more like this
star this property creator
4641
star this property label Biography information for Alex Norris more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4641
unstar this property label Biography information for Alex Norris more like this
1150351
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-17more like thismore than 2019-10-17
star this property date tabled less than 2019-10-17more like thismore than 2019-10-17
star this property ddp created less than 2019-10-17T17:42:02.603Zmore like thismore than 2019-10-17T17:42:02.603Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-17T17:46:36.743Zmore like thismore than 2019-10-17T17:46:36.743Z
less than 2019-10-21T17:07:04.620Zmore like thismore than 2019-10-21T17:07:04.620Z
star this property hansard heading China: Prisoners more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 1644 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T16:35:28.203Zmore like thismore than 2019-10-21T16:35:28.203Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, with reference to the Answer of 3 September 2019 to Question 281598 on Organs, what assessment the Government has made of the validity of reports of organ harvesting in the People’s Republic of China; and what steps the Government is taking in response to those reports. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency West Ham more like this
star this property tabling member printed
Lyn Brown more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 1644 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 1644 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
4053
star this property label Biography information for Mrs Heather Wheeler more like this
star this property creator
1583
star this property label Biography information for Lyn Brown more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1583
unstar this property label Biography information for Lyn Brown more like this
1149865
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:10:50.957Zmore like thismore than 2019-10-16T20:10:50.957Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-16T20:17:58.078Zmore like thismore than 2019-10-16T20:17:58.078Z
less than 2019-10-21T16:33:05.729Zmore like thismore than 2019-10-21T16:33:05.729Z
star this property hansard heading Foreign and Commonwealth Office: Energy Supply more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 1005 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T16:01:35.13Zmore like thismore than 2019-10-21T16:01:35.13Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, with reference to the Answer of 2 October 2019 to Question 290335 and to the Answer of 1 October 2019 to Question 290324, if he will introduce the same policy as the Department of Business, Energy and Industrial Strategy and switch to an electricity provider that supplies electricity solely from renewable resources within the next 12 months; and for what reason his Department has not already ensured its electricity is supplied solely from renewable resources. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Scunthorpe more like this
star this property tabling member printed
Nic Dakin more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 1005 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 1005 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
4053
star this property label Biography information for Mrs Heather Wheeler more like this
star this property creator
4056
star this property label Biography information for Nic Dakin more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4056
unstar this property label Biography information for Nic Dakin more like this
1149877
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:11:21.497Zmore like thismore than 2019-10-16T20:11:21.497Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-17T16:15:43.175Zmore like thismore than 2019-10-17T16:15:43.175Z
less than 2019-10-21T17:26:05.292Zmore like thismore than 2019-10-21T17:26:05.292Z
star this property hansard heading Greek Islands: Asylum more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 850 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T16:54:48.713Zmore like thismore than 2019-10-21T16:54:48.713Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what representations he has made to his Greek counterpart on that Governments policy to contain people on Greek islands in the Aegean sea following reports of (a) inhumane living conditions, (b) generalised insecurity and (c) inadequate provision of essential healthcare and mental healthcare services for children and unaccompanied minors on those islands. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Liverpool, West Derby more like this
star this property tabling member printed
Stephen Twigg more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 850 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 850 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
4075
star this property label Biography information for Christopher Pincher more like this
star this property creator
167
star this property label Biography information for Stephen Twigg more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
167
unstar this property label Biography information for Stephen Twigg more like this
1150002
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:16:42.637Zmore like thismore than 2019-10-16T20:16:42.637Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-16T20:46:01.638Zmore like thismore than 2019-10-16T20:46:01.638Z
less than 2019-10-21T16:30:03.930Zmore like thismore than 2019-10-21T16:30:03.930Z
star this property hansard heading Foreign and Commonwealth Office: Staff more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 833 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T15:58:21.393Zmore like thismore than 2019-10-21T15:58:21.393Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, how many full time equivalent staff worked on climate change and energy in (a) his Department's UK-based offices and (b) embassies, high commissions and other overseas posts in each year from and including 2010 to 2019. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Brent North more like this
star this property tabling member printed
Barry Gardiner more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 833 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 833 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
4053
star this property label Biography information for Mrs Heather Wheeler more like this
star this property creator
146
star this property label Biography information for Barry Gardiner more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
146
unstar this property label Biography information for Barry Gardiner more like this
1150030
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:18:14.800Zmore like thismore than 2019-10-16T20:18:14.800Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-16T20:47:11.863Zmore like thismore than 2019-10-16T20:47:11.863Z
less than 2019-10-21T17:28:04.394Zmore like thismore than 2019-10-21T17:28:04.394Z
star this property hansard heading Syria: British Nationals Abroad more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 1109 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T16:56:23.833Zmore like thismore than 2019-10-21T16:56:23.833Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what estimate his Department has made of the number of British children trapped in north east Syria. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Birmingham, Edgbaston more like this
star this property tabling member printed
Preet Kaur Gill more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 1109 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 1109 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
1466
star this property label Biography information for Dr Andrew Murrison more like this
star this property creator
4603
star this property label Biography information for Preet Kaur Gill more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4603
unstar this property label Biography information for Preet Kaur Gill more like this
1150055
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:19:37.280Zmore like thismore than 2019-10-16T20:19:37.280Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-16T20:48:12.158Zmore like thismore than 2019-10-16T20:48:12.158Z
less than 2019-10-21T17:16:12.250Zmore like thismore than 2019-10-21T17:16:12.250Z
star this property hansard heading Syria: British Nationals Abroad more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 980 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T16:44:15.113Zmore like thismore than 2019-10-21T16:44:15.113Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what steps his Department is taking to evacuate all British children trapped in north east Syria. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Edinburgh South more like this
star this property tabling member printed
Ian Murray more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 980 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 980 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
1466
star this property label Biography information for Dr Andrew Murrison more like this
star this property creator
3966
star this property label Biography information for Ian Murray more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
3966
unstar this property label Biography information for Ian Murray more like this
1150056
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:19:40.000Zmore like thismore than 2019-10-16T20:19:40.000Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-16T20:48:14.505Zmore like thismore than 2019-10-16T20:48:14.505Z
less than 2019-10-21T17:10:03.205Zmore like thismore than 2019-10-21T17:10:03.205Z
star this property hansard heading Syria: British Nationals Abroad more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 981 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T16:38:48.113Zmore like thismore than 2019-10-21T16:38:48.113Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, what recent discussions his officials have had with representatives of regional authorities in north east Syria on the (a) evacuation and (b) repatriation of British children. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Edinburgh South more like this
star this property tabling member printed
Ian Murray more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 981 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 981 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
1466
star this property label Biography information for Dr Andrew Murrison more like this
star this property creator
3966
star this property label Biography information for Ian Murray more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
3966
unstar this property label Biography information for Ian Murray more like this
1150058
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:19:45.567Zmore like thismore than 2019-10-16T20:19:45.567Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-16T20:48:19.208Zmore like thismore than 2019-10-16T20:48:19.208Z
less than 2019-10-21T17:21:06.164Zmore like thismore than 2019-10-21T17:21:06.164Z
star this property hansard heading Abd a-Rahman a-Shteiwi more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 1015 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T16:49:11.99Zmore like thismore than 2019-10-21T16:49:11.99Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, if he will make representations to the Israeli Government on conducting a criminal investigation into the alleged shooting by the Israeli Defence Force of a 9 year old Palestinian boy, Abd a-Rahman a-Shteiwi on 12 July 2019. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Totnes more like this
star this property tabling member printed
Dr Sarah Wollaston more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 1015 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 1015 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
1466
star this property label Biography information for Dr Andrew Murrison more like this
star this property creator
4073
star this property label Biography information for Dr Sarah Wollaston more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4073
unstar this property label Biography information for Dr Sarah Wollaston more like this
1150102
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2019-10-21more like thismore than 2019-10-21
star this property date less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property date tabled less than 2019-10-16more like thismore than 2019-10-16
star this property ddp created less than 2019-10-16T20:21:47.780Zmore like thismore than 2019-10-16T20:21:47.780Z
star this property answering body
Foreign and Commonwealth Office remove filter
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 16 more like this
unstar this property answering dept short name Foreign and Commonwealth Office more like this
unstar this property answering dept sort name Foreign and Commonwealth Office more like this
star this property ddp modified
less than 2019-10-16T20:50:10.562Zmore like thismore than 2019-10-16T20:50:10.562Z
less than 2019-10-21T15:40:09.574Zmore like thismore than 2019-10-21T15:40:09.574Z
star this property hansard heading Uganda: Homosexuality more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 1125 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 57 more like this
star this property question first answered
less than 2019-10-21T15:08:57.103Zmore like thismore than 2019-10-21T15:08:57.103Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, whether Uganda has abandoned plans to re-introduce an anti-homosexuality Bill imposing the death penalty on homosexuals. more like this
star this property session
2019/20 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Brighton, Kemptown more like this
star this property tabling member printed
Lloyd Russell-Moyle more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2019/20 1125 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 1125 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member
4044
star this property label Biography information for Andrew Stephenson more like this
star this property creator
4615
star this property label Biography information for Lloyd Russell-Moyle more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4615
unstar this property label Biography information for Lloyd Russell-Moyle more like this