Linked Data API

Show Search Form

Search Results

100664
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-27more like thismore than 2014-10-27
star this property date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
star this property date tabled less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
star this property ddp created less than 2014-10-23T20:00:42.067Zmore like thismore than 2014-10-23T20:00:42.067Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T03:47:14.993Zmore like thismore than 2015-02-08T03:47:14.993Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Overseas Students more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211742 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:46:23.9636243Zmore like thismore than 2014-11-05T14:46:23.9636243Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what his policy is on excluding foreign university students from net immigration targets. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Windsor more like this
star this property tabling member printed
Adam Afriyie more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211742 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211742 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:46:23.9636243Zmore like thismore than 2014-11-05T14:46:23.9636243Z
star this property creator
1586
star this property label Biography information for Adam Afriyie more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1586
unstar this property label Biography information for Adam Afriyie more like this
100210
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-23more like thismore than 2014-10-23
star this property date less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
star this property date tabled less than 2014-10-21more like thismore than 2014-10-21
star this property ddp created less than 2014-10-21T21:01:20.570Zmore like thismore than 2014-10-21T21:01:20.570Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T03:11:12.203Zmore like thismore than 2015-02-08T03:11:12.203Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Electronic Warfare more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211388 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-10-27T12:18:41.5588571Zmore like thisremove minimum value filter
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what assessment she has made of the UK's vulnerability to cyber-terrorism. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211388 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211388 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-10-27T12:18:41.5588571Zmore like thismore than 2014-10-27T12:18:41.5588571Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
93316
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-16more like thismore than 2014-10-16
star this property date less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property date tabled less than 2014-10-14more like thismore than 2014-10-14
star this property ddp created less than 2014-10-14T21:02:33.157Zmore like thismore than 2014-10-14T21:02:33.157Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T01:42:47.447Zmore like thismore than 2015-02-08T01:42:47.447Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Passports: Fraud more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 210300 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-04T15:14:01.7939377Zmore like thismore than 2014-11-04T15:14:01.7939377Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many false passports have been confiscated from people (a) entering and (b) leaving the UK in each year since 2011. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Romford more like this
star this property tabling member printed
Andrew Rosindell more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 210300 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 210300 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-04T15:14:01.7939377Zmore like thismore than 2014-11-04T15:14:01.7939377Z
star this property creator
1447
star this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1447
unstar this property label Biography information for Andrew Rosindell more like this
100434
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-24more like thismore than 2014-10-24
star this property date less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property date tabled less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property ddp created less than 2014-10-22T22:51:30.847Zmore like thismore than 2014-10-22T22:51:30.847Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T03:33:56.737Zmore like thismore than 2015-02-08T03:33:56.737Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Illegal Immigrants more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211438 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-17T16:43:00.747Zmore like thismore than 2014-11-17T16:43:00.747Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many people who have (a) been deported from the UK and (b) left the UK under the Assisted Voluntary Return of Assisted Migrants scheme have been found to have subsequently returned to the UK in each year from 2005 to 2014. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Dover more like this
star this property tabling member printed
Charlie Elphicke more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211438 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211438 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-17T16:43:00.747Zmore like thismore than 2014-11-17T16:43:00.747Z
star this property creator
3971
star this property label Biography information for Charlie Elphicke more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
3971
unstar this property label Biography information for Charlie Elphicke more like this
100455
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-24more like thismore than 2014-10-24
star this property date less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property date tabled less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property ddp created less than 2014-10-22T22:51:37.197Zmore like thismore than 2014-10-22T22:51:37.197Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T03:36:22.063Zmore like thismore than 2015-02-08T03:36:22.063Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Illegal Immigrants more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211615 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:44:27.5577333Zmore like thismore than 2014-11-05T14:44:27.5577333Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what steps her Department is taking to deport illegal migrants to their home country. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Dover more like this
star this property tabling member printed
Charlie Elphicke more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211615 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211615 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:44:27.5577333Zmore like thismore than 2014-11-05T14:44:27.5577333Z
star this property creator
3971
star this property label Biography information for Charlie Elphicke more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
3971
unstar this property label Biography information for Charlie Elphicke more like this
101019
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-30more like thismore than 2014-10-30
star this property date remove maximum value filtermore like thismore than 2014-10-27
star this property date tabled less than 2014-10-27more like thismore than 2014-10-27
star this property ddp created less than 2014-10-28T00:50:34.897Zmore like thismore than 2014-10-28T00:50:34.897Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T04:10:49.373Zmore like thismore than 2015-02-08T04:10:49.373Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Overseas Students more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211990 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-17T16:41:58.577Zmore like thismore than 2014-11-17T16:41:58.577Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what (a) assessment she has made and (b) research he has commissioned on the potential effect on UK export growth of the inclusion of foreign students in the Government's net migration target. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Streatham more like this
star this property tabling member printed
Mr Chuka Umunna more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211990 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211990 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-17T16:41:58.577Zmore like thismore than 2014-11-17T16:41:58.577Z
star this property creator
4128
star this property label Biography information for Chuka Umunna more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4128
unstar this property label Biography information for Chuka Umunna more like this
100445
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-27more like thismore than 2014-10-27
star this property date less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property date tabled less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property ddp created less than 2014-10-22T22:51:34.060Zmore like thismore than 2014-10-22T22:51:34.060Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T03:35:09.893Zmore like thismore than 2015-02-08T03:35:09.893Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Entry Clearances: West Africa more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211471 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:41:36.209668Zmore like thismore than 2014-11-05T14:41:36.209668Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what visa arrangements are being made for citizens of Liberia, Sierra Leone and Guinea whose visas are expiring or expired and whose return flights have been cancelled by the relevant airlines. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Lewisham, Deptford more like this
star this property tabling member printed
Dame Joan Ruddock more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211471 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211471 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:41:36.209668Zmore like thismore than 2014-11-05T14:41:36.209668Z
star this property creator
190
star this property label Biography information for Dame Joan Ruddock more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
190
unstar this property label Biography information for Dame Joan Ruddock more like this
100446
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-27more like thismore than 2014-10-27
star this property date less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property date tabled less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property ddp created less than 2014-10-22T22:51:34.793Zmore like thismore than 2014-10-22T22:51:34.793Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T03:35:15.307Zmore like thismore than 2015-02-08T03:35:15.307Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Prisoners: Foreign Nationals more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211423 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:47:04.8199878Zmore like thismore than 2014-11-05T14:47:04.8199878Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, how many foreign national prisoners released without consideration of deportation since 2010 have been (a) subsequently convicted of a crime in the UK, (b) sentenced to prison or community sentence in the UK and (c) been deported. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Delyn more like this
star this property tabling member printed
Mr David Hanson more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211423 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211423 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:47:04.8199878Zmore like thismore than 2014-11-05T14:47:04.8199878Z
star this property creator
533
star this property label Biography information for David Hanson more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
533
unstar this property label Biography information for David Hanson more like this
100447
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-27more like thismore than 2014-10-27
star this property date less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property date tabled less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property ddp created less than 2014-10-22T22:51:35.043Zmore like thismore than 2014-10-22T22:51:35.043Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T03:35:21.563Zmore like thismore than 2015-02-08T03:35:21.563Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Prisoners: Foreign Nationals more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211424 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:47:04.9137557Zmore like thismore than 2014-11-05T14:47:04.9137557Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what the (a) name, (b) offence and (c) date of deportation was of the foreign national prisoners released without consideration of deportation since 2010 who were subsequently convicted. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Delyn more like this
star this property tabling member printed
Mr David Hanson more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211424 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211424 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-11-05T14:47:04.9137557Zmore like thismore than 2014-11-05T14:47:04.9137557Z
star this property creator
533
star this property label Biography information for David Hanson more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
533
unstar this property label Biography information for David Hanson more like this
100450
unstar this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-10-24more like thismore than 2014-10-24
star this property date less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property date tabled less than 2014-10-22more like thismore than 2014-10-22
star this property ddp created less than 2014-10-22T22:51:35.870Zmore like thismore than 2014-10-22T22:51:35.870Z
star this property ddp modified less than 2015-02-08T03:35:39.237Zmore like thismore than 2015-02-08T03:35:39.237Z
star this property answering body
Home Office more like this
unstar this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property hansard heading Prisoners: Foreign Nationals more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 211415 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-12-08T14:37:10.727Zmore like thismore than 2014-12-08T14:37:10.727Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, what the (a) nationality, (b) offence committed and (c) completed sentence is of each foreign national offender. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Delyn more like this
star this property tabling member printed
Mr David Hanson more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 211415 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 211415 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
unstar this property answering member constituency Old Bexley and Sidcup remove filter
star this property question first answered
less than 2014-12-08T14:37:10.727Zmore like thismore than 2014-12-08T14:37:10.727Z
star this property creator
533
star this property label Biography information for David Hanson more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
533
unstar this property label Biography information for David Hanson more like this