Linked Data API

Show Search Form

Search Results

444774
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-01-14more like thismore than 2016-01-14
star this property date less than 2016-01-11more like thismore than 2016-01-11
star this property date tabled less than 2016-01-11more like thismore than 2016-01-11
star this property ddp created less than 2016-01-13T23:57:28.920Zmore like thismore than 2016-01-13T23:57:28.920Z
star this property ddp modified less than 2016-01-20T16:15:52.287Zmore like thismore than 2016-01-20T16:15:52.287Z
star this property answering body
Women and Equalities more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 31 more like this
unstar this property answering dept short name Women and Equalities more like this
star this property answering dept sort name Women and Equalities more like this
star this property hansard heading Domestic Abuse: Victim Support Schemes more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 903020 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-01-14T17:26:59.16Zmore like thismore than 2016-01-14T17:26:59.16Z
star this property question text To ask the Minister for Women and Equalities, what discussions she has had with her ministerial colleagues on securing long-term funding for domestic violence services. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Ealing, Southall more like this
star this property tabling member printed
Mr Virendra Sharma more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 903020 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 903020 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
1604
star this property label Biography information for Mr Virendra Sharma more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
1604
unstar this property label Biography information for Mr Virendra Sharma more like this
521755
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-05-26more like thismore than 2016-05-26
star this property date less than 2016-05-23more like thismore than 2016-05-23
star this property date tabled less than 2016-05-23more like thismore than 2016-05-23
star this property ddp created less than 2016-05-26T10:10:09.810Zmore like thismore than 2016-05-26T10:10:09.810Z
star this property answering body
Women and Equalities more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 31 more like this
unstar this property answering dept short name Women and Equalities more like this
star this property answering dept sort name Women and Equalities more like this
star this property ddp modified
less than 2016-05-31T12:16:07.043Zmore like thismore than 2016-05-31T12:16:07.043Z
less than 2016-07-04T14:23:43.847Zmore like thismore than 2016-07-04T14:23:43.847Z
star this property hansard heading Immigrants: Detainees more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 905126 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-05-31T11:44:33.217Zmore like thismore than 2016-05-31T11:44:33.217Z
star this property question text To ask the Minister for Women and Equalities, what discussions she has had with the Secretary of State for Home Affairs on the number of pregnant women who have been detained for immigration purposes since central recording statistics on such cases began and the outcomes of their detention. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Bermondsey and Old Southwark more like this
star this property tabling member printed
Neil Coyle more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 905126 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 905126 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4368
star this property label Biography information for Neil Coyle more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4368
unstar this property label Biography information for Neil Coyle more like this
387150
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2015-07-02more like thismore than 2015-07-02
star this property date less than 2015-06-29more like thismore than 2015-06-29
star this property date tabled less than 2015-06-29more like thismore than 2015-06-29
star this property ddp created less than 2015-07-02T11:00:10.997Zmore like thismore than 2015-07-02T11:00:10.997Z
star this property ddp modified less than 2015-07-02T17:00:04.770Zmore like thismore than 2015-07-02T17:00:04.770Z
star this property answering body
Women and Equalities more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 31 more like this
unstar this property answering dept short name Women and Equalities more like this
star this property answering dept sort name Women and Equalities more like this
star this property hansard heading Forced Marriage and Female Genital Mutilation more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 900728 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2015-07-02T16:28:06.303Zmore like thismore than 2015-07-02T16:28:06.303Z
star this property question text To ask the Minister for Women and Equalities, what steps the Government is taking to tackle (a) forced marriage and (b) female genital mutilation. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Kingston and Surbiton more like this
star this property tabling member printed
James Berry more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 900728 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 900728 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4489
star this property label Biography information for James Berry more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4489
unstar this property label Biography information for James Berry more like this
536239
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property date tabled less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property ddp created less than 2016-07-13T22:00:43.153Zmore like thismore than 2016-07-13T22:00:43.153Z
star this property answering body
Department for Culture, Media and Sport more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 10 more like this
unstar this property answering dept short name Culture, Media and Sport more like this
star this property answering dept sort name Culture, Media and Sport more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-13T22:06:06.273Zmore like thismore than 2016-07-13T22:06:06.273Z
less than 2016-07-18T17:29:08.553Zmore like thismore than 2016-07-18T17:29:08.553Z
star this property hansard heading Broadband: Liverpool City Region more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 42738 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-18T16:57:40.723Zmore like thismore than 2016-07-18T16:57:40.723Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Culture, Media and Sport, how many businesses in (a) Liverpool, Wavertree constituency and (b) Liverpool City Region do not have access to high speed broadband. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Liverpool, Wavertree more like this
star this property tabling member printed
Luciana Berger more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42738 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42738 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4036
star this property label Biography information for Luciana Berger more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4036
unstar this property label Biography information for Luciana Berger more like this
536120
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property date tabled less than 2016-07-13more like thismore than 2016-07-13
star this property ddp created less than 2016-07-13T21:50:46.863Zmore like thismore than 2016-07-13T21:50:46.863Z
star this property answering body
Department for Culture, Media and Sport more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 10 more like this
unstar this property answering dept short name Culture, Media and Sport more like this
star this property answering dept sort name Culture, Media and Sport more like this
star this property ddp modified
remove maximum value filtermore like thismore than 2016-07-14T15:45:10.559Z
less than 2016-07-18T17:27:15.706Zmore like thismore than 2016-07-18T17:27:15.706Z
star this property hansard heading Museums and Galleries: Finance more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 42589 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-18T16:56:45.857Zmore like thismore than 2016-07-18T16:56:45.857Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Culture, Media and Sport, pursuant to the Answer of 26 May 2016 to Question 37452, if she will commission detailed monitoring of the effect of local authority funding reductions on local authority museum and gallery (a) opening hours, (b) staffing, (c) specific activities and (d) closures. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Bristol West more like this
star this property tabling member printed
Thangam Debbonaire more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42589 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42589 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
4433
star this property label Biography information for Thangam Debbonaire more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4433
unstar this property label Biography information for Thangam Debbonaire more like this
535505
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-07-18more like thismore than 2016-07-18
star this property date less than 2016-07-12more like thismore than 2016-07-12
star this property date tabled less than 2016-07-12more like thismore than 2016-07-12
star this property ddp created less than 2016-07-12T20:11:05.307Zmore like thismore than 2016-07-12T20:11:05.307Z
star this property answering body
Department for Culture, Media and Sport more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 10 more like this
unstar this property answering dept short name Culture, Media and Sport more like this
star this property answering dept sort name Culture, Media and Sport more like this
star this property ddp modified
less than 2016-07-14T15:45:08.515Zmore like thismore than 2016-07-14T15:45:08.515Z
less than 2016-07-18T17:29:07.477Zmore like thismore than 2016-07-18T17:29:07.477Z
star this property hansard heading Food: Advertising more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 42483 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-07-18T16:58:47.17Zmore like thismore than 2016-07-18T16:58:47.17Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Culture, Media and Sport, whether she has made an assessment of the feasibility of banning the advertising of junk food before the 9pm watershed; and if she will make a statement. more like this
star this property session
2016/17 more like this
star this property session number 2 more like this
star this property tabling member constituency Warrington North more like this
star this property tabling member printed
Helen Jones more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2016/17 42483 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 42483 more like this
star this property version 2 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
432
star this property label Biography information for Helen Jones more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
432
unstar this property label Biography information for Helen Jones more like this
58321
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-06-10more like thismore than 2014-06-10
star this property date less than 2014-06-05more like thismore than 2014-06-05
star this property date tabled less than 2014-06-05more like thismore than 2014-06-05
star this property ddp created less than 2014-06-05T20:23:29.760Zmore like thismore than 2014-06-05T20:23:29.760Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T06:37:11.407Zmore like thismore than 2015-02-07T06:37:11.407Z
star this property answering body
Ministry of Justice more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 54 more like this
unstar this property answering dept short name Justice more like this
star this property answering dept sort name Justice more like this
star this property hansard heading Driving Offences: Insurance more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 199252 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-06-12T15:15:34.0811992Zmore like thismore than 2014-06-12T15:15:34.0811992Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Justice, how many cases of car insurance fraud have been reported, by region, in each of the last five years. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Bradford East more like this
star this property tabling member printed
Mr David Ward more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 199252 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 199252 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
3923
star this property label Biography information for Mr David Ward more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
3923
unstar this property label Biography information for Mr David Ward more like this
57939
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-06-09more like thismore than 2014-06-09
star this property date less than 2014-06-04more like thismore than 2014-06-04
star this property date tabled less than 2014-06-04more like thismore than 2014-06-04
star this property ddp created less than 2014-06-05T00:29:42.550Zmore like thismore than 2014-06-05T00:29:42.550Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T06:01:13.707Zmore like thismore than 2015-02-07T06:01:13.707Z
star this property answering body
Ministry of Justice more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 54 more like this
unstar this property answering dept short name Justice more like this
star this property answering dept sort name Justice more like this
star this property hansard heading Driving Offences: Insurance more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 198880 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-06-12T15:15:34.0186767Zmore like thismore than 2014-06-12T15:15:34.0186767Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Justice, how many instances of car insurance fraud have been reported in each of the last five years. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Bradford East more like this
star this property tabling member printed
Mr David Ward more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 198880 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 198880 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
3923
star this property label Biography information for Mr David Ward more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
3923
unstar this property label Biography information for Mr David Ward more like this
57940
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2014-06-09more like thismore than 2014-06-09
star this property date less than 2014-06-04more like thismore than 2014-06-04
star this property date tabled less than 2014-06-04more like thismore than 2014-06-04
star this property ddp created less than 2014-06-05T00:29:49.353Zmore like thismore than 2014-06-05T00:29:49.353Z
star this property ddp modified less than 2015-02-07T06:01:18.543Zmore like thismore than 2015-02-07T06:01:18.543Z
star this property answering body
Ministry of Justice more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 54 more like this
unstar this property answering dept short name Justice more like this
star this property answering dept sort name Justice more like this
star this property hansard heading Driving Offences: Insurance more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 198879 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 55 more like this
star this property question first answered
less than 2014-06-12T15:15:33.9094297Zmore like thismore than 2014-06-12T15:15:33.9094297Z
star this property question text To ask the Secretary of State for Justice, how many instances of car insurance fraud in Yorkshire and the Humber have been reported in each of the last five years. more like this
star this property session
2014/15 more like this
star this property session number 4 more like this
star this property tabling member constituency Bradford East more like this
star this property tabling member printed
Mr David Ward more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2014/15 198879 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 198879 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type NamedDay more like this
star this property answer answer
star this property creator
3923
star this property label Biography information for Mr David Ward more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
3923
unstar this property label Biography information for Mr David Ward more like this
510125
star this property human indexable true more like this
star this property published true more like this
star this property registered interest false more like this
star this property answer date less than 2016-04-13more like thismore than 2016-04-13
star this property date less than 2016-04-11more like thismore than 2016-04-11
star this property date tabled less than 2016-04-11more like thismore than 2016-04-11
star this property ddp created less than 2016-04-12T00:14:10.570Zmore like thismore than 2016-04-12T00:14:10.570Z
star this property answering body
Home Office more like this
star this property question status Tabled more like this
star this property answering dept id 1 more like this
unstar this property answering dept short name Home Office more like this
star this property answering dept sort name Home Office more like this
star this property ddp modified
less than 2016-04-12T00:24:36.567Zmore like thismore than 2016-04-12T00:24:36.567Z
less than 2016-04-18T11:37:02.781Zmore like thismore than 2016-04-18T11:37:02.781Z
star this property hansard heading Home Office: Resignations more like this
star this property house id 1 more like this
star this property identifier 33293 more like this
star this property legislature
25259
star this property parliament number 56 more like this
star this property question first answered
less than 2016-04-18T11:05:54.377Zmore like thismore than 2016-04-18T11:05:54.377Z
star this property question text To ask the Secretary of State for the Home Department, (a) how many and (b) what proportion of officials of her Department resigned in each of the last six years. more like this
star this property session
2015/16 more like this
star this property session number 1 more like this
star this property tabling member constituency Leicester South more like this
star this property tabling member printed
Jonathan Ashworth more like this
star this property title House of Commons Tabled Parliamentary Question 2015/16 33293 more like this
star this property type
WrittenParliamentaryQuestion
star this property uin 33293 more like this
star this property version 1 more like this
star this property written parliamentary question type Ordinary more like this
star this property answer
answer
star this property attachment
1
unstar this property file name Table 33293.xlsx more like this
star this property creator
4244
star this property label Biography information for Jonathan Ashworth more like this
star this property publisher 25259
star this property tabling member
4244
unstar this property label Biography information for Jonathan Ashworth more like this